CNN Prima News Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

Výpis příspěvků ke štítku „Ázerbájdžán“

V Ázerbájdžánu zadrželi českého občana. Měl ilegálně překročit hranici z Arménie

Ázerbájdžánské úřady zadržely českého občana, který ilegálně přešel hranici z Arménie. V sobotu o tom informovala ázerbájdžánská státní agentura APA. České ministerstvo zahraničí zadržení Čecha potvrdilo, zastupitelský úřad v Baku nyní usiluje o konzulární návštěvu českého občana, sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva.

Karabašská republika přestane existovat. Lidé se bojí čistek, prchají jich desetitisíce

Prezident karabašské republiky Samvel Šahramanian podepsal dekret o zrušení všech státních institucí s platností do ledna 2024. Mezinárodně neuznaný státní útvar Republika Arcach od toho dne přestane existovat. S odvoláním na místní úřady o tom informují zahraniční tiskové agentury. Náhorní Karabach spravují posledních zhruba 30 let etničtí Arméni, minulý týden ho však po bleskové vojenské ofenzivě ovládl Ázerbájdžán.

Hrozí migrační katastrofa? Z Náhorního Karabachu uprchly do Arménie dvě třetiny populace

Aktualizováno

Z oblasti Náhorního Karabachu, kterou minulý týden po bleskové vojenské operaci ovládl Ázerbájdžán, uprchlo do Arménie už přes 84 000 etnických Arménů, přes dvě třetiny jejich počtu v regionu spadajícím pod Ázerbájdžán. S odvoláním na mluvčí arménského premiéra o tom informovala agentura Reuters. O den dříve média uváděla, že z oblasti uprchlo bezmála 54 tisíc lidí.

Výbuch ve skladu paliv v Náhorním Karabachu zranil přes 200 osob. Tisíce Arménů prchají

Výbuch ve skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu zranil v pondělí přes 200 lidí. Uvedl to ombudsman separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů. Do Arménie jich do pondělních 17:00 místního času (15:00 SELČ) odešlo 6 650. Podle Jerevanu se obávají etnických čistek.

Rusko je oslabené a nemůže zasáhnout. Pro Armény to je zrada, říká Just o bojích v Karabachu

Čerstvý konflikt v Náhorním Karabachu mezi Armény a Ázerbájdžánci ukazuje jasné oslabení Ruska. Na Kavkaze se tím ještě více otevírá prostor pro Turecko. Pro CNN Prima NEWS to řekl spolupracovník redakce žijící v Moskvě Jiří Just. Podle něj vnímají Arméni každou prohru v daném regionu za zradu ze strany Ruska. Jerevan je však zároveň do jisté míry rukojmím Moskvy, protože se nemá na koho jiného obrátit.

Další válka? Ázerbájdžán zahájil operaci v Náhorním Karabachu. Bombardoval hlavní město

Aktualizováno

Ázerbájdžánské síly v úterý odpoledne místního času narušily příměří s Arménií a podnikají raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní Karabach s převážně arménským obyvatelstvem. Ze Stěpanakertu, správního centra Náhorního Karabachu, byly hlášeny výbuchy a pod palbou se ocitla i další města a obce, informovala agentura Armenpress. Ázerbájdžánská vojska prolomila obrannou linii arménských sil na několika místech, řekl ázerbájdžánský poradce pro zahraniční politiku Hikmet Hadžijev agentuře Reuters. Současně ujišťoval, že i přes vojenskou operaci zůstává Ázerbájdžán oddaný mírovému urovnání sporu s Arménií. Kreml uvedl, že Rusko pracuje na tom, aby se konflikt Ázerbájdžánu a Arménie o Náhorní Karabach vrátil k diplomatickým řešením.

Podcast OFF RECORD: Ve válce s Ukrajinou ruskými spojenci nejsme, říká arménský premiér

Válku na Ukrajině tolik neřeší, sám má starosti kvůli dlouhodobému konfliktu se sousedním Ázerbájdžánem. Co arménský premiér Nikol Pašinjan na rivalský stát a jeho konání říká? Vyřeší se situace v Náhorním Karabachu? Jak obhajuje dlouholetou spolupráci mezi svojí Arménií a Ruskem? A jaký má vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem? Poslechněte si Pašinjanovy odpovědi v podcastu OFF RECORD z dílny CNN Prima NEWS, kterým provází Matyáš Zrno.

Arménský premiér exkluzivně: Ázerbájdžán blokuje důležitý koridor. Chystá etnické čistky

Ázerbájdžán způsobil v Náhorním Karabachu humanitární krizi, kvůli které nebylo možné do regionu dovážet potraviny a základní potřeby pro místní arménské obyvatelstvo. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásil arménský premiér Nikol Pašinjan. Navíc tvrdí, že Ázerbájdžán se v oblasti, o kterou se obě země již řadu let přou, systematicky připravuje na etnické čistky. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev veškerá tato obvinění vytrvale odmítá.