Ministerstvo obrany může pokračovat v nákupu vrtulníků od firmy Bell z USA za 17 miliard korun, i když při vyřizování námitek k této veřejné zakázce chybovalo. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zohlednil při rozhodování bezpečnostní zájmy státu. Přesto zadavateli hrozí, vzhledem k závažnosti jednání a hodnotě zakázky, citelná pokuta, uvedl v pondělí úřad. Rozhodnutí není pravomocné, může proti němu být podán rozklad.
Návrh na uložení zákazu plnění smlouvy podal italský výrobce vojenských vrtulníků Leonardo. Ministerstvo obrany námitky této společnosti obdrželo 20. listopadu loňského roku, následující den ale podepsalo smlouvu s firmou Bell, o námitkách firmy Leonardo rozhodlo až 5. prosince.
Nekupujme Pandury. Dvě procenta na obranu nejsou dogma, míní Václav Klaus
Každodenní regulace, zásahy do ekonomiky nebo rozvrat veřejných financí. To jsou podle bývalého prezidenta Václava Klause největší hrozby, které odhalila koronavirová krize. Stát se prý pod záminkou ochrany zdraví svých obyvatel „neostýchá dělat věci, které by dříve nebyly představitelné“. Jak by podpořil českou ekonomiku? A proč nemáme kupovat drahé Pandury? I na takové otázky odpovídal v nedělní Partii Terezie Tománkové na stanici CNN Prima NEWS.
„Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh. V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.
Ministerstvo obrany verdikt ÚOHS nekomentovalo s odkazem na to, že rozhodnutí zatím oficiální cestou neobdrželo. „Vyjádříme se, jakmile ho budeme mít k dispozici,“ sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Ministerstvo obrany se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů, tedy 17,6 miliardy korun s DPH, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.
Italská nabídka byla levnější, ale měla podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.