ANO si zvolí nové vedení. Babiš opět nemá soupeře, představil i novou knihu

Sněm ANO

Hnutí ANO zahájilo státní hymnou dnešní celostátní sněm, na kterém si zvolí nové vedení. Podle bývalého premiéra Andreje Babiše, který bude obhajovat funkci předsedy hnutí a nemá protikandidáta, bude subjekt bilancovat desetiletou existenci. Po loňských sněmovních volbách ANO poprvé skončilo v opozici.

„Bilancujeme deset let. Všichni jste nám předpovídali budoucnost Strany zelených, Věcí veřejných a všech těch pokusů a omylů minulosti. My se za deset let stali největší politickou silou. Když si odmyslíme ten pětislepenec, jsme stále největší na počet mandátů, řekl novinářům před zahájením sněmu Babiš.

Expremiér Andrej Babiš na sněmu jako již tradičně nemá protikandidáta v boji o post předsedy. Původně se očekávalo napětí u souboje o místo 1. místopředsedy, které naposledy zastával bývalý šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Čekal se duel mezi exministrem průmyslu a obchodu a také dopravy, Karlem Havlíčkem a bývalou šéfkou státní kasy Alenou Schillerovou.

Nakonec se však zdá, že post za Babišem připadne Havlíčkovi. Nominace sice obdržela Schillerová, ale podle svých slov se chce nakonec ucházet pouze o místo řadové místopředsedkyně.

Funkční období vedení a dalších orgánů ANO trvá do 17. února. Původně se měl republikový sněm uskutečnit koncem loňského ledna, odložen byl ale kvůli koronavirové pandemii.

Babišovo hnutí při příležitosti celostátního sněmu navíc připravilo novou publikaci. Ta nese název Může za to Babiš a jeho vláda. Kniha má obsahovat výčet kroků a úspěchů jeho vlády.

Místopředsedou chtějí být i Brabec či Vondráček

Na řadové místopředsedy obdrželo nominaci osm členů, mimo jiné dosavadní místopředseda a bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec. Nejvíc nominací získala Schillerová, dále bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček, který bude funkci obhajovat, a moravskoslezský hejtman a předseda školského výboru Sněmovny Ivo Vondrák.

Dalšími nominanty na místopředsedu jsou Havlíček, místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová, ostravský primátor Tomáš Macura a bývalý první místopředseda hnutí Faltýnek. Ten v říjnu 2020 na pozici rezignoval po nočním setkání s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v restauraci, která měla být podle protikoronavirových opatření zavřená.

Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, která je místopředsedkyní hnutí nepřetržitě od roku 2015, nominace na krajském sněmu také obdržela, ale nepřijala je. Na pozici člena předsednictva má nominaci 15 zástupců ANO.

Tagy: