Nad Sibiří explodoval v noci na středu malý asteroid. Jeho zánik v zemské atmosféře doprovázel oslnivý záblesk, který zachytili svědci i některé automatické kamery. Vesmírné těleso, které mělo v průměru kolem 70 centimetrů, zachytil 12 hodin před kontaktem se Zemí systém včasného varování před asteroidy (ATLAS), informuje ruská agentura TASS.
Asteroid, který v úterý ráno objevil systém automatického prohlížení oblohy, získal označení C0WEPC5. Vědci následně odhadli místo jeho vstupu do atmosféry nad Jakutskou oblastí v Rusku s tím, že jeho velikost (méně než metr v průměru) neznamená žádné bezpečnostní riziko.
Asteroid pak předvedl působivé nebeské divadlo, když se změnil v ohnivou kouli, která osvítila noční oblohu.
ČTĚTE TAKÉ: Vesmírný úkaz rozzáří oblohu. Jupiter zasvítí jako nikdy předtím, uvidíte ho dalekohledem
Asteroid explodoval „v horních vrstvách atmosféry, zhruba 100 km od povrchu Země,“ uvedl pro TASS Igor Kolcovskoj, vedoucí Laboratoře atmosférické optiky Shaferova institutu kosmofyzikálního výzkumu a aeronomie sibiřské pobočky Ruské akademie věd.
C0WEPC5 arrived!https://t.co/VF5I6qbnMD pic.twitter.com/9ORMMxvoTJ
— Леонид Еленин (@LeonidElenin) December 3, 2024
Jedinečné na jakutském asteroidu bylo, že vědci předem předpověděli jeho přesnou trajektorii i čas dopadu. „C0WEPC5 je unikátní v tom, že se jedná o jedenáctý asteroid, o jehož pádu na zem věděla světová kosmologická komunita předem. Vědci vypočítali jeho parametry, rozměry a trajektorii, vyzdvihl Kolcovskoj.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry