Průměrný denní počet úmrtí na covid klesl ve Švédsku v posledních dvou týdnech na 0,6. Země přitom už na začátku července zrušila poslední opatření nařizující nošení roušek ve veřejné dopravě. Podle hlavního švédského epidemiologa Anderse Tegnella není navíc možné přesně určit, jak velký problém v šíření viru je mutace delta.
Švédsko, které už začátkem července kompletně odložilo roušky, se v počtu denních úmrtí na covid přiblížilo za poslední dva týdny k nule. Průměr dosáhl 0,6, zatímco například Velká Británie vykázala ve stejném období 74 a Spojené státy dokonce 329 mrtvých na covid denně. Přitom v USA i Velké Británii je maska dál v některých případech povinná. V Česku toto číslo aktuálně dosahuje hodnoty 0,36.
Čínu poprvé od Wu-chanu drtí nová varianta koronaviru. Asijské země propadají panice
Čínu zasáhla epidemie, kterou státní média označila za „nejrozsáhlejší od Wu-chanu“. Země, která se pyšní nulovou tolerancí vůči COVID-19, zaznamenala od 20. července více než 200 nových případů spojených s epidemií ve městě Nanking. Tato epidemie začala, když pracovníci letiště, kteří čistili letadlo přilétající z Ruska, měli pozitivní test na koronavirus. Od té doby se vir rozšířil do pěti provincií a nejméně 13 měst včetně hlavního – Pekingu.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) přišlo koncem minulého týdne s varováním, že mutace delta viru SARS-CoV-2 je stejně nakažlivá jako plané neštovice. Hlavní švédský epidemiolog a architekt postupu proti pandemii Anders Tegnell před takovou analogií varuje.
Delta není infekční rovnoměrně
Podle Tegnella totiž stále o mutaci delta víme příliš málo na to, abychom mohli činit tak dalekosáhlé závěry. „Je těžké říci, jak nakažlivá delta ve skutečnosti je, pokud ji přirovnáváme k planým neštovicím, které už známe mnoho let,“ uvedl to pro švédský zpravodajský portál Aftonbladet.
Nakažlivost mutace delta prý vypadá jako velmi nevyrovnaná. „V některých případech jedna osoba může nakazit stovku jiných, v jiných případech ale zase jeden nakažený neinfikuje nikoho,“ dodal Tegnell.
Lidé chtěli v Berlíně demonstrovat proti opatřením. Soud to zakázal, policie má ale obavy
Soud v Berlíně zakázal konání demonstrací proti koronavirovým opařením, ke kterým mělo dojít během víkendu. Jedné z nich se mělo zúčastnit přes 20 tisíc lidí. Důvodem zákazu je obava z nárůstu počtu nových případů koronaviru. Policie ale očekává, že lidé na demonstrace dorazí i přes zákaz.
Podle něho se varianta Delta nejvíce šířila mezi mladými lidmi, kteří nedodržovali doporučení pro zachování sociální distance tak, jako jejich straší spoluobčané. „Je nutné zachovat bdělost a pozornost. Neměli bychom vyvozovat závěry z toho, že třeba v tomto týdnu nebyl někde hlášený žádný případ. Pokud ztratíme ostražitost, může to mít vážné následky,“ řekl Anders Tegnell.
Přeočkování už v září
Hlavní švédský epidemiolog v pondělí představil plány na přeočkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru nejvíce ohrožených skupin obyvatelstva. To by mělo začít v září. „Předpokládáme, že virus nebude možné zcela vymýtit, proto by se mělo očkovat dlouhodobě zejména proto, aby se zabránilo těžkým případům nemoci a úmrtím,“ dodal Tegnell.
Podle švédského ministerstva financí by celá dospělá populace mohla být dostatečně proočkována do podzimu. Úřad současně uvedl, že se v budoucnu očekává plynulé zásobování vakcínami. Neměla by se tak opakovat situace ze začátku letošního roku, kdy poptávka po očkovací látce výrazně převyšovala její nabídku prakticky po celém světě.