Švédsko šokovalo svým přístupem k pandemii koronaviru snad celý svět. Zatímco ostatní státy nařizovaly jedno opatření proti šíření viru za druhým, skandinávská země se rozhodla jít jinou cestou. Ponechala otevřené restaurace či obchody, a dokonce ani nezavedla povinné nošení roušek. Jenže se ukazuje, že toto řešení nefunguje. V zemi naopak přibývají nakažení a také zemřelí. Švédsko aktuálně čelí nejhoršímu období od začátku pandemie.
Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell, kterého česká média v průběhu roku začala nazývat „švédský Prymula“ po českém epidemiologovi a exministru zdravotnictví, v září při počátcích druhé vlny hlásil, že strategie země se měnit nebude. Uzavření restaurací, obchodů a škol se tak neplánovalo. Švédy měla podle hlavního zemského epidemiologa chránit kolektivní imunita získaná v průběhu jarní vlny.
Během listopadu však Tegnell oznámil, že se on a jeho kolegové ve své strategii mýlili. „Nevidíme žádné náznaky, že by imunita v populaci zpomalila vývoj epidemie,“ citovala Tegnella agentura Bloomberg.
Naději na hladký průběh ztratil i švédský premiér Stefan Löfven. Ten již v polovině minulého měsíce oznámil sérii restrikcí. „Nechoďte do posiloven, nechoďte do knihoven, nepořádejte rodinné večeře,“ oznámil premiér občanům s tím, že zároveň platí zákaz shromažďování více než osmi lidí.
Nejvyšší počty nakažených od začátku pandemie
Aktuální stav skandinávské země je nyní všechno, jen ne příznivý. Ještě zhruba v polovině října byly denní nárůsty v rámci stovek případů, aktuálně jsou však v řádu tisíců. V uplynulých dnech místní odběrová místa hlásila ve dvou případech více než sedm tisíc nakažených za jediný den. Prvně tomu tak bylo 19. listopadu, kdy přibylo 7 622 nakažených. Druhým případem bylo 7 343 infikovaných osob v pátek 4. prosince.
Švédsko tak aktuálně zažívá své nejhorší období v souvislosti s pandemií, byť by tomu úmrtnost na COVID-19 nenasvědčovala. V tomto směru bylo v zemi nejhůř v dubnu, kdy v některých dnech zemřelo přes sto pacientů s nemocí COVID-19. Aktuálně se tato čísla pohybují v desítkách, přičemž nejhorším dnem byl 24. listopad, kdy úřady hlásily 65 obětí. Čísla zemřelých ale budou vzhledem k vysokým počtům nakažených nejspíš ještě růst. Dosud v zemi zemřelo přes sedm tisíc lidí, což je zhruba o dva tisíce méně než v současnosti hlásí Česko.
Hledání kolektivní imunity
V předešlých měsících přitom situace vypadala zcela jinak. Švédsko jako jedna z mála zemí nepřistoupila k uzavření základních nebo středních škol, restaurací či sportovišť. V průběhu léta i září to vypadalo, že tato cesta nesla své ovoce. Země sice hlásily přírůstky počtu nakažených, ale ve srovnání s jinými zeměmi se zdály být malé.
Za svůj postoj bylo Švédsko ostatními státy kritizováno. Svým „laxním“ přístupem totiž podle některých odborníků nebylo schopno ochránit nejzranitelnější část populace, tedy seniory. Tegnell a jeho kolegové však hlásali, že tímto přístupem Švédové získají kolektivní imunitu, která jim v nadcházejících měsících pomůže.
Nejčtenější

Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby
Aktualizováno 25. ledna 2021
McDonald's si fotí zákazníky při objednávání. Pracovnice prozradila proč
23. ledna 2021