reklama

Babiš: Vir je zabiják, naše opatření drastická nejsou. Otevřené restaurace nechápu

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném pořadu „Čau lidi“ opět apeloval na veřejnost, aby dodržovala vládní protikoronavirová opatření. Koronavirus nazval zabijákem, který je nebezpečný i pro část populace, která netrpí jinými zdravotními problémy. Předseda vlády také zkritizoval restaurace, které mají i přes zákaz otevřeno.

reklama

„Řešením je dodržovat opatření. Skutečně nechápu ta videa otevřených restaurací. Ohrožujete sami sebe,“ řekl Babiš ve svém nedělním příspěvku na sociálních sítích. Počínání restauratérů, kteří mají i přes zákaz stále otevřeno, je podle něj nepřijatelné. „Vir je zabiják. Umírají i lidé, kteří byli zdraví. Tak vás prosím, uvědomme si to a pojďme znovu opatření dodržovat. Čím dříve se dostaneme do lepší situace, tím dřív můžeme zase rozvolnit,“ dodal Babiš. Poté vyzval, aby lidé omezili kontakty na minimum.

Podle předsedy vlády ale většina občanů vládní opatření dodržuje. „Velká část veřejnosti bývá i naštvaná, že policie a vláda nařízení nevymáhají přísněji. Pak je tu ale část podnikatelů, kteří opatření nedodržují naschvál,“ vysvětlil.

Babiše rovněž trápí zdravotníci, kteří se nechtějí nechat očkovat. Zdůraznil, že vakcinace má svůj smysl a odmítaví jedinci z řad zdravotníků situaci jen komplikují. Za světového lídra v oblasti očkování označil premiér Izrael, ve kterém ale platí také daleko přísnější opatření.

„Mají uzavřené všechny školy, zákaz pohybu na více než jeden kilometr od místa bydliště, zákaz návštěv jiné domácnosti, zakázaný mají i okénkový výdej v restauracích. Takže naše opatření nejsou drastická, v Izraeli jsou přísnější,“ uvedl premiér, který však přiznal, že covidová situace stále dobrá není. Upozornil především na neklesající počet hospitalizovaných s koronavirem a pacientů v těžkém stavu.

Babiš se mimo jiné vyjadřoval také k polní nemocnici v pražských Letňanech, která podle něj skončí z důvodu, že je finančně neúnosná, ne že by byl nedostatek zdravotníků. Podle premiéra stát nechal záložní nemocnici zřídit v době, kdy bylo hospitalizováno více než 8 000 lidí s covidem, a to z obavy, že ve standardních nemocnicích nebude dostatečná kapacita.

Nemocnice tak od konce října nebyla vůbec aktivována. Stát dosud jen za pronájem areálu zaplatil zhruba 51 milionů korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama