Balšínek: Odpor společnosti plyne z toho, že vláda neříká pravdu a neumí komunikovat

Šéfredaktor webu Echo24 Dalibor Balšínek ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že odpor společnosti pramení z toho, že vláda neříká pravdu a nekomunikuje důvěryhodně. „Musí zde být opatření, kterým budou lidé rozumět. Není to otázka restrikcí, ale důvěryhodnosti. Veškerý odpor společnosti, který vzniká, plyne z toho, že jí vláda Andreje Babiše neříkala pravdu,“ podotkl.

Na dotaz, zda může nastupující vláda pandemii covidu zvládnout, Balšínek podotkl, že se jedná o mimořádně těžkou situaci. „Trvá to rok a půl. Každá vláda ji zvládá lépe nebo hůře. Co je u nové vlády klíčové, je srozumitelná a důvěryhodná komunikace. To je totiž základní problém,“ uvedl.

Odkazoval tak na končící vládu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), která podle něj nekomunikuje. „Není to však absolutně její vina. Vir je nový fenomén, dozvídáme se nové informace včetně toho, jak funguje očkování. Na jaře se čekalo, že zde bude tečka za koronavirem, jenže se ukazuje, že vir tady s námi bude ještě dlouho,“ pokračoval.

Podle něj je tak důležité, aby lidé vládě důvěřovali. „Tím se zmírní napětí ve společnosti. Vláda nesmí používat propagandu,“ zdůraznil. Problémem v současné době podle něj nejsou ani přísnější opatření. „Musí to být opatření, kterým lidé budou rozumět. Není to otázka restrikcí, ale důvěryhodnosti. Veškerý odpor společnosti, který vzniká, plyne z toho, že jim vláda Andreje Babiše neříkala úplnou pravdu,“ pokračoval.

Nová vláda nebude pod tlakem

Odkázal i na slova poslance Jiřího Maška (ANO), který v pořadu Partie přiznal, že slogan „Udělejme tečku za koronavirem“ byl jen marketingový tah. „Ten možná napáchal více škody než užitku,“ dodal.

Hostem pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS byl i politolog Pavel Šaradín. Ten podotkl, že vláda chybuje ve společenské a zdravotní krizi. „Měla by vědět, na co se má zaměřit. Komunikace má být jasnější a zřetelnější,“ podpořil slova šéfredaktora.

Balšínek dodal, že vláda nyní kvůli nedůvěryhodné komunikaci čelí následkům. „Proto sklízí tyto plody. Částečně v tom hrálo roli i to, že byly parlamentní volby, které do toho také zasáhly. Nová vláda bude více komunikovat, bude otevřenější a nebude pod tlakem, neb se jí neblíží volby,“ dodal.

Oba hosté se shodli na tom, že by vláda neměla přistupovat k povinnému očkování. „Byl bych opatrný. Povinné očkování bych bral jako poslední možnost. Musíme se zaměřit na ty, kteří nesledují média,“ myslí si Šaradín. Také Balšínek je toho názoru, že by k povinnosti vakcinace proti covidu dojít nemělo. „Pokud ano, vláda to musí veřejnosti vysvětlit a představit benefity,“ uzavřel.

Tagy: