CNN Prima News Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

Výpis příspěvků ke štítku „Ázerbájdžán“

Arménie vzdoruje Rusku? Premiér nepodepsal mírový dokument, Putin mrštil perem o stůl

24. listopadu 2022 18:22

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Arménii, kde měla jeho delegace společně s ostatními státy řešit dlouholetý spor o Náhorní Karabach. O tento region se Arménie pře s Ázerbájdžánem. V rámci summitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (postsovětská obdoba NATO) se měl podepisovat dokument o závěru jednání. Jenže Jerevan se postavil proti.

Just: Putinovy nejhlučnější oslavy byly v Čečensku. Kde a s kým si ťukl šampaňským, nevíme

8. října 2022 22:15

I když životní jubileum ruského prezidenta Vladimira Putina většina západního světa ignoruje, najdou se v Rusku místa, kde tamnímu prezidentovi vzdávají hold desítky tisíc lidí. V Čečensku Ramzan Kadyrov nechal svolat 20 tisíc svých nejvěrnějších vojáků, kteří se pustili do sborového přání. Kde ale Vladimir Putin nyní je, se neví, říká spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku Jiří Just.

Jsme svědky ruské frustrace. Ukrajina v NATO znamená 3. světovou válku, myslí si Kolář

8. října 2022 07:04

Ve čtvrtek proběhl v Praze první summit Evropského politického společenství, kterého se kromě unijních států zúčastnili i zástupci států jako Turecko, Arménie nebo Ázerbájdžán. Moskva vzhledem k událostem posledních měsíců pozvánku nedostala. Podle poslance Ondřeje Koláře (TOP 09) to byl skvělý vzkaz momentálně frustrovanému Rusku. Podporu Ukrajiny formou přijetí do Severoatlantické aliance ale nevidí jako reálnou.

Zdechovský: Turecko díky válce přebírá otěže. Erdogan se změnil v anděla míru, říká Bašta

6. října 2022 22:51

Možným prostředníkem mezi Ukrajinou a Ruskem by mohl být i Recep Tayyip Erdogan. Snaží se o to, proměnil se v anděla míru, uvedl v pořadu 360° poslanec a kandidát na prezident Jaroslav Bašta (SPD). Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je turecký prezident chytrý politik, který v době krize strategicky přebírá „otěže mezinárodního hráče“.

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

30. září 2022 21:19

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.

Jako když se hroutil Sovětský svaz. Rusko už nezvládá hasit potyčky ve svém regionu

23. září 2022 05:49

V posledních týdnech se z území, kde se po dekády rozkládal Sovětský svaz, stal sud s prachem. Rusko vyčerpané válkou na Ukrajině už totiž podle zahraničních pozorovatelů nezvládá udržovat v regionu stabilitu, a v oblasti proto narůstá napětí i počet lokálních půtek. Třaskavá může být situace v sousedních státech, v Arménii, Tádžikistánu, Gruzii nebo Čečensku.

Ponížený Putin? Po prezidentovi Kyrgyzstánu musel potupně čekat i na Erdogana

18. září 2022 17:32

Dvoudenní summit zástupců Ruska, Číny a dalších zemí v uzbeckém Samarkandu se nesl v duchu bizarních událostí. Už ve čtvrtek ruského prezidenta Vladimira Putina uvedl do rozpaků jeho kyrgyzský protějšek Sadyr Žaparov, když na něj šéf Kremlu musel při setkání několik desítek vteřin potupně čekat. Totéž o den později udělali i představitelé Indie, Ázerbájdžánu a Turecka. Chodit na mezinárodní schůzky pozdě paradoxně bývalo Putinovým oblíbeným gestem.

Ztrácí Rusko vliv? Napětí v postsovětském prostoru roste, hrozí tři ozbrojené konflikty

14. září 2022 22:33

Rusko v posledních dnech čelí drtivému ukrajinskému protiútoku na východní i jižní frontě. Mezitím roste ale také napětí v jižní části postsovětského prostoru, kde se otevírají staré historické rány. Gruzie debatuje o referendu, zda má vstoupit do války proti Rusku. Opět se rozhořely spory mezi Ázerbájdžánem a Arménií. Naposledy vypukly také přestřelky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Logicky se tak nabízí otázka, do jaké míry ztratila Ruská federace kvůli vojenských neúspěchům na Ukrajině svůj vliv v okolních zemích.

Desítky mrtvých a útoky i přes příměří. Mezi Arménií a Ázerbájdžánem znovu zuří boje

13. září 2022 10:00

Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem, které opět propukly v noci na úterý, si dosud vyžádaly nejméně 49 životů z řad arménských vojáků. Oznámil to podle agentury Interfax arménský premiér Nikol Pašinjan. Situace se sice poněkud uklidnila, ale Ázerbájdžánci pokračují v útocích, řekl premiér po dřívějších zprávách o klidu zbraní.