Zelenina zlevní až s příchodem tuzemské sezony. Hranicí je začátek léta, míní expert

Potravináři i zemědělci slibují, že s příchodem pěstitelské sezony za zeleninu zaplatíme podstatně méně než teď. Domácí produkce by totiž měla srazit ceny zeleniny o desítky procent.

Kilo paprik za 120 korun, cukr za 40, okurka hadovka za 35. Takové ceny aktuálně šokují Čechy v obchodech. V tuzemsku vzrostly ceny potravin podle Eurostatu za loňský rok o více jak 27 procent. Ovšem nejsme na tom nejhůře. Raketově zdražily potraviny v Maďarsku, a to skoro o 50 procent. Na druhém místě je Litva a na třetím Estonsko. Česko je mezi unijními zeměmi „až“ na šesté příčce.

Podle prezidenta Svazu obchodu se ale blýská na lepší časy. „Minimálně zelenina začne být levnější tím, jak přijde sezóna do střední Evropy a do Česka. Myslím, že nějakou hranicí je začátek léta letošního roku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Tomáš Prouza. S ním souhlasí i prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. „Ta sklizeň, která je u nás, tedy ta levnější, tak určitě můžeme počítat s tím, že ceny půjdou dolů,“ poznamenala.

ČTĚTE TAKÉ: Vysoké ceny nutí Čechy jednat. Vracejí se k zahrádkaření a pěstování vlastní zeleniny

Pomohlo by snížení DPH?

Zlevňovat by ale neměla pouze zelenina. „Například cena mléka v současné době začíná klesat. Se zpožděním několika měsíců se to určitě projeví i v obchodech na cenách potravin,“ vysvětlil předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Potravinářská komora ale zrovna u mléka příliš optimistická není. Cenu mléčných produktů podle ní ovlivňují drahé energie, které jsou potřebné pro jejich výrobu i uskladnění. „Náklady rostou geometrickou řadou, nějaké velké zlevňování nemůžeme očekávat. Doufáme, že se díky poklesu suroviny podaří stabilizovat cenu potravin,“ míní Večeřová.

„Pokud dopadne dobře nejen tuzemská, ale i evropská sklizeň, tak potom bude výchozí surovina levnější, a to se projeví s časovým odstupem i na cenách potravin,“ míní agrární analytik Petr Havel. Zemědělci, potravináři i obchodníci se nicméně vesměs shodují, že by k nejvýraznějšímu zlevnění potravin pomohlo snížení DPH. Jako to už dřív udělalo Polsko a nedávno třeba také Francie.

Tagy: