reklama

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

reklama

Mnoho politiků, hygieniků a lékařů v poslední době čelí verbálním útokům i výhružkám fyzické likvidace kvůli tomu, že jsou zastánci očkování proti nemoci COVID-19. Mezi ně patří i prezident České lékařské komory Milan Kubek.

„Pohybuji se ve veřejném prostoru už dvacet let, na ledacos jsem zvyklý. Co se ale děje teď, je za hranou. Když někdo vyhrožuje i vašim dětem,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Rehabilitační lékař Jan Hnízdil odsoudil jakékoli výhružky či násilné chování, podle něj si ovšem Kubek může za současnou situaci sám.

„Myslím, že jde o důsledek zasévání strachu. Dva roky jsme systematicky děšeni počty nakažených, mrazáky na mrtvoly a hromadnými hroby. Napětí ve společnosti je obrovské, podílí se na tom i Česká lékařská komora. Zasévá nenávist mezi očkované a neočkované,“ řekl Hnízdil. Jeho tvrzení Kubek označil za snahu vytvořit z oběti viníka.

„Vždy jsem se zajímal o historii. Nechápal jsem, jak národ, jako jsou Němci, mohl podlehnout nacistické ideologii a poté páchat taková zvěrstva. Dnes už to chápu. Nevím, kde se to v lidech bere. Podléhají dezinformátorům. Ti, co mě pronásledují, mají ještě tu drzost dávat videa na internet a vydělávat na tom. Stát není schopen bránit většinu slušných před menšinou takových lidí,“ postěžoval si Kubek.

Hnízdila obvinil z toho, že si chce svou rétorikou zpochybňování očkování nejspíš udělat reklamu. Rehabilitačního lékaře několikrát během diskuse konfrontoval i stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed.

Hnízdil: Měly by zaznít i oponentní názory

Ten se Hnízdila během vysílání opakovaně ptal, jak by proti covidu bojoval, když má pochybnosti nad účinností vakcíny. „Volám po tom, aby České lékařská komora umožnila diskusi odborníků, kde by zazněly i oponentní názory,“ odpověděl Hnízdil s tím, že odborníci, kteří zastávají používání vakcíny, prý ostatní považují za „alternativní“ odborníky a neposlouchají jejich názory. Konkrétní návrh řešení ale Hnízdil nepředstavil.

Kubek i Mounajjed připouští, že vakcína není stoprocentní a po čase výrazně klesá její účinnost. „Proto se musíme přeočkovávat, to není nic divného. Obecně platí, že očkování snižuje 2,5krát šanci, že se člověk nakazí, 5,5krát, že bude hospitalizován a osmkrát, že skončí na oddělení JIP,“ uvedl Kubek.

Mounajjed zase přirovnal očkování proti covidu ke koupi zimních gum. „Může mít člověk se zimními gumami v zimně nehodu? Ano, ale bude na tom určitě lépe než člověk, co v zimě do hor vyrazí s letními gumami,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

reklama

Domácí zpravodajství

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Významný nárůst počtu pozitivních školáků. Testy jich odhalily opět přes tři tisíce

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3 357 případů koronaviru, z toho 3 016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dříve a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna.

reklama