Šíření covidu v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3 246 případů, což je o 1 739 víc než před týdnem a nejvíc za jediný den od 20. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Přibývá také nakažených pacientů, kteří musí být hospitalizováni. Od minulého úterý jejich počet stoupl o dvě pětiny na 620. Stovka lidí je v těžkém stavu. Prudce roste i počet úmrtí. Za posledních sedm dní zemřelo s covidem 51 lidí, zatímco třeba za celé září to bylo 44.
Epidemie COVID-19 se v Česku podle úterního vyjádření Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Na začátku listopadu bude podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích s covidem 1 200 lidí, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče.
Vláda ve středu mimořádně projedná návrhy ministerstva zdravotnictví, jak omezit šíření nemoci. Ministerstvo navrhuje, aby personál restaurací musel kontrolovat bezinfekčnost, nebo povinné nošení respirátorů v zaměstnání.
Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.
„Vrátili bychom se do situace na jaře, kdy by byly respirátory povinné i v rámci pracovních kolektivů, kde teď tato povinnost není,“ přiblížil v úterý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se totiž zvyšuje i počet ohnisek na pracovištích.
„Jestli se situace bude vyvíjet jako doposud, tak bychom případně i přistoupili k tomu, že bychom navýšili podíl očkovaných lidí na hromadných akcích,“ dodal s tím, že na stole bude také přísnější vymáhání certifikátů o očkování, testu nebo prodělání nemoci.
„Pokud byl někdo v zahraničí na dovolené, ví, že v jiných zemích to takto funguje. Že to není nic, co by bylo anomální. V Rakousku, Německu nebo Francii je to opatření, které je dnes standardní,“ vysvětil Vojtěch.
Hospitalizovaných je od října trojnásobek
Počet lidí, kteří skončili s covidem v nemocnicích, včetně vážně nemocných, se jen od začátku října téměř ztrojnásobil. V pondělí bylo podle aktualizovaných údajů ministerstva 628 hospitalizovaných, což bylo nejvíce od 27. května. Dušek v pátek uvedl, že přestože počty nových případů a hospitalizací rostou, jsou několikanásobně nižší než před rokem. Loni 19. října bylo v nemocnicích podle čísel ministerstva přes 4 000 lidí, z toho šest stovek v těžkém stavu. Podle Duška meziroční pokles počtu hospitalizovaných souvisí s očkováním a vysokou promořeností populace.
Vláda zareaguje, až budou plné nemocnice, předvídá Flegr. Dušek přiznává rizikový scénář
V Česku laboratoře začátkem týdne odhalily nejvíce nových případů koronaviru od dubna. Jen za pondělí jich přibylo 2 521, což byl dvojnásobek oproti předchozímu pondělí. Rychle se zvyšuje také počet hospitalizovaných. Podle Jaroslava Flegra vláda zbytečně otálí a účinné kroky zavede, až budou opět plné nemocnice. Předpovídá také rekordy v počtu nakažených a mrtvých.
Počet provedených testů na koronavirus v posledních dnech po předchozím vytrvalém poklesu mírně stoupá. Předchozí úterý bylo provedeno zhruba 25 tisíc PCR a 33 tisíc antigenních testů, kdežto tento týden v úterý 32 tisíc PCR a 34 tisíc antigenních testů.
Vzhledem ke skokovému nárůstu počtu nakažených ale i přes vyšší množství testů rekordně stoupají podíly odhalených případů covidu na počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu, vzrostl podíl pozitivních z 1,23 % za předchozí úterý na 2,41 %, což je nejvíce od začátku letošního března, kdy se Česko potýkalo s jednou z vln epidemie.
U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních testů stoupl ze 5,35 na 8,64 %, nejvíce od začátku května. Zvýšil se i podíl pozitivních testů v případech, kdy se testují lidé s příznaky, a to na 13,26 %.
Roste také vytrvale tzv. incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel. K dnešku číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, stouplo z úterních 101 na 117 případů nákazy.
Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,72 milionu případů covidu. Zemřelo 30 574 nakažených.