Černochová hledá trest pro Svobodu za výroky o ruských sportovcích. Zastal se ho Pollert

Ačkoliv se na českého olympijského vítěze v moderním pětiboji Davida Svobodu po výrocích o ruských a běloruských sportovcích strhla vlna kritiky, našel i zastání. Konkrétně u dalšího olympijského vítěze, Lukáše Pollerta. Svobodovo schválení účasti vyloučených sportovců na velkých sportovní akce bude řešit i ASC Dukla, pod níž olympionik patří.

„Že ‚první obětí každého válečného konfliktu je pravda‘ si myslím také a stejně jako David s Ruskou agresí na Ukrajině též nesouhlasím,“ reagoval na kritickou vlnu veřejnosti i politiků Pollert, který se stal olympijským vítězem v roce 1992 ve vodním slalomu. Ve svém příspěvku na Twiteru použil stejná slova, jaká Svoboda uvedl při rozhovoru ve veřejnoprávní televizi.

„Válečný konflikt stále probíhá. A jak víme, první obětí každého válečného konfliktu je pravda,“ uvedl v rozhovoru olympionik. Na to, že valné shromáždění OSN opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, reagoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KOMENTÁŘ: Fiasko hrdiny v armádní uniformě. Svoboda po (ne)omluvě prohrál na plné čáře

Právě tato slova na sebe strhla vlnu pozornosti a následného „mediálního lynče“. Ministerstvo obrany stejně jako jeho šéfa Jana Černochová (ODS) se od těchto výroků distancovaly, ministryně dokonce prověřuje, zda by Svoboda neměl být za svá slova potrestán.

„Musím od personalistů dostat nějaké informace, jaké máme podle zákona možnosti,“ sdělila na dotaz Seznam Zpráv Černochová. „Nevím, jak by ho měla paní ministryně trestat,“ odvětil na dotaz novinářů ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Například poslanec Jan Lacina (STAN) byl postojem sportovce zklamán. „Netroufal bych si ho kritizovat, ale můj postoj to není,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Kritikou naopak nešetřil zlatý hokejový brankář z Nagana Dominik Hašek. Domnívá se, že Svoboda svými výroky „podpořil ruskou propagandu“.

Mezi sportovci shoda nepanuje

A co na to Dukla, pod kterou moderní pětibojař patří? „Určitě se o tom budeme bavit a budeme se domlouvat s našimi nadřízenými, jakým způsobem budeme pokračovat dál,“ sdělil CNN Prima NEWS ředitel ASC Dukla Pavel Benc. Sám olympionik se za své výroky v rozhovoru později omlouval.

„V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala. Bohužel, některá moje vyjádření vyzněla nešťastně. Nebojte se, nejsem na špatné straně. Odpusťte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě,“ napsal.

Podle ankety komise sportovců Českého olympijského výboru ani mezi sportovci nepanuje shoda. Proti účasti Rusů a Bělorusů na velkých akcích je striktně jen necelá polovina z oslovených 208 sportovců, jen o něco menší skupina by to s určitými výhradami, nebo dokonce bez výhrad akceptovala.

Tagy: