Asteroid pojmenovaný 2024 PT5 bude v době od 29. září do 25. listopadu letošního roku obíhat kolem planety Země, informuje CNN. Podle studie zveřejněné v časopise Research Notes of the American Astronomical Society se tak asteroid na chvíli stane novým měsícem Země.
Nově objevený asteroid, pojmenovaný 2024 PT5, bude podle astronomů dočasně zachycen zemskou gravitací a bude od 29. září do 25. listopadu obíhat kolem Země. Poté se vesmírné skalisko vrátí zpět na heliocentrickou dráhu a bude stejně jako dřív obíhat kolem Slunce, informuje web CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Problém se satelity Elona Muska. Blokují výhled do vesmíru, tvrdí vědecký výzkum
Podrobnosti o efemérním miniměsíci a dráze ve tvaru podkovy, kterou urazí, zveřejnil v září časopis Research Notes of the American Astronomical Society. Astronomové planetku poprvé spatřili 7. srpna pomocí observatoře ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) financované NASA a umístěné v Jihoafrické republice.
Asteroid má v průměru asi 11 metrů (vzhledem ke své malé velikosti by se tak měl označovat spíše za meteoroid, nikoli za planetku či asteroid). K potvrzení jeho velikosti je ale zapotřebí dalších pozorování a údajů, uvedl hlavní autor studie Carlos de la Fuente Marcos, vědecký pracovník na fakultě matematických věd na Univerzitě Complutense v Madridu.
Hrozba z hlubokého vesmíru. Čeká nás srážka s blízkou galaxií, my se toho ale nedožijeme
Vědci z americké NASA potvrdili znepokojující zjištění: Planeta Země a spolu s ní celá Mléčná dráha se srazí s galaxií Andromeda. Kolize je nevyhnutelná a nedá se proti ní nic dělat. Střet s jinou galaxií bude mít pro tu naši zásadní dopady, minimálně z jednoho důvodu ale nemusíme propadat zbytečné panice – dojde k tomu až za pár miliard let.
Vesmírný kámen může mít podle propočtů průměr pět až 42 metrů a je tedy potenciálně větší než ten, který v roce 2013 vstoupil do zemské atmosféry nad ruským Čeljabinskem. Čeljabinský meteor o velikosti asi 17 až 20 metrů explodoval ve vzduchu, přičemž uvolnil 20 až 30krát více energie než atomová bomba svržená na japonskou Hirošimu a vytvořil jas větší než Slunce. Trosky vesmírného kamene poškodily více než 7 000 budov a zranily přes 1 000 lidí. Carlos de la Fuente Marcos však míní, že od asteroidu 2024 PT5 jakožto mini-měsíce žádné nebezpečí srážky se Zemí nehrozí: ani nyní, ani během několika příštích desetiletí.
Vesmírný kámen bude Zemi obíhat ve vzdálenosti asi 4,2 milionu kilometrů, což je přibližně desetinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.
Kde se berou mini-měsíce?
Podle Marcose se miniměsíce vyskytují ve dvou podobách. Dlouhé epizody se týkají planetek označovaných jako dočasně zachycené orbitery, které dokončí jeden nebo více oběhů kolem naší planety, které mohou trvat i více let.
Během krátkých epizod naopak asteroid nedokončí ani jeden úplný oběh kolem Země. Tyto krátkodobé průlety, známé také jako dočasně zachycené průlety, jsou – podobně jako 2024 PT5 – mini-měsíci v řádu dnů, týdnů nebo několika měsíců, řekl.
Zajatci vesmíru: Dva američtí astronauti uvízli na oběžné dráze, návrat na Zemi je v nedohlednu
Dva američtí astronauti se měli vrátit z mise na Mezinárodní vesmírné stanici po pouhých osmi dnech, tedy v polovině června. Kvůli technickým problémům vesmírné lodi Starliner od společnosti Boeing jsou ovšem nedobrovolně na orbitě již déle než 50 dnů. Jejich návrat je v tuto chvíli v nedohlednu, uvedla americká média.
Země už dříve zachytila i jiné dočasné mini-měsíce, jako například asteroid 2020 CD3. I když byl tento asteroid poprvé zpozorován, jak obíhá kolem Země v únoru 2020 a opustil naši planetu o několik měsíců později, následný výzkum ukázal, že obíhal Zemi několik let, než byl detekován.
Krátké průlety mohou nastat několikrát za desetiletí, zatímco ty dlouhodobé jsou vzácné a vyskytují se pouze jednou za 10 či 20 let, uvedl Marcos.
Pro asteroidy není snadné stát se miniměsícem, protože musí letět správnou rychlostí a správným směrem, aby je zachytila zemská gravitace. „Aby se stalo mini-měsícem, musí se přilétající těleso pomalu přibližovat k Zemi na malou vzdálenost,“ řekl Marcos. Dodal, že asteroidy, které se stanou mini-měsíci, se k Zemi přibližují na vzdálenost menší než 4,5 milionu kilometrů rychlostí nižší než 3 600 kilometrů za hodinu.
„To, zda asteroid zachytí Země, nezávisí na jeho velikosti nebo hmotnosti, záleží pouze na jeho rychlosti a trajektorii, jak se blíží k soustavě Země-Měsíc,“ uvedl emeritní specialista na tělesa sluneční soustavy z Astronomického ústavu Havajské univerzity Robert Jedicke. „Téměř všechny asteroidy, které se přibližují k Zemi, tak činí příliš rychle a pod špatným úhlem na to, aby mohly být zachyceny. Někdy se ale podaří, že kombinované síly všech objektů ve sluneční soustavě umožní krátké zachycení určitého objektu pod správným úhlem,“ uvedl Jedicke, který se na nové studii nepodílel.
Na Marsu je voda, míní vědci. Skrývá se hluboko pod povrchem, vsákla se tam kdysi z oceánů
Hluboko ve vnější kůře Marsu se pravděpodobně nachází rezervoár vody v kapalném skupenství. Na svém webu to v pondělí napsala stanice BBC News s odvoláním na novou analýzu dat sondy InSight americké vesmírné agentury NASA, která zkoumala nitro Marsu a tamní seizmickou aktivitu.
Asteroid 2024 PT5 pochází z pásu asteroidů Arjuna, který je tvořen malými asteroidy, jejichž dráhy kolem Slunce jsou podobné dráze Země. „Domníváme se, že v systému Země-Měsíc se v každém okamžiku nachází asi jeden mini-měsíc velikosti myčky nádobí, ale jejich detekce je tak obtížná, že většina z nich zůstane neobjevena po dobu, kdy jsou vázány na Zemi,“ řekl Jedicke s tím, že objekt 2024 PT5 o průměru 11 metrů je největší dosud objevený zachycený objekt.
Mini-měsíce mohou být také asteroidy pocházející z hlavního pásu asteroidů, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem, nebo se může jednat o úlomky měsíčního povrchu vystřelené do prostoru při dopadech asteroidů před miliony let. „Určení, odkud pocházejí, by nám mohlo pomoci pochopit proces vzniku kráterů a způsob, jakým je materiál z povrchu Měsíce vyvrhován,“ řekl Jedicke.
Budoucí průlety
De la Fuente Marcos a jeho kolegové plánují pozorovat 2024 PT5 a shromáždit další data a podrobnosti pomocí teleskopů Gran Telescopio Canarias a dvoumetrového Twin Telescope, které se nacházejí na španělských Kanárských ostrovech.
Podle něj však bude planetka příliš malá a slabá na to, aby ji bylo možné pozorovat amatérskými dalekohledy. Po 56,6 dnech gravitační síla Slunce přetáhne asteroid 2024 PT5 zpět na jeho normální dráhu. Očekává se však, že vesmírný kámen 9. ledna 2025 provede těsný průlet kolem Země ve vzdálenosti 1,7 milionu kilometrů, načež „krátce poté opustí okolí Země“. Do její blízkosti se podle citované studie vrátí zase až v roce 2055.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Historický moment. První amatérský astronaut vystoupil do volného vesmíru, sledujte záběry