
Gazdík poslal kontrolu na Cermat. Jeho zakázky se zdají předražené, vysvětluje
Vrchní švédský epidemiolog Anders Tegnell si po propuknutí pandemie koronaviru nakreslil na záda terč. Na rozdíl od mnoha ostatních zemí zvolil zcela odlišnou strategii v boji proti nevyzpytatelné nákaze a vysloužil si za to tvrdou kritiku. Obzvláště když zpočátku slavily úspěch státy, které se covidu postavily tvrdě a zavedly plošné uzávěry. „Suďte mě za rok,“ prohlásil před dvěma lety švédský „Prymula“.
Přestože pandemie koronaviru už vypadla ze středu pozornosti široké veřejnosti, stojí za to se k ní občas vrátit. Hlavně v případech, kdy už lze prakticky s jistotou vystavit jakýsi konečný účet za to, jak jsme si s ní dokázali poradit. A něco takového udělala Světová zdravotnická organizace, která zveřejnila odhady nadměrných úmrtí (tedy úmrtí bezprostředně spojených s covidem) v jednotlivých zemích světa.
Z údajů WHO vyplývá, že tvrdý přístup států k pandemii v podobě plošných a velmi striktních lockdownů nebyl vždy zárukou úspěchu. Mezi země, které zvolily tvrdou strategii „kladiva“, patří například Česká republika, Německo nebo Rakousko. Reprezentantem výrazně méně restriktivního přístupu k řešení pandemie se stalo Švédsko, které namísto plošných opatření spoléhalo převážně na výzvy, doporučení a osobní zodpovědnost každého občana. Jak to tedy dopadlo?
Česká republika i Švédsko mají zhruba stejný počet obyvatel. Zatímco v Česku v přímém důsledku covidu dle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví zemřelo za dva roky pandemie 40 237 lidí, ve Švédsku si pandemie vyžádala ani ne polovinu obětí. Konkrétně 18 791. Už na první pohled je jasné, že Česko za Švédskem dramaticky zaostalo i v přepočtu úmrtí na milion obyvatel. Zatímco ve Švédsku tento počet dosáhl 1 839, v České republice 3 744, jak uvádí web Worldometers.
Ale zpět k údajům Světové zdravotnické organizace. Ta se ve svém modelu snažila odhadnout, jak covid ovlivnil statistiky takzvaných nadměrných úmrtí. Jedná se o počet zemřelých, který se vymyká dlouhodobému průměru. A vzhledem k tomu, že v uplynulých dvou letech svět čelil pandemii nového typu koronaviru, lze odchylky od dlouhodobého trendu směrem vzhůru přičíst právě úmrtím způsobeným covidem.
Také v tomto ohledu bilance vyznívá mnohem lépe pro Švédsko než pro Českou republiku nebo Německo. Nadměrná úmrtí dosáhla ve Švédsku 56 obětí v přepočtu na 100 tisíc potvrzených případů, v České republice 173, v Německu 116.
Z údajů lze také vypozorovat, jak se úspěšnost té či oné strategie vyvíjela v čase. Zatímco v prvním roce pandemie (2020) si Švédsko a Německo vedly podobně (84, respektive 80 nadúmrtí v přepočtu na 100 tisíc potvrzených případů), rok 2021 už dopředu jasně posunul Švédsko, které podle WHO vykázalo jen 27 nadměrných úmrtí na 100 tisíc potvrzených případů nákazy. Německý ukazatel v druhém roce pandemie vyskočil na 153.
Česká republika si v boji s pandemií rovněž (podobně jako Německo) vedla výrazně lépe v roce 2020. Nadměrná úmrtí dosáhla počtu 126 případů na 100 tisíc nákaz. V roce 2021 však tento ukazatel stoupl na 220 nadměrných úmrtí v přepočtu na 100 tisíc nakažených.
Anders Tegnell, vrchní švédský epidemiolog Zdroj: Profimedia.cz
Anders Tegnell, vrchní švédský epidemiolog Zdroj: Profimedia.cz
Anders Tegnell, vrchní švédský epidemiolog Zdroj: Profimedia.cz
Anders Tegnell, vrchní švédský epidemiolog Zdroj: Profimedia.cz
Majitelé restaurací během lednového protestu proti opatřením, která například omezují kapacitu v podnicích a zakazují nalévání alkoholu po 20. hodině Zdroj: Profimedia.cz
Švédsko a koronavirus Zdroj: AP
Lidé ve Švédsku Zdroj: Profimedia.cz
Stockholm v době koronaviru Zdroj: Profimedia.cz
Švédský premiér Stefan Löfven.
Z údajů Světové zdravotnické organizace ale nelze vyvozovat jednoznačný závěr, že švédský způsob boje proti pandemii byl dokonale přenositelný i do ostatních zemí. A dokonce ani nelze vyvodit, že třeba strategie Rakouska, kde došlo i na mnohem tvrdší restrikce než v Česku, byla výrazně horší. Posuďte sami: V roce 2020 dosáhl podle WHO počet nadměrných úmrtí v Rakousku 73 obětí na 100 tisíc potvrzených nákaz, o rok později to bylo 60 a za celé dvouleté období 66 nadměrných úmrtí.
Na druhé straně je nesporné, že tvrdá opatření měla, a ještě budou mít dalekosáhlé ekonomické dopady. Zatímco švédské hospodářství v roce 2020 propadlo jen o 2,9 %, český pád byl dvojnásobný. Nemluvě o důsledcích uzavření škol, jež v Česku trvalo nejdéle z celé Evropy.
Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát.
Sledujeme on-line
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.
Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Jak moc je třeba se tohoto virového onemocnění obávat?
V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Přemýšlíte o tom, že byste kvůli drahému plynu a elektřině přešli na alternativní zdroje vytápění a ohřevu vody? Nabízejí se tepelná čerpadla, fotovoltaika i kotle na tuhá paliva. Odborníci ale radí, aby se lidé plynového kotle zbavovali jen v případě, že dosluhuje. Alternativy jako solární kolektory nebo tepelná čerpadla slouží spíše jako doplněk.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
V babyboxu v Českých Budějovicích v neděli někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.
O češtině jako noční můře letošních maturit, jsme vám už v týdnu říkali. Ukázalo se, že za nižší úspěšností maturantů při zkouškách z mateřského jazyka stojí nejen pocovidový návrat do škol, ale i náročné testy. Mnoho studentů mělo například problém i s tím pochopit zadání některých otázek.
Opouští českou společnost zájem pomáhat ukrajinským uprchlíkům? Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS chce 23 % Čechů, aby se utečenci začali na Ukrajinu vracet. Podle sociologa Jana Buriance mají Češi stále chuť lidem ohroženým boji na Ukrajině pomáhat. Zároveň si však jsou vědomi skutečnosti, že Česko není nafukovací.