reklama

Apatie a hysterie na ministerstvu zdravotnictví. Lidé se bojí, brečí a Babiš řve

Tlak a náročné chvíle kvůli koronavirové epidemii se čím dál víc projevují za zdmi ministerstva zdravotnictví. Podle informací CNN Prima NEWS jsou klíčoví lidé resortu v apatii, bojí se premiéra Andreje Babiše (ANO) a případných „koberečků“. Atmosféře nepřispívají ani spekulace o konci ministra Jana Blatného (za ANO).

reklama

„Atmosféra na ministerstvu je opravdu špatná. Už tam vládne taková apatie. Třeba hlavní hygienička Jarmila Rážová je úplně vyřízená,“ řekl CNN Prima NEWS důvěryhodný zdroj z ministerstva, který chce zůstat v anonymitě.

K tématu

„Byla to taková milá, vtipná a společenská kolegyně. Teď už raději s nikým moc nemluví,“ popisuje chování Rážové jedna z jejích bývalých kolegyň, která si nepřála uvést jméno.

A nejedná se jen o Rážovou. Po necelém roce od vypuknutí pandemie koronaviru jsou i další zaměstnanci resortu vyčerpaní, unavení a třeba i hysteričtí a bojí se mluvit. Vliv na to má celková atmosféra, která ve společnosti i s ohledem na střídání ministrů a neschopnost dát řízení pandemie nějaký směr, vládne.

„Zaměstnanci a takoví ti vyšší úředníci se zavřeli ve svých kancelářích a už jen čekají, až bude konec a přijde nová vláda. Už jsou vyždímaní,“ uvedla pro CNN Prima NEWS zmíněná bývalá zaměstnankyně.

Drhne komunikace

V dlouhodobé apatii je podle informací CNN Prima NEWS i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čeká, až vše skončí a zvažuje, že v oblasti zdravotnictví skončí úplně. Rážová ani Dušek na dotazy ohledně atmosféry na resortu reagovat nechtěli.

Zásadní problém je od počátku v tom, že drhne dialog a domluva. A to mezi lidmi v budově i směrem k veřejnosti. Hovořil o tom například Aleksi Šedo, který odešel z funkce náměstka poté, co se neshodl s novým ministrem Janem Blatným. „Za celou dobu jsme spolu mluvili asi 15 minut a myslím si, že takto se pracovat v nejužším týmu nedá,“ popsal Šedo v rozhovoru pro MF Dnes.

Komunikace vázne i směrem k ostatním členům vlády, novinářům i veřejnosti. Informace se často podávají jen částečné, zabalené do složitých souvislostí tak, aby jim lidé co nejméně rozuměli. Právě chyby v komunikaci Blatnému vyčítá i premiér.

Babiš řval na Blatného, ať vyhodí mluvčí

Situaci měla po odchodu Romana Prymuly zlepšit nová tisková mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová, která v minulosti mluvila za první Babišovu vládu. S premiérem si však nesedli a Peterová po několika měsících ve Strakově akademii skončila.

Předseda vlády se do tiskové mluvčí v zákulisí drsně opřel minulý týden. „Blatný dostal šílený kotel od Babiše. Řval ne něj přes celou vládu ohledně komunikace kolem zastavení očkování a že má okamžitě propustit Peterovou jako mluvčí. Pak byli všichni na koberečku a Peterová brečela, že neví, co udělala spatně,“ popsal CNN Prima NEWS vyhrocenou situaci na zdravotnictví nejmenovaný zdroj.

To, že premiér na lidi často křičí, mluví sprostě a jednání jsou často vyhrocená, není tajemstvím a přiznává to řada těch, kteří s ním někdy jednali.

K tématu

Tentokrát Babiš zuřil kvůli tomu, že mluvčí médiím řekla, že ministerstvo doporučuje nemocnicím stopnout očkování proti covidu prvními dávkami, aby bylo dost vakcín na druhé dávky očkování. Blatný však později řekl, že žádná stopka není, jen by se mělo s očkováním zpomalit.

Peterová vyhrocenou atmosféru popírá. „Na žádném koberečku jsem nebyla a o tom, že bych měla skončit, nic nevím. Žádné změny se nechystají,“ řekla CNN Prima NEWS Peterová s tím, že její informace o očkování pocházely z e-mailu, který putoval krajským koordinátorům.

Podle informací CNN Prima NEWS Babišovi vadí i to, že se Blatný neradí s tolika odborníky, jak na začátku ministerské kariéry před třemi měsíci sliboval. Podle premiéra nevypadá dobře ani to, že na ministerstvu od příchodu Blatného skončilo několik lidí – náměstek Aleksi Šedo, koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta, vedoucí laboratorní skupiny Marián Hajdúch a další.

Babiš odmítá, že by chtěl Blatného odstřelit

V kuloárech se tak stále častěji mluví o tom, že by se Babiš Blatného rád zbavil. Psalo se o tom, že do čela ministerstva by se měl postavit sám premiér Babiš, ale řídil by ho epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který teď dělá premiérovi poradce.

Premiér je ale opatrný, protože se bojí politických důsledků. Jmenovat Prymulu by bylo jako dát dobrovolně munici opozici a kritikům vlády. Všichni si ještě pamatují tajnou schůzku Prymuly na Vyšehradě v zavřené restauraci. Další problematickou věcí je, že Prymula se angažuje v soukromém projektu antigenního testování, informovaly o tom Seznam Zprávy.

Co se týče dalších jmen, v minulosti se spekulovalo o tom, že ministrem by mohl být teď už bývalý náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo. Babiš se také rád baví s řediteli fakultních nemocnic.

Jistou dobu byl ve hře i ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, který už působil jako ministr zdravotnictví v Sobotkově vládě a v senátních volbách kandidoval pod značkami ČSSD a ANO. Babiš naslouchá i šéfovi Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petru Arenbergerovi.

Babiš každopádně odmítá, že by chtěl Blatného „odstřelit“. Jiná reakce se ale od premiéra nedá čekat, výměnu ministrů většinou neohlašuje předem.

K tématu

Tagy: politika Andrej Babiš premiér ANO Ministerstvo zdravotnictví vláda Jan Blatný

Další hlavní zprávy

360°

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Ve sporu premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o úředních maturitách se poslanec Patrik Nacher (za ANO) nestaví ani na jednu stranu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS však uvedl, že resort školství neprokazuje v otázce návratu žáků do škol dostatek předvídavosti. „Vzdělání se vykompenzovat penězi nedá, pojďme se bavit o formách letních škol,“ uvedl.

360°

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Hejtmani by měli zatlačit na vládu, aby přijala efektivní opatření mířící mimo jiné na otevřené továrny a velké firmy. Jinak hrozí, že se Česko bude v epidemii soužit klidně až do léta. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Povolíme demonstrace arogantních ignorantů, kteří na sebe plivou na náměstí, a přitom nezavřeme podniky. Neměli jsme vůbec rozvolňovat,“ řekl také.

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze
Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama