CNN Prima News armádní vrtulníky

armádní vrtulníky

Výpis příspěvků ke štítku „armádní vrtulníky“

Česko dělá z Ukrajiny vzdušného bijce. Poslalo i drony, které Rusům v zákopech pijí krev

Na poli válečných zásilek pro Ukrajinu patří Česká republika mezi premianty. Na frontu už zamířily desítky tanků, bojových vozidel pěchoty i tisíce ručních zbraní. Výjimkou není ani vzdušná bojová či průzkumná technika – od vrtulníků po bezpilotní drony. Praha při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přislíbila obráncům další dodávky, mezi nimiž jsou také bojové vrtulníky Mil Mi-24. Několik kusů z českých skladů působí na Ukrajině už od minulého roku. Podívejte se na náš přehled darované vzdušné techniky.

Šedivý: Naše armáda stále není plně modernizovaná. Jsme závislí na sovětské technice

Česká armáda 32 let po pádu komunismu a 23 let od vstupu do NATO stále není plně modernizovaná. V některých případech dál využívá sovětskou techniku a neobejde se bez dodávek náhradních dílů z Ruska, což ji v určitých situacích může oslabit. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Sestřelené vrtulníky, desítky mrtvých ruských vojáků a zajatci. Ukrajina se invazi brání

Ruský útok na Ukrajinu rozhodně neprobíhá bez odporu. Ukrajincům se již povedlo vyřadit z provozu několik bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 či obrněných vozů. Ukrajinské ministerstvo obrany rovněž oficiálně ohlásilo, že se armádě podařilo zajmout dva ruské vojáky. Neoficiálně se mluví o větším počtu. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj dokonce tvrdí, že díky ukrajinskému odporu nastala pauza v bojích.

Nebojte se nás, předčítá vyděšený moderátor v afghánské TV. Na mušce ho mají ozbrojenci

S nástupem Tálibánu k moci došlo v Afghánistánu k řadě změn. Bojovníci radikálního hnutí zavádějí přísná pravidla a při komunikaci s veřejností neváhají budit strach. Uvědomují si přitom, že klíčovou roli můžou sehrát média. Došlo tak na velmi bizarní, ale zároveň až hrůzný moment, kdy skupina ozbrojenců pronikla do televizního studia a donutila moderátora k přednesu jejich poselství.

Ministerstvo obrany pyká za nákup vrtulníků: Musí zaplatit přes půl miliardy korun

Aktualizováno

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun pro ministerstvo obrany za tendr na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od firmy Bell. Pokuta je pravomocná a resort ji musí zaplatit, uvedl úřad v tiskové zprávě. Resort obrany nesouhlasí, částku sice zaplatí, ale bude se bránit soudně.

Obrana může koupit armádní vrtulníky z USA, hrozí jí ale pokuta za výběrové řízení

Ministerstvo obrany může pokračovat v nákupu vrtulníků od firmy Bell z USA za 17 miliard korun, i když při vyřizování námitek k této veřejné zakázce chybovalo. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zohlednil při rozhodování bezpečnostní zájmy státu. Přesto zadavateli hrozí, vzhledem k závažnosti jednání a hodnotě zakázky, citelná pokuta, uvedl v pondělí úřad. Rozhodnutí není pravomocné, může proti němu být podán rozklad.