reklama

Babiš zneužil syna pro peníze, tvrdí Wagenknecht. S kritikou přispěchal i Kalousek

Politická scéna se takřka okamžitě pustila do kritiky premiéra Andreje Babiše (ANO) poté, co na jeho mítink v Ústí nad Labem vtrhl jeho syn Andrej Babiš mladší a šéfa vlády zasypal emotivními slovy. Bývalý předseda TOP 09 a Babišův rival Miroslav Kalousek připomněl premiérova slova z roku 2015, kdy prohlásil, že „chránil svoje děti“. Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht pro změnu uvedl, že Babiš svého syna zneužil pro peníze.

reklama

K emotivní scéně došlo na předvolebním mítinku předsedy vlády Andreje Babiše v Ústí nad Labem. Poté, co představil program a začal novinářům odpovídat na otázky, přišel na akci jeho syn Andrej Babiš mladší. „Jak se cítíš, otče, když mě vidíš. Proč jsi mi ublížil? I s tím Protopopovem?“ tázal se svého otce, kterého vzápětí zkritizoval, že „oblbuje český národ“. Doplnil, že má potvrzení od psychologa, že je duševně v pořádku. Premiér dlouhodobě tvrdil pravý opak.

Nečekané setkání vzápětí okomentovali někteří politici. Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht uvedl, že jde o „silné video“. „Pro většinu z nás je rodina na prvním místě. Zneužít vlastního syna pro pár desítek milionů je opravdu smutné. Miliony ani miliardy si člověk do hrobu nevezme,“ napsal na Twitter.

Babišův dlouholetý rival a exministr financí Miroslav Kalousek připomněl premiérova slova z roku 2015, kdy se hojně řešilo zapojení syna nynějšího premiéra do kauzy Čapí hnízdo. „‚Chránil jsem svoje děti! To nejdražší, co mám!‘ Andrej Babiš ve Sněmovně roku 2015, když vysvětloval ‚důvody„ svých veřejných lží o Čapím hnízdě,“ napsal Kalousek. Jeho stranický kolega z TOP 09 Tomáš Czernin pro změnu glosoval, že „některá jablka se bohudíky od stromu odkutálí docela daleko“.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který je jedním z lídrů koalice Spolu, napsal, že je mu ze situace smutno. „Otec se setká se synem a musí stát za ochrankou? Je mi smutno že k takové situaci dojde, to je něco, co žádný rodič nemůže přejít jen tak, krev není voda a setkání s dětmi má vypadat úplně jinak,“ uvedl Jurečka. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský k záběrům ze setkání napsal, že to je „mazec“, a Babiše mladšího ocenil za kuráž.

„To, co dnes provedl Andrej Babiš junior, bylo neskutečné,“ napsal na adresu premiérova syna pochvalně starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Ten se před časem s Babišem mladším sešel na své radnici a bylo patrné, že si s ním rozumí. Dokonce mu udělil medaili starosty.

Premiér se nemohl se synem hádat před novináři

Politolog Josef Mlejnek ve vysílání CNN Prima NEWS připomněl, že když se o Andreji Babišovi mladším v souvislosti s jeho otcem a kauzou Čapí hnízdo začalo poprvé hovořit před třemi lety, mohlo se zprvu zdát, že skutečně dojde na konec politické kariéry nynějšího premiéra. Ačkoliv Babiš mladší nyní hlásal, že vlastní potvrzení, že jeho duševní stav je v pořádku, podle Mlejnka bylo evidentní, že nějaké problémy má.

Předseda vlády na ostrá slova svého syna nijak nereagoval, což podle Mlejnka bylo asi to nejlepší, co v danou chvíli mohl udělat. „Asi by z jeho hlediska nebylo vhodné, kdyby se s ním před novináři začal hádat,“ řekl CNN Prima NEWS politolog s tím, že incident pro předsedu vlády samozřejmě nemohl být příjemný.

Babiš mladší plánuje vypovídat na policii

Babiš mladší při setkání na premiéra ještě mimo jiné zvolal, že jakožto otec by měl být rád, když slyší, že je jeho syn zdravotně v pořádku. „Dnes máš narozeniny, jsem naštvaný, ale mám informace, že jsem psychicky v pořádku. To by měla být nejlepší věc, kterou bys měl slyšet na své narozeniny,“ prohlásil junior.

Novinářům poté řekl, že v Ústí nad Labem byl náhodou s režisérem Vítem Klusákem. Ten je skoro-švagrem marketingového stratéga hnutí ANO Marka Prchala.

Premiérův syn má velkou roli v kauze Čapí hnízdo, která se s Babišem starším táhne již dlouhá léta. Předseda vlády čelí trestnímu stíhání kvůli tomu, že pro farmu Čapí hnízdo získal padesátimilionovou dotaci určenou pro malé a střední podniky, přestože byla součástí jeho holdingu Agrofert.

Babiš mladší prohlásil, že v kauze sehrál roli tzv. bílého koně čili nastrčené figury. Novinářům na akci sdělil, že Čapí hnízdo bylo od začátku projektem jeho otce a že má v plánu kvůli němu vypovídat na policii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama