reklama

Nemůžeme lidi k očkování znásilnit. Přesvědčujeme je, i tak čísla rostou, stýská si Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) varuje před další vlnou pandemie, situace v Česku se totiž rychle horší. Předseda vlády proto znovu vyzval veřejnost k očkování a nošení respirátorů. Zároveň odmítl, že by vláda plánovala testovat i vakcinované, přestože nemoc mohou přenášet. Babiš to řekl ve vysílání v Novém dni na CNN Prima NEWS.

reklama

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, což je nejvyšší denní přírůstek od 20. dubna. Počet aktivních nakažených přesáhl 20 tisíc. Přibývá také infikovaných pacientů, kteří musí být hospitalizováni.

Vláda proto chystá zpřísnění proticovidových opatření. „Je pravda, že situace není dobrá. Budou změny v ochraně dýchacích cest. Ministerstvo zdravotnictví chce od 25. října navrhnout při hromadných akcích ve vnitřních prostorách povinnost nošení respirátorů, a to bez ohledu na počet účastníků,“ prozradil Andrej Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS.

Znovu také vyzval lidi k tomu, aby se proti covidu nechali naočkovat. „My nemáme žádné možnosti někoho znásilnit, aby se naočkoval. Jenom přesvědčujeme, děláme kampaň, a situace se přesto zhoršuje,“ posteskl si.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno přes šest milionů lidí, což je přibližně 56 % obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru v rámci Evropské unie. Podle průzkumů se kolem 20 % Čechů očkovat vůbec nehodlá a 10 % stále váhá. Mnoho odborníků rovněž upozorňuje na to, že bez vakcíny je stále kolem 350 tisíc lidí nad 60 let. Ti by v budoucnu mohli zahlcovat zdravotní systém.

Testování očkovaných? Nebude

Vláda naopak nehodlá řešit testování očkovaných, přestože mohou nemoc přenášet. Babiš tak popřel spekulace o tom, že by to vláda plánovala. „Nejsme schopni z kapacitních důvodů všechny testovat. Logika resortu zdravotnictví byla v tom, že šlo o motivaci, aby se lidi očkovali a nemuseli se pak testovat. Princip podle odborníků je v tom, že vakcinovaný neskončí s těžkým průběhem,“ vysvětlil premiér.

Následně si rýpnul do odborníků, kteří k testování očkovaných vyzývají. „S experty je to složité. Veřejnoprávní televize ve Francii žádné experty nezve a říká všem: ‚Očkujte se.‘ U nás máme mnoho expertů a mnoho názorů. Já expert nejsem, ale není v silách státu testovat všechny. Šíření zabráníme nošením respirátorů a očkováním,“ nešetřil kritikou Babiš.

V souvislosti se zhoršující se epidemickou situací ve středu zasedne i vláda. Odpoledne by už mohlo být jasné, která opatření se zpřísní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama