Exkluzivní průzkum: Čtvrtině Čechů po zaplacení všech účtů nezbyde téměř nic

Čtvrtině Čechů z výplaty nezbyde téměř ani koruna

Čtvrtině Čechů z výplaty nezbude téměř ani koruna. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti STEM/MARK pro CNN Prima NEWS. Podle ekonomů i politiků je na vině válka na Ukrajině a s tím související inflace, která do problémů uvrhá řadu lidí.

Opozice za rostoucí inflaci kritizuje vládu. Už před covidem měla část lidí problém ušetřit, pandemie to ještě zhoršila a válka na Ukrajině dostala do obtíží další skupinu lidí.

„Problém je vysoká inflace, přesahuje 14 procent… Domácnosti, které i v minulosti dokázaly něco ušetřit, to nyní moc nedokážou,“ říká ekonom Vladimír Pikora. Potvrzuje to i exkluzivní průzkum pro CNN Prima NEWS.

Nepůjde spořit

Z něho vyplývá, že čtvrtině Čechů po zaplacení všech účtů nezbyde téměř nic. „Jsou to častěji ženy, lidé s manuální profesí, koreluje to se vzděláním a socioekonomickou aktivitou,“ popisuje autor průzkumu Jan Burianec. Právě na tyto skupinu by se podle sociologů měla vláda zaměřit.

Nízkopříjmovým domácnostem se snaží kabinet pomáhat třeba příspěvkem na bydlení. Podle opozice je to ale nedostatečné. „Kdyby alespoň pomáhala cíleně nízkopříjmovým domácnostem, což je až 30 procent z nich. Ona ale nepomáhá ani těm. Pomoc míří lopotně ku pěti procentům domácností,“ kritizuje vládu bývalý ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Další druhy pomoci vláda chystá. Plošné řešení by ale situaci podle ní jen zhoršilo. „Podnítilo by to další inflaci. Jsem rád, že Fialova vláda k tomu od začátku přistupuje s rozumem a každou korunu převrací,“ hodnotí poslanec ODS Jiří Havránek.

„Je těžké radit něco ve smyslu najděte si další ‚job‘, protože v České republice je sice hodně pracovních příležitostí, ale většina je špatně placená,“ přiznává ekonom Pikora. Univerzální řešení podle ekonomů není. Vládní politici proto doufají, že brzy skončí válka na Ukrajině a příští rok se inflace začne snižovat.

Tagy: