Babiš mluví mimo mísu, říká Lochman z hnutí STAN. Vildumetzová rezignovala, protože mlžila

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zneužil svého postavení, jako řadový poslanec by měl mluvit jen pět minut, zaznělo od zástupců koalice v Partii na CNN Prima NEWS k dlouhému vystoupení bývalého premiéra před soudem k Čapímu hnízdu ve Sněmovně. Řeč byla také o odstoupení Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) z postu místopředsedkyně dolní komory kvůli blízké vazbě na podnikatele Zakaríu Nemraha obviněného v kauze Dozimetr.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pátek vystoupil a mluvil téměř hodinu a půl před ostatními poslanci. Snažil se o obhajobu před začátkem ostře sledovaného soudu, který startuje v pondělí. Zmínil mimo jiné, že bude součástí prvního politického procesu od revoluce.

„Je tady obžalovaný z organizování podvodu v oblasti evropských fondů. Je to jeho osobní problém. Zneužil pódium. Nechodí do práce, a když tam přijde, místo toho, aby nás nechal pracovat na zákonech, zneužije čas a přes hodinu mluví o svých problémech,“ stěžoval si Ondřej Lochman z hnutí STAN v nedělní Partii. Podle něj jsou slova o politickém procesu nehorázná a mohou urážet osoby, kterých se tato soudní řízení za minulého režimu týkala. „To, co se (Babiš) snaží říct, je úplně mimo mísu,“ pokračoval.

Vedle toho kritizoval dlouhou dobu, po kterou Babiš ve Sněmovně hovořil, také poslanec Jan Jakob (TOP 09). „Zneužil svého postavení, řadový poslanec by mohl mluvit jen pět minut. Místo toho, aby se obhajoval před soudem... Chtěli jsme řešit zákony, ale on tam mluvil hodinu a půl. Ať to řeší soud, ne Sněmovna,“ konstatoval.

Bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se svého předsedy zastala a podotkla, že spojení „politický proces“ automaticky nemá evokovat například případ Milady Horákové. „Nemyslím si, že je to politický proces ve smyslu, kterým to uchopila média. Je to poslanec Parlamentu ČR, má právo vystupovat. A on vystoupil, snažil se lidem vysvětlit, jak kauza vznikla. Současný tlak médií – a říká to i zástupce koalice ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) – může mít vliv na rozhodování soudců. Jsou to pořád jen lidé. Tyto věci bychom neměli řešit v médiích,“ řekla.

Pekarová by měla zastupovat všechny poslance

Pokorná Jermanová odpovídala také na to, koho hnutí ANO nominuje na post místopředsedy Poslanecké sněmovny. Z něj ve čtvrtek odstoupila Jana Mračková Vildumetzová (ANO) kvůli tomu, že se stýkala s obviněným z kauzy Dozimetr Zakaríou Nemrahem.

„Zatím nevíme, koho nominujeme, ještě jsme se o tom v klubu nebavili,“ zmínila Pokorná Jermanová a sama nedementovala, že by na tuto pozici mohla zamířit i ona. „Ambice můžu mít na různé pozice, záleží na klubu. Pokud mne klub vyzve, budu to zvažovat.“

Zároveň si poslankyně opoziční partaje postěžovala na to, že vládní koalice může komplikovat proces zvolení místopředsedy či místopředsedkyně dolní komory. „Nejsem si jistá, jestli nám to bude chtít zvolit. Zachytila jsem vyjádření předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) – prohlásila, že nejsme dostatečně konstruktivní pro to, aby nám milostivě zvolili místopředsedu, na kterého máme nárok. Mě to mrzí, protože by ze své pozice měla zastupovat všechny poslance. A měla by se starat o to, aby byl ve Sněmovně smír.“

„Samozřejmě, že se má předsedkyně Sněmovny chovat nestranně. Ale je to jinak předsedkyně strany, to by nemohla říkat nic,“ kontroval spolustraník Pekarové Adamové Jakob. „Uvidíme, jak budou probíhat jednání. Jsme k diskusi připraveni. Je nutné si uvědomit, že místopředsedu musí zvolit i koaliční poslanci,“ dodal Jakob.

Na Jermanovou Pokornou zareagoval také Lochman: „My jsme se snažili o to, aby byl smír dohodnut. Výsledkem je, že to zneužíváte jednou mimořádnou schůzí za druhou.“ Zástupkyně opozice mu vpálila: „My jsme ochotni přistoupit na konsenzus na základě dialogu, ne ultimát. A slýcháme pouze ultimáta.“

Jiří Kobza z SPD ocenil rezignaci Vildumetzové Mračkové a kritizoval ministra vnitra Víta Rakušana z hnutí STAN: „Rakušan, který nese odpovědnost za Dozimetr, tam pořád sedí.“ Lochman odvětil: „Paní Mračková odstupuje kvůli tomu, že zcela mlžila.“

Záznam debaty si můžete poslechnout také jako podcast:

Tagy:
Andrej Babiš soud CNN Prima NEWS Partie Partie Terezie Tománkové Jiří Kobza Čapí hnízdo Jaroslava Pokorná Jermanová Jan Jakob Jana Mračková Vildumetzová Ondřej Lochman kauza Dozimetr

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

22:35

Ministerstvo obrany: Ukrajina osvobozuje Drobysheve v Doněcké oblasti

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.