reklama

Piráti by po prohře měli vyměnit vedení. Lipavský je vytrucovaný ministr, říká Svoboda

Jan Lipavský (Piráti) je vytrucovaný ministr a bude si muset zjednat respekt ministerstva i zahraničních kolegů, řekl o novém ministrovi zahraničí v pořadu K věci bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Jako člen lidovců zažil, když strana vypadla v roce 2010 ze Sněmovny. Piráti sice letos takovou katastrofou projít nemuseli, přesto ve volbách ztratili velkou část poslanců. Svoboda v takovém případě radí vyměnit vedení.

reklama

Koalice Pirátů se STAN skončila v říjnových volbách se ziskem 37 mandátů. Jenže Piráti, kteří do uskupení vstupovali jako silnější strana, kvůli preferenčním hlasům pro Starosty získali jen čtyři poslance. Předtím jich měli 22. Strana si bude v lednu volit vedení a podle Cyrila Svobody by měla přijít změna i na postu předsedy, který obhajuje Ivan Bartoš.

„Vždy pomůže, když se po prohře vymění vedení. Voličům se říká, že teď jsou tady ti, kteří nemají s prohrou nic společného. Platí to obecně, nechci dávat rady konkrétně Pirátům. Když jsme jako lidovci vypadli ze Sněmovny, obměnili jsme vedení kompletně až na Pavla Svobodu. Straně to pomohlo,“ poradil exministr zahraniční a vnitra ve vysílání CNN Prima NEWS.

Svoboda měl na mysli volby v roce 2010, kdy KDU-ČSL vypadla ze Sněmovny poprvé v dějinách samostatné České republiky. Hlasy jí přebrala především nově vzniklá TOP 09 Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska. Svoboda jako tehdejší předseda jen pár hodin po krachu oznámil, že na svůj post rezignuje. Následně stranu dočasně vedla Michaela Šojdrová, na podzim byl novým předsedou zvolen Pavel Bělobrádek.

Wagenknecht versus Bartoš

Piráti o svém vedení budou jednat on-line 8. ledna. Funkci místopředsedů nebudou obhajovat Olga Richterová, Vojtěch Pikal a Radek Holomčík. Poslední místopředseda Martin Kučera na post koncem listopadu rezignoval. Na předsedu bude kandidovat dosavadní šéf Ivan Bartoš, už jistým jeho soupeřem je senátor Lukáš Wagenknecht.

Piráti jsou součastí vládní koalice a v pátek budou jmenovaní jejich tři ministři – Ivan Bartoš (místní rozvoj a digitalizace), Jan Lipavský (zahraničí) a Michal Šalomoun (ministr pro legislativu). Nejvíce debat bylo kolem Lipavského, který je trnem v oku prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten Lipavského nejdříve nechtěl jmenovat vůbec, důvodem bylo slabé vzdělání (Lipavský má bakalářský titul, pozn. red.) nebo rozdílné názory na některá zahraniční témata. Nakonec ale změnil názor.

„Je dobré, když má ministr pevné názory a stojí si za nimi, ale důležitější bude si získat autoritu. Nejen doma, musí ho brát s respektem i ostatní šéfové diplomacie,“ poradil 36letému Lipavskému Svoboda, který byl jedním z jeho předchůdců. „Věk nehraje roli, není to ani o vzdělání. Buď to ve vás je, nebo ne. Autoritu si musí získat sám,“ podotkl.

Lipavský si musí získat důvěru české diplomacie

Jak si Lipavský v čele resortu povede, nechtěl Svoboda příliš předpovídat. „Je vytrucovaný ministr a budu rád, když se ukáže, že jeho jmenování bylo dobré. Jsem rád, že premiér Fiala uspěl se svým jednáním a bude mít kompletní vládu. Na Lipavského budou upřeny pohledy nejen politiků a médií. Nechci ale dopředu říkat nějaký soud,“ konstatoval s tím, že po premiérovi Fialovi bude v očích běžné veřejnosti možná druhým nejznámějším členem vlády.

A co musí Lipavský udělat ze všeho nejdříve? „Získat si důvěru Černínského paláce a české diplomacie. To není jednoduché, sám s tím mám zkušenosti. Navíc budeme po Francii předsedat Evropské unii a všichni budou ministry těchto zemí porovnávat. To je šance vyrůst. Důležité je být dobrým vyjednavačem,“ poradil Svoboda, který byl šéfem české diplomacie od července 2002 do září 2006.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama