reklama

Babiš se rozloučil s vládou: Považuji za úspěch, že jsme vydrželi celé období

Končící premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za úspěch, že to vláda vydržela ve funkci celé volební období. Řekl to v pátek na poslední tiskové konferenci končícího kabinetu. Poděkoval všem svým ministrům i voličům. Zároveň popřál hodně štěstí nastupující vládě premiéra Petra Fialy (ODS), kterou ve Strakově akademii přivítá krátce po poledni.

reklama

„Za úspěch považuji, že naše menšinová vláda vydržela celé období, byli jsme ve funkci 1 464 dní,“ prohlásil Babiš na tiskové konferenci ve Strakově akademii. „Nebylo to jednoduché. Bez covidu jsme byli jen dva roky. Jaká byla naše vláda, to vyhodnotí historie,“ pokračoval.

Menšinová vláda v ČSSD s tolerancí KSČM ale byla u moci až od poloviny roku 2018. první Babišově vládě nebyla 16. ledna 2018 vyslovena důvěra. Tu Babiš získal až 12. července 2018, pro bylo 105 ze 196 přítomných poslanců.

Česko podle Babiše prosperuje, má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii a nízkou zadluženost. Končící premiér rovněž vyzdvihl, že jeho kabinet navyšoval důchody, snižoval daně a investoval do dopravy, zdravotnictví, digitalizace, sportu nebo armády. „Nová vláda má připraveno otevřít 200 kilometrů dálnic a obchvatů. Je to předpoklad po investice. Zdravotnictví i díky coviduje prioritou,“ prohlásil.

Na tiskové konferenci doprovázeli premiéra vicepremiéři za jeho hnutí Karel Havlíček a Alena Schillerová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Společně poděkovali voličům i všem, kteří jim na úřadech pomáhali. „Svolal jsem vládu, abych poděkoval všem ministrům za spolupráci, a hlavně jsme chtěli poděkovat všem lidem, kteří nás zvolili do funkcí. Můžu říct za všechny, že jsme dělali maximum pro to, abychom jejich očekávání naplnili,“ konstatoval končící předseda vlády.

Vojtěch: Pandemie nás může ještě potrápit

Vojtěch ve svém projevu varoval před novou variantou koronaviru omikron. Podle něj se brzy stane dominantní po celé Evropě. Důležitá je tak vakcinace. „Od 19. ledna budou mít všichni občané nárok na třetí dávku vakcíny. Prosím všechny, kteří mají na posilující dávku nárok, aby se šli naočkovat,“ prohlásil a dodal, že proočkovanost v Česku není nakonec tak nízká, jak by se mohlo zdát.

V dospělé populaci má očkování 74 procent lidí, nad 12 let je 72,4 procenta. „Budu šťastný, když se čísla budou zvyšovat. Uvidíme, co vláda udělá s vyhláškou o povinném očkování. Zrušení by byla chyba, pandemie nás může ještě potrápit,“ vzkázal nastupujícímu kabinetu. Posilující dávku dostalo zatím 27 procent Čechů, nad 65 let je to 62,8 procenta.

Kabinet hnutí ANO a ČSSD podal demisi 11. listopadu, od té doby vykonával z pověření prezidenta Miloše Zemana prozatímně svou funkci do jmenování nové vlády. Ministry kabinetu Petra Fialy jmenuje Zeman v pátek v 11:00 v Lánech, po poledni pak dorazí na Úřad vlády. V odpoledních hodinách a v sobotu pak bude členy vlády Fiala postupně uvádět do úřadů. Začíná s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama