reklama

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

reklama

Pediatrička Anna Urbanová svým dětským pacientům vakcínu proti covidu nedoporučuje a ani ji neaplikuje. Je podle ní totiž stále ve stadiu experimentu. „To, že se stupňuje počet naočkovaných lidí, jak vidíme z praxe, vůbec neznamená, že se blížíme k tečce za koronavirem,“ říká Urbanová.

Naopak praktický lékař Josef Dvořák není odpůrcem očkování, sám má za sebou obě dávky. Vadí mu ale povinnost nosit respirátory ve škole nebo plošné testování. „Já bych testoval pouze nemocné pacienty s klinickými příznaky, přijde mi úplně bláznivé, že testujeme lidi, kterým nic není. Nemyslím, že je nutné nutit třeba dvacetileté lidi, natož děti, aby se nechali povinně očkovat,“ uvádí Dvořák.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se v posledních týdnech množí stížnosti na takzvané lékaře-antivaxery. „Je to hlučná, ale podle mě malá skupina. My se snažíme jim zbytečně nepřikládat větší význam. Můžeme tolerovat, že někdo vykládá na sociálních sítích něco, co považujeme za nesmysl, ale pokud svým jednáním lékař poškozuje pacienty, tak je to o něčem jiném,“ říká Kubek.

Lékaři, kteří s vládními opatřeními nesouhlasí, pořádají i demonstrace. Podle Kubka by měli Českou lékařskou komoru opustit. „Já jsem ráda, že se podařilo založit paralelní lékařskou komoru, kde se snažíme sdružovat lékaře, kteří mají jiný než propagovaný názor na koronavirus a na očkování,“ popisuje Urbanová.

„Je trochu smutné, že antivaxeři jsou i mezi lékaři. Někteří z nich uvěřili nějakým konspiračním globálním teoriím a myslím, že by se k tomu komora měla postavit čelem, protože to nevrhá úplně dobrý náhled na český lékařský stav,“ říká Roman Prymula.

Obě dávky vakcíny proti covidu má za sebou v tuto chvíli 88 procent všech lékařů. Česká lékařská komora prý dál bude apelovat na ministerstvo zdravotnictví, aby bylo očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách povinné.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Po dálnici rychlostí 150 km/h? V Česku by to nebyl problém, stát by ale zchudl
Auto

Po dálnici rychlostí 150 km/h? V Česku by to nebyl problém, stát by ale zchudl

Nová vláda Petra Fialy opět rozvířila diskusi na oblíbené téma „zvyšování rychlostního limitu na českých dálnicích“. Když pomineme samotnou diskutabilnost návrhů toužících po legální jízdě 150 km/h a více, šli by čeští zákonodárci v případě změny omezení směrem vzhůru především proti tendencím v okolních evropských zemích.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama