Další opatření jsou ve hře. Virus má eliminovat přestárlé, prohlásila Vojtěchova pravá ruka

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v pořadu Partie Terezie Tománkové prozradila, že i když vláda v současnosti žádný lockdown neplánuje, baví se o omezení hromadných akcí. Podotkla, že politici svou vakcinační strategií ovlivní, kolik lidí obětují.

„Samozřejmě jsou ve hře další opatření, nicméně říkám, že bychom nemuseli dělat plošné restrikce, kdybychom byli více proočkovaní. To je základ. Nepočítáme s plošnými lockdowny, debatovalo se o omezení osob na hromadných akcích ve vnitřních prostorách. Kdyby každý dodržoval opatření a pravidla, bylo by nám líp,“ prozradila Vašáková.

Lidé, kteří nedodržují stávající opatření, je prý nebudou dodržovat za žádné formy uzávěry. „I v době největšího lockdownu byly v Praze diskotéky. Nemůžete každého zabalit do igelitu a počkat, až epidemie skončí. Těžko to uregulujete zákazy shora,“ prohlásila.

V diskusi o povinném očkování podotkla, že státy volí rozdílnou politiku. Většina zemí chce primárně naočkovat všechny obyvatele starší 18 let. „Kostarika ale dala povinnost jen dětem, což je možná vizionářský pohled, protože je to základ budoucí společnosti. U nás bych byla spokojená, kdyby byl očkován každý 18+. Budeme společností, která bude moci uvažovat o očkování dětí a tom, čím to bude,“ konstatovala.

Záleží na politicích, koho obětují

Podle Vašákové je na bedrech vládních představitelů, kolik lidí během pandemie zemře a koho budou prioritně chránit. „Koronavirus je zde proto, aby eliminoval slabé a přestárlé a dal je pryč. Společnost si postojem k očkování bude volit, zda dá všanc staré a slabé a s nimi ty, kteří mají jinou diagnózu. Je na politicích, co zvolí. Je otázka, kolik lidí chtějí obětovat,“ zdůraznila.

Biochemik Zdeněk Hostomský je zvyklý nařídit svým dětem očkování. „Abychom ho ale nařídili dospělým, to tu ještě nebylo – je to neprůchozí a chybná cesta. Vakcíny nezaručují sterilní imunitu, ale to, že pokud se s virem setkáte, budete mít mírnější průběh,“ doplnil Vašákovou.

Hostomský: Dítě nechám naočkovat

Dětem pak společnost musí otevřít život a nechat je exponovat. „Bude to jeden z mnoha virů, se kterými existujeme. Musíme vyvinout maximální síly na propagaci očkování. Náš hlavní problém je zatíženost nemocnic, ale dlouhodobě se viru musíme exponovat a zvyknout si na něj, normálně svobodně žít. Žádné rozestupy a roušky. Vakcína je berlička, která nám pomůže,“ přirovnal.

Ze zdravotního hlediska by děti očkovat nenechal, ale protože si to jeho žena přeje, udělá to. Nikoliv kvůli medicíně, ale čistě z byrokratických důvodů, aby mohli jít na kroužek nebo do bazénu. „Stát to nastavil, já to respektuju. Myslím, že jsou vakcíny naprosto bezpečné, dětem nic nehrozí. Ale jestli je potřebují, nebo ne, to je otázka,“ uvedl.

Tagy:
očkování politika vakcína Partie Terezie Tománkové koronavirus COVID-19 koronavirová opatření Zdeněk Hostomský Martina Koziar Vašáková