reklama

Další opatření jsou ve hře. Virus má eliminovat přestárlé, prohlásila Vojtěchova pravá ruka

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v pořadu Partie Terezie Tománkové prozradila, že i když vláda v současnosti žádný lockdown neplánuje, baví se o omezení hromadných akcí. Podotkla, že politici svou vakcinační strategií ovlivní, kolik lidí obětují.

reklama

„Samozřejmě jsou ve hře další opatření, nicméně říkám, že bychom nemuseli dělat plošné restrikce, kdybychom byli více proočkovaní. To je základ. Nepočítáme s plošnými lockdowny, debatovalo se o omezení osob na hromadných akcích ve vnitřních prostorách. Kdyby každý dodržoval opatření a pravidla, bylo by nám líp,“ prozradila Vašáková.

Lidé, kteří nedodržují stávající opatření, je prý nebudou dodržovat za žádné formy uzávěry. „I v době největšího lockdownu byly v Praze diskotéky. Nemůžete každého zabalit do igelitu a počkat, až epidemie skončí. Těžko to uregulujete zákazy shora,“ prohlásila.

V diskusi o povinném očkování podotkla, že státy volí rozdílnou politiku. Většina zemí chce primárně naočkovat všechny obyvatele starší 18 let. „Kostarika ale dala povinnost jen dětem, což je možná vizionářský pohled, protože je to základ budoucí společnosti. U nás bych byla spokojená, kdyby byl očkován každý 18+. Budeme společností, která bude moci uvažovat o očkování dětí a tom, čím to bude,“ konstatovala.

Záleží na politicích, koho obětují

Podle Vašákové je na bedrech vládních představitelů, kolik lidí během pandemie zemře a koho budou prioritně chránit. „Koronavirus je zde proto, aby eliminoval slabé a přestárlé a dal je pryč. Společnost si postojem k očkování bude volit, zda dá všanc staré a slabé a s nimi ty, kteří mají jinou diagnózu. Je na politicích, co zvolí. Je otázka, kolik lidí chtějí obětovat,“ zdůraznila.

Biochemik Zdeněk Hostomský je zvyklý nařídit svým dětem očkování. „Abychom ho ale nařídili dospělým, to tu ještě nebylo – je to neprůchozí a chybná cesta. Vakcíny nezaručují sterilní imunitu, ale to, že pokud se s virem setkáte, budete mít mírnější průběh,“ doplnil Vašákovou.

Hostomský: Dítě nechám naočkovat

Dětem pak společnost musí otevřít život a nechat je exponovat. „Bude to jeden z mnoha virů, se kterými existujeme. Musíme vyvinout maximální síly na propagaci očkování. Náš hlavní problém je zatíženost nemocnic, ale dlouhodobě se viru musíme exponovat a zvyknout si na něj, normálně svobodně žít. Žádné rozestupy a roušky. Vakcína je berlička, která nám pomůže,“ přirovnal.

Ze zdravotního hlediska by děti očkovat nenechal, ale protože si to jeho žena přeje, udělá to. Nikoliv kvůli medicíně, ale čistě z byrokratických důvodů, aby mohli jít na kroužek nebo do bazénu. „Stát to nastavil, já to respektuju. Myslím, že jsou vakcíny naprosto bezpečné, dětem nic nehrozí. Ale jestli je potřebují, nebo ne, to je otázka,“ uvedl.

Tagy:
očkování politika vakcína Partie Terezie Tománkové koronavirus COVID-19 koronavirová opatření Zdeněk Hostomský Martina Koziar Vašáková

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama