CNN Prima News autonomní vozidlo

autonomní vozidlo

Výpis příspěvků ke štítku „autonomní vozidlo“

Na vlastní kůži v pokusném BMW bez řidiče: Zážitek z jiné galaxie, který zraje k dokonalosti

Německá automobilka BMW vybudovala na území bývalého uhelného dolu u Sokolova areál, který v Česku nemá obdoby. Hlavním posláním centra je na různých druzích komunikace – věrně simulujících reálné silnice – testovat systémy autonomního řízení. Do budoucna bavorský výrobce nevylučuje ani dobudování vysokorychlostního oválu. Celý polygon bude přístupný jen jemu a smluvním partnerům. Naše redakce měla exkluzivní příležitost vžít se do role testovacích jezdců.

Převrat v japonské dopravě: Auta bez řidičů vyjedou do ulic prvního města

Prvním městem v Japonsku, které povolí jízdy novým typem autonomního samořízeného vozidla, je Eiheidži v prefektuře Fukui, které je známé starobylým zenovým buddhistickým chrámem. Od dubna 2023, mají ve městě začít jezdit vozidla s autonomním řízením čtvrté úrovně, která nevyžadují přítomnost řidiče ve voze. Uvedlo to japonské ministerstvo dopravy. Je to poprvé, kdy úřady v Japonsku daly zelenou takovému projektu.

Na Slovensku zavádějí legislativu pro provoz aut bez řidiče. Češi vyčkávají

Jízda autem bez zásahů člověka do řízení se stále vyvíjí. Kromě ne zcela spolehlivé techniky dosud často chybí i legislativní rámec. Na Slovensku se ale už nyní rozhodli jít technologiím naproti a tamní vláda schválila návrh zákona upravující podmínky schvalování autonomních vozidel do provozu, povinnosti řidičů a pravidla platná při jízdě po veřejných komunikacích. V České republice se podle ministerstva dopravy vyčkává na společný postup s dalšími eurounijními zeměmi.