ANO hraje vabank. Nominace Havlíčka nerespektuje Ústavu ani zákony, tvrdí Němcová

Nominace vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) na předsedu Poslanecké sněmovny je prapodivná hra. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodla senátorka Miroslava Němcová s Janem Kasalem (KDU-ČSL). Podle Němcové se ukazuje, že členové hnutí ANO neznají Ústavu a zákony, které volbu ministra na takový post neumožňují. Hnutí ANO tak podle ní hraje vabank.

„Že se ANO rozhodlo nominovat Karla Havlíčka, ukazuje, jak si nejsou schopní přečíst ani Ústavu. Ta ve svém článku 32 říká, že nikdo z členů vlády nemůže zastávat tento post. Pokud by na poslední chvíli pan Havlíček rezignoval na svou funkci a prezident republiky to přijal, do té volby by pak nastoupit mohl. Za těchto okolností je to ale čirá neznalost a hra vabank, která nerespektuje ani Ústavu, ani zákony. Tento postup hnutí ANO mi připadá velmi zvláštní,“ sdělila Němcová.

Podobně hovořil také Kasal. „Je to taková prapodivná hra, ve které se málokdo vyzná. Člověk netuší, do jaké míry si řeší vlastní problémy poslanecký klub ANO a do jaké míry to má být nějaké gesto navenek. Kdyby to byl kdokoliv jiný, kdo nezastává vládní funkci, tak by to bylo samozřejmě úplně v pořádku a kandidatura by byla zcela přijatelná, i když neříkám, že by byl zvolen. Takhle je to zahrávání si s Ústavou,“ řekl.

„Já bych se zeptal, kteří právníci to poslaneckému klubu hnutí ANO doporučili. Zda-li to byla třeba paní poslankyně Válková nebo někteří další právnící, kteří v poslaneckém klubu hnutí ANO působí,“ dodal Kasal.

Kontroverze se však podle obou zmíněných politiků objevují také mezi kandidáty na místopředsedy Sněmovny. „Největší kontroverze jsou kolem Tomia Okamury a velké výhrady jsou také k Radkovi Vondráčkovi,“ sdělila Němcová.

Kasal zmínil také Olgu Richterovou jako kandidátku Pirátů. „Podle mého soudu je kandidatura zástupkyně klubu Pirátů trochu nešťastná. Opravdu si nemyslím, že čemukoliv prospěje, když čtyřčlenný klub bude mít místopředsedu Poslanecké sněmovny. Neříkám to jako představitel za KDU-ČSL, ale jako normální občan z Podivic. Není to dobré pro reputaci Sněmovny ani pro Piráty,“ zdůraznil Kasal.

Tagy: