Zemi zasáhl obrovský životadárný meteorit. Před zkázou dinosaurů přinesl rozkvět, píší vědci

Masivní meteorit o velikosti čtyř Mount Everestů, který před třemi miliardami let narazil do Země, mohl urychlit vývoj života na planetě. Naznačuje to závěr bádání Harvardovy univerzity. O výzkumu vesmírného tělesa, které bylo až 200krát větší než meteorit, jenž později způsobil zánik dinosaurů, píše také zpravodajský web Sky News.

Meteority mohly v minulosti přispět k rozvoji života na Zemi, nejen k jeho destrukci. Vyplývá to ze studie badatelské skupiny z univerzity Harvard, která své závěry publikovala na webu prestižního amerického sborníku Proceedings of the National Academy of Sciences. Zkoumané vesmírné těleso označené jako S2, které se s modrou planetou srazilo před více než třemi miliardami let, napomohlo svým nárazem bakteriím k adaptaci na nové podmínky. O závěrech výzkumu informuje také zpravodajský web Sky News.

SLEDUJTE OBRAZEM: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry

„Když se bavíme o dopadech (vesmírných objektů na Zemi, pozn. red.), představujeme si je jako pro život ničivé události,“ cituje Sky News Nadju Drabonovou, geoložku specializující se na rané stádium Země a asistující profesorku na Harvardově univerzitě, která výzkumný tým vedla. „Ale naše studie naznačuje, že zkoumaný náraz mohl být životu ku prospěchu, obzvláště v jeho brzké fázi. Dokonce mu umožnil, aby prosperoval,“ dodala.

Meteorit S2, objevený v roce 2014, byl zhruba 200krát větší než ten, který před 66 miliony lety zapříčinil vymírání dinosaurů na Zemi. Podle popisu vědců se měly rozměry objektu pohybovat od 37 do 58 kilometrů. Univerzitní zpravodajský web Harvard Gazette přibližuje, že když se těleso střetlo s planetou, bylo to, jako kdyby do Země narazily „čtyři Mount Everesty“.

Muskův obří úspěch: „Super raketu“ na Zemi chytila speciální chapadla. Loď dopadla do oceánu

Obří vesmírný dopravní systém Starship americké společnosti SpaceX v neděli vzlétl ke svému pátému testovacímu letu. Vesmírná loď odstartovala z kosmodromu v texaském Boca Chica a následně kontrolovaně dopadla do Indického oceánu. Její nosič se krátce po startu poprvé vrátil na startovací rampu, kde ho zachytily speciální mechanické paže.

Masivní tsunami zvedla oceány

Studie odhaluje, že náraz způsobil masivní vlnu tsunami, která zamíchala světovými oceány a spláchla do nich značné množství materiálů z pevniny. „Představte si, že stojíte v mělkých vodách na březích Cape Cod (poloostrov v Massachusetts, pozn. red.). Jste v klidném prostředí bez silného proudu. A zničehonic se přižene obří tsunami a rozerve mořské dno,“ popisuje Drabonová situaci po dopadu meteoritu. Samotný náraz přitom způsobil kráter o velikosti 500 kilometrů, píše zpravodajský web BBC.

Dopad tělesa zároveň vedl k oteplení atmosféry – hladinu oceánů přivedl až k varu. Počáteční nehostinné prostředí navíc posílil prach v atmosféře, jenž ztížil proces fotosyntézy. Nové složité situaci se však rychle přizpůsobily některé bakterie. Vědci odhalují, že se jednobuněčné organismy začaly živit železem a fosforem, které masivní vlna tsunami vynesla z mořského dna na hladinu. Tato adaptace na změny ve výskytu chemických prvků na planetě vedla k výraznému nárůstu bakteriální populace a předznamenala budoucí vývoj života na Zemi, připomíná Harvard Gazette.

Drabonová výzkum prováděla zejména na území Jihoafrické republiky, konkrétně v oblasti Barberton Greenstone Belt, kde je možné nalézt stopy dopadu. V tamních horách se stále nacházejí chemické pozůstatky z doby před třemi miliardami let, díky čemuž geologové mohou odhalovat následky a taje srážky S2 s planetou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tragédie, která dodnes děsí. Tsunami v Dolomitech bylo jako atomovka, zemřely tisíce lidí

Tagy: