Špatně se orientují, nevejdou se do lavice v sále nebo nemohou najít kantýnu. Noví poslanci CNN Prima NEWS popsali, s jakými problémy se potýkali první den ve Sněmovně. Na ustavující schůzi se poprvé sešli v pondělí 8. listopadu.
„První den ve Sněmovně byl normální, ale trošku hektický. Pocity jsem z něj měl velmi pozitivní. Jediné negativum je, že mám velmi málo místa v lavici. Se svými 195 centimetry se do ní nevejdu,“ posteskl si pro CNN Prima NEWS poslanec za TOP 09 Ondřej Kolář. Dodal, že se nejvíc netěší na dlouhé hodiny, které v lavici prosedí.
V prostorách Sněmovny se ale docela orientuje, protože v ní v pondělí nebyl poprvé. Hůře na tom byl jeho kolega z TOP 09 Matěj Ondřej Havel. „Je to pro mě velmi složité, protože nemám úplně dobrý orientační smysl. Najdu jednu restauraci, trefím z vrátnice do poslaneckého klubu do své kanceláře a z kanceláře do poslaneckého sálu. To je všechno,“ vyprávěl v pondělí po ustavující schůzi Sněmovny.
„V tomto trojúhelníku jsem se zatím pohyboval. Teď to pro mě bude dobyvatelské období, kdy se pokusím zorientovat,“ dodal s tím, že si myslí, že mu to nakonec přirozeně nějak půjde. I přesto mu ale koaliční kolega Marek Benda (ODS) slíbil, že když bude potřebovat, prostory Sněmovny ho provede.
Držím se jen základních tras
Podobné problémy měl i lidovec Michael Kohajda. „Držím se jen základních tras,“ smál se. Jeho stranický kolega Hayato Okamura se zase chlubil, že už částečně ví, kde najde kantýnu a záchody. „Také už najdu cestu z lidovecké kanceláře do paláce Smiřických a Thunovského paláce (hlavní budovy Sněmovny, pozn. red.), což není tak jednoduché. Je to takový labyrint. Musí se po několika schodištích, doprava, doleva, přes různé dveře,“ kroutil hlavou.
Poslanec Drahoslav Ryba z ANO se v hlavní budově Sněmovny orientuje, protože už tam několikrát byl. „Ale když mám přejít z jednoho domu do druhého, chodím radši venkem,“ přiznal. Sněmovní komplex se totiž skládá z několika paláců.
Bývalá asistentka Víta Rakušana a nová poslankyně za STAN Barbora Urbanová po chodbách díky své předchozí práci nebloudí, a tak radí svým novým kolegům. „Například jsem je delegovala do jedné z poslaneckých kantýn, aby se chudáci vůbec mohli naobědvat, protože je to takové bludiště,“ upozornila. Podle ní byl první den ve funkci poslankyně formálnější, než když dělala asistentku. „Musela jsem si vzít podpatky a nějak vypadat, a ne zmateně lítat po Sněmovně,“ smála se.
Sněmovna jako první den ve škole
Z prvního dne ve Sněmovně byla navíc nervózní. Přirovnala ho k prvnímu dni v nové škole. „Bylo to opravdu jako když jde člověk první den do nové školy a potká nové spolužáky. V sále jsme seděli podle abecedy, koukali jsme na sebe a přemýšleli, vedle koho budeme sedět příště, až usedneme podle klubů,“ vyprávěla. „Dokonce jsme na lavici měli přichystané materiály jako v první třídě,“ doplnil ji s úsměvem lidovec Havel.
Rozsazení podle abecedy překvapilo i Pirátku Kláru Kocmanovou. „Nechala jsem si poradit, kam si mám sednout, protože jsem až v pondělí zjistila, že budeme sedět podle abecedy, a ne podle klubů,“ popsala s tím, že už zapomněla, vedle koho měla místo, ale s kolegou vedle si podala ruku. Na další schůzi ve středu ale už budou zákonodárci usazeni podle svých klubů.
Říct ‚slibuji‘ snad zvládnu
Poslanec Jiří Havránek z ODS se první den v nové práci zase obával ustavující schůze, na které se skládal slib. „Tam stačí říct ‚slibuji‘, to snad zvládnu,“ připravoval se dopoledne. Lidovce Kohajdu však překvapilo hodinové stání při skládání slibu. Podle Havla byl první den slavnostní a možná nad očekávání svižný.
Kohajda se také podivil nad cenami v poslanecké kantýně. „Jídlo v restauraci je výborné, ale musím zdůraznit, že tu není oběd za 30 korun, stojí asi 130 korun. Je to tu dražší než u nás na univerzitě. A to se tradovalo, jak jsou tu nízké ceny,“ uvedl překvapeně. Se zdražováním se ceny jídla ve Sněmovně zvedly, ale dá se tam najíst i za 70 korun.
Poslanci si v pondělí také museli zařídit hlasovací kartu, která je zároveň kartou pro vstup do Sněmovny. „Před vstupem do sálu jsme se museli prokázat občanským průkazem a zapsat se. V 11 hodin jsme dostali osvědčení, že jsme byli zvoleni poslanci. Asistenti nám chodili pro nové notebooky. Také jsme se fotili, abychom měli na stránkách Sněmovny aktuální fotku. A doplnili jsme tam i informace o sobě, například maily a adresu našich poslaneckých kanceláří, aby nás mohli kontaktovat,“ popsala Urbanová, co všechno museli zákonodárci stihnout.
Ustavující schůze začala v pondělí ve 14 hodin a trvala zhruba hodinu. Poslanci složili slib a rozhodli, že mandátový a imunitní výbor bude mít 16 členů. K jeho zvolení a volbě vedení dolní komory se kvůli zákonným lhůtám sejdou ve středu v 10 hodin.