Kvůli zimě jsme se balili do odpadků, popsal invazi ruský voják. Jen ničíme, všechno je lež

Ruský voják Pavel Filatjev se stal prvním mužem bojujícím na Ukrajině za Kreml, který veřejně odsoudil moskevskou invazi. Podle něj šlo o hloupý krok, pro který Vladimir Putin nemá dostatečné odůvodnění. Filatjev pro CNN popsal, jak prožíval dny na frontě a co ho přimělo k tomu z mašinérie utéct.

Ještě v únoru byl ruský voják Filatjev poslušným služebníkem Kremlu, který pod vlajkou Moskvy napochodoval do války na Ukrajině. Před dvěma týdny tentýž muž publikoval na ruské sociální síti VKontakte 141stránkové přiznání, ve kterém zkritizoval ruskou invazi do východoevropské země. Šlo o první veřejnou kritiku Kremlu z úst ruského vojáka, který se osobně účastnil bojů na Ukrajině.

Nyní 33letý Filatjev působil jako výsadkář, jeho jednotka měla základnu na Krymu. Do války se zapojil hned zpočátku, účastnil se například prvotní okupace Chersonu, který je dosud pod ruskou nadvládou. Pro CNN se Filatjev svěřil, že jeho jednotka byla špatně vybavená a dostala jen minimální instrukce. „Všechny naše zbraně byly z dob sovětské války v Afghánistánu,“ uvedl.

Nedostatek jídla i zbraní

Ruské velení vojákům údajně za celou dobu nedokázalo vysvětlit širší význam operace. „Byli jsme unavení, hladoví a rozčarovaní. V chladných nocích jsme se obalovali do odpadků, abychom se zahřáli. Pochopili jsme, že jsme byli zataženi do vážného konfliktu, kdy prostě jen ničíme města a nikoho neosvobozujeme. Mnozí z nás pochopili, že důvody, kterými se to všechno snaží naše vláda vysvětlit, zkrátka nevidíme. Všechno je to jenom lež,“ sdělil Filatjev pro CNN z místa, které kvůli jeho bezpečnosti zůstává tajné.

Kromě útoku na Cherson se ruský voják účastnil i ostřelování Mykolajivu. Při invazi jeho jednotka znovu doplácela na nedostatek základního vybavení a dronů. On sám byl při útoku ve frontové linii raněn a posléze evakuován zpátky do Ruska.

Tam měl dostatek času na zhodnocení povahy celého konfliktu. Nakonec dospěl až k sepsání výše zmíněného prohlášení, po kterém z největší země světa utekl. Nyní se Filatjev skrývá na neznámém místě.

„Teď, když už jsem venku a bez zbraně v ruce, můžu říct, že tohle je ta nejhorší, nejhloupější věc, jakou mohla naše vláda udělat. Nevím, kam nás to vedou. Jaký bude další krok? Jaderná válka?“ stěžoval si voják.

Filatjev si připouští, že kvůli svým prohlášením ho může stihnout hněv Moskvy. „Když se dívám, co se děje v mé zemi, jsem zděšený. Všechno je zničené, zkorumpované. Jediné zákony, které fungují, jsou zákony útlaku. Buď skončím ve vězení, nebo mě umlčí. Nevidím jiné východisko. Když se to stane, tak se to stane,“ uzavřel ruský voják.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce
360°

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:25

Ukrajinci ukořistili další tank

23:32

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

Další „vychytávka“ při obcházení modrých zón: Na zakrytí auta jsou strážníci krátcí

Parkování v centrech velkých měst je nesmírně vysilující záležitostí. Pokud v dané lokalitě nemáte trvalé bydliště, je to prakticky neřešitelný problém. Někteří řidiči ho řeší překrýváním registračních značek, teď se hlavním městem šíří další „vychytávka“. A dozorující orgány jsou na vynalézavce, kteří zakryjí celé auto plachtou, podle všeho krátké.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.