Balšínek: Černochová přispívá k radikalizaci společnosti. Reakce na Svobodu byla teatrální

Reakce ministryně obrany Jany Černochové (ODS) na výrok olympionika Davida Svobody byla nepřiměřená a teatrální. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Zdůraznil, že jí zřejmě chybí „elementární lidské pochopení, že někdo může mít jiný názor“. Naopak komentátor Martin Komárek se šéfky resortu obrany částečně zastával. Rozuměl tomu, co Černochovou pravděpodobně naštvalo.

„Reakce mi přijdou absolutně nepřiměřené a teatrální, zejména ze strany ministryně obrany. Pokud si pamatuji, tak se Svoboda na druhý den okamžitě omluvil a slova bral zpět. Není to zřejmě člověk zvyklý vystupovat v médiích a vyjadřovat se k politickým otázkám,“ hájil olympionika v pětiboji Balšínek. Ten v rozhovoru ve veřejnoprávní televizi souhlasil s návratem ruských a běloruských reprezentantů na mezinárodní sportovní akce. Na to, že valné shromáždění OSN opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, Svoboda reagoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“

„Jako by ministryně neměla elementární lidské pochopení, že někdo může mít i jiný názor. Jsem přesvědčený, že takové chování, jaké předvedla, přispívá k radikalizaci společnosti. Jsou lidé, kteří její chování ocení, pro další bude nepřijatelné,“ uvažoval. Připomněl, že se nejedná o první případ, kdy Černochová „neudržela nervy na uzdě“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Černochová hledá trest pro Svobodu za výroky o ruských sportovcích. Zastal se ho Pollert

„Neslavnější výrok přišel u reakce dopadu rakety na polské území. Ukázalo se, že střela byla ukrajinská, nikoliv ruská. A ona pomalu vyhlašovala Rusku válku,“ dodal. Komárek situaci vidí podobně, přesto se ministryně částečně zastával. „Svoboda, byť se omlouval, tak se neodřekl od svého výroku, že Rusko není agresorem. To je výrok v rozporu s fakty a musel Černochovou naštvat. Souhlasím ale, že člověk má právo se svobodně vyjádřit,“ sdělil.

Zdůraznil, že svoboda slova „je nade vším“. „I kdyby říkal to, co je věcně špatně, a i když je člen ozbrojené skupiny – byť naoko – má právo se svobodně vyjádřit. Ministryně by ho neměla trestat a hledat způsoby, jak ho sejmout,“ pokračoval a doplnil, že Černochová jednala podle svého přesvědčení.

„Může odsoudit jeho slova, ale vyhrožovat trestem, to může mít opačný efekt. Mám pocit, že jednala bez rozmyslu, má jednat s rozvahou,“ dodal následně Balšínek.

Tagy: