Ať z komory vystoupí, doporučil Kubek vzdorujícím lékařům, kteří jsou proti vakcíně

Rozhovor s Milanem Kubkem

Lékaři, kteří jsou proti očkování a vystupují na alternativních platformách, by nejlépe udělali, kdyby z komory vystoupili. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. ČLK požádala vládu, aby začala připravovat legislativní změny pro povinné očkování všech obyvatel.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v pořadu Partie Terezie Tománkové sdělila, že lékaři, kteří vystupují proti očkování, by měli být vyloučeni z komory. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka je však něco takového z legislativního hlediska jen těžko proveditelné.

„Vyloučit někoho z komory za veřejně prezentované, byť chybné, názory není jednoduché. Komora je zřízena zákonem a musí se jím řídit. Pokud má někoho vyloučit, tak to rozhodnutí musí obstát u civilního soudu. Není to tak jednoduché, jak si paní náměstkyně myslí. V žádném případě to ale neznamená, že by ČLK řádění antivaxerů schvalovala,“ řekl Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zároveň vyzval všechny české lékaře, aby respektovali stanoviska ČLK. „Lékaři, kteří jsou proti očkování, by nejlépe udělali, kdyby z komory vystoupili, když s ní nesouhlasí. Nemohli by pak poškozovat své pacienty. To by bylo asi nejelegantnější řešení. Jedna alternativní kolegyně tohle učinila, teď je léčitelkou a nemůže se vydávat za doktorku,“ dodal.

Podle Kubka jsou mezi nejhlasitějšími odpůrci vakcíny například zubaři či veterináři. „Ti mají také titul, medicínu ale nedělají. Je to taková nehomogenní skupina,“ uvedl. ČLK považuje očkovaní za nejsilnější zbraň, kterou lidé v boji proti covidu mají.

Jurečka: Povinné očkování pro lidi starší 60 let zrušíme

I proto komora vyzvala vládu, aby začala připravovat legislativní změny pro povinné očkování všech obyvatel. Vláda v demisi hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let, policisty, vojáky i další ozbrojené složky, hasiče, zdravotníky, mediky, studenty zdravotnických škol a zaměstnance v sociálních službách.

Budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) je však k povinnému očkování skeptičtější. Šéf lidovců a kandidát na nového ministra práce Marian Jurečka v neděli sdělil, že nový kabinet povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let zruší. „Pokud profesní organizace budou požadovat, aby v jejich oblasti bylo očkování povinné, Fialova vláda je vyslyší,“ dodal.

Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Konkrétní nemoci, proti kterým se povinně očkuje, pak upravuje jen ministerská vyhláška.

Tagy: