reklama

Ať z komory vystoupí, doporučil Kubek vzdorujícím lékařům, kteří jsou proti vakcíně

Lékaři, kteří jsou proti očkování a vystupují na alternativních platformách, by nejlépe udělali, kdyby z komory vystoupili. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. ČLK požádala vládu, aby začala připravovat legislativní změny pro povinné očkování všech obyvatel.

reklama

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v pořadu Partie Terezie Tománkové sdělila, že lékaři, kteří vystupují proti očkování, by měli být vyloučeni z komory. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka je však něco takového z legislativního hlediska jen těžko proveditelné.

„Vyloučit někoho z komory za veřejně prezentované, byť chybné, názory není jednoduché. Komora je zřízena zákonem a musí se jím řídit. Pokud má někoho vyloučit, tak to rozhodnutí musí obstát u civilního soudu. Není to tak jednoduché, jak si paní náměstkyně myslí. V žádném případě to ale neznamená, že by ČLK řádění antivaxerů schvalovala,“ řekl Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zároveň vyzval všechny české lékaře, aby respektovali stanoviska ČLK. „Lékaři, kteří jsou proti očkování, by nejlépe udělali, kdyby z komory vystoupili, když s ní nesouhlasí. Nemohli by pak poškozovat své pacienty. To by bylo asi nejelegantnější řešení. Jedna alternativní kolegyně tohle učinila, teď je léčitelkou a nemůže se vydávat za doktorku,“ dodal.

Podle Kubka jsou mezi nejhlasitějšími odpůrci vakcíny například zubaři či veterináři. „Ti mají také titul, medicínu ale nedělají. Je to taková nehomogenní skupina,“ uvedl. ČLK považuje očkovaní za nejsilnější zbraň, kterou lidé v boji proti covidu mají.

Jurečka: Povinné očkování pro lidi starší 60 let zrušíme

I proto komora vyzvala vládu, aby začala připravovat legislativní změny pro povinné očkování všech obyvatel. Vláda v demisi hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let, policisty, vojáky i další ozbrojené složky, hasiče, zdravotníky, mediky, studenty zdravotnických škol a zaměstnance v sociálních službách.

Budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) je však k povinnému očkování skeptičtější. Šéf lidovců a kandidát na nového ministra práce Marian Jurečka v neděli sdělil, že nový kabinet povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let zruší. „Pokud profesní organizace budou požadovat, aby v jejich oblasti bylo očkování povinné, Fialova vláda je vyslyší,“ dodal.

Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Konkrétní nemoci, proti kterým se povinně očkuje, pak upravuje jen ministerská vyhláška.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama