Fiala po jednání s prezidentem: Armádní výdaje zvýšíme na 2 procenta HDP už v roce 2024

Poradní tým prezidenta republiky Miloše Zemana jednal v sobotu o bezpečnostní situaci na Ukrajině, možnostech její poválečné obnovy, nadcházejícím předsednictví České republiky Evropské unii, summitu NATO v Madridu, ale také o energetické bezpečnosti. Jednání se účastnil také předseda vlády Petr Fiala (ODS).

„Nemám žádný signál, že by pan prezident měl s rozšířením NATO jakýkoli problém,“ řekl předseda vlády Petr Fiala na tiskovém brífinku po jednání u prezidenta republiky Miloše Zemana, kde se sešel i se Zemanovým poradním týmem. Právě možnosti rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko bylo jedním z témat sobotního jednání.

„Je v zájmu České republiky, abychom vstup Švédska a Finska podpořili,“ dodal Fiala. Ačkoli Fiala, Zeman a jeho tým jednali převážně o zahraničněpolitických otázkách, schůzky se nezúčastnil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „To ale není formát těchto schůzek. Těch se vždy účastní jeden reprezentant vlády, byl jsem pozván já. Minule tu byl ministr spravedlnosti, příště tu bude další člen vlády,“ vysvětloval Fiala s tím, že v tom žádný problém nevidí.

Podle Fialy je naopak důležité, aby v zahraničněpolitických otázkách vystupovala jednotně nejen vláda, ale i Česká republika. „Tedy i pan prezident. To se zatím daří a velmi to posiluje pozici České republiky v zahraničí,“ dodal premiér.

Pokles solidarity Čechů s Ukrajinci nevidím, říká premiér

Předseda vlády rovněž zmínil, že Česká republika hodlá zvyšovat své výdaje na obranu. Stále platí závazek, že dvou procent HDP dosáhnou nejpozději v roce 2025, ale vláda se prý snaží, aby této úrovně bylo dosaženo již o rok dříve. „S tím jedu na summit NATO do Madridu,“ dodal Fiala. Premiér zároveň připustil, že nebude jednoduché v tak krátké době financování armády v takovém objemu posílit.

Petr Fiala se také vyjadřoval k výsledkům průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS. Z něho totiž vyplývá, že skoro polovina Čechů by ukrajinské válečné uprchlíky nechala na území Česka maximálně do konce války, téměř čtvrtina si pak myslí, že už by se měli vracet na Ukrajinu.

„Průzkumy beru jen jako podpůrný argument, ale pokles solidarity v Česku nevidím. Čeští občané přispěli ve sbírkách a je to mimořádně oceněníhodné. Česká společnost velmi dobře chápe, že to jsou lidé, kteří utíkají, aby si zachránili život. Je jasné, že ta vlna solidarity může trošku poklesnout. Je proto důležité, aby toho nikdo nezneužíval a nestavěl české občany proti ukrajinským uprchlíkům, protože vytváření takových antagonismů není na místě,“ řekl Petr Fiala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.