reklama

Netolický: Zdravotníci jsou enormně zatížení. Od pondělí na Pardubicku omezujeme péči

Situace v Pardubickém kraji se zhoršuje natolik, že od pondělí dojde k omezení nemocniční péče. Ve vysílání Partie PLUS na CNN Prima NEWS to řekl tamní hejtman Martin Netolický (ČSSD). Jeho kolega z Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) hlásí, že u nich je situace aktuálně lepší. Je to ovšem vykoupeno tím, že v kraji je z jara velmi vysoká promořenost.

reklama

Aktuální situace podle Netolického není tak špatná jako na jaře letošního roku či během minulé zimy. I tak ale není růžová. „Zátěž se zvyšuje, máme zhruba 200 covidových pacientů,“ zmínil pardubický hejtman s tím, že dochází k rapidnímu nárůstu nakažených.

I proto vyhlásil v Pardubickém kraji již od pondělí nová opatření. „Od zítřejšího dne se omezuje nemocniční péče s výjimkou onkologických a akutních stavů. Bohužel dochází přesně k tomu, co jsme nechtěli,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Netolický s tím, že se tak musí odkládat plánované úkony.

Sám nechce hodnotit, co se mělo či nemělo udělat dříve. „Nejsem epidemiolog. Nechci se pasovat do role jako například ministerský předseda, který má názor na všechno a pak všechno selhává,“ řekl Netolický, ale jedním dechem dodal, že by podepsal slova epidemiologa Romana Prymuly, který varoval, že nynější opatření sice jsou správná, ale přicházejí pozdě.

Netolický ve vysílání Partie PLUS dodal, že situace velmi špatně doléhá zejména na zdravotníky. „Zátěž na lidi, kteří pečují v nemocnicích o pacienty, je obrovská. Nejen fyzická, ale i psychická. To se pak podepisuje na tom, že máme problémy i na standardních odděleních. Ti lidé nejsou roboti,“ popsal Netolický.

Problém vidí také ve vzrůstající agresivitě lidí, a to zejména těch, kteří vakcínu odmítají. „Společnost je zbytečně rozdělená a měla by si víc vážit těch lidí, kteří se starají o pacienty,“ dodal pardubický hejtman s tím, že v nich a řadě běžných lidí vidí velkou únavu z celé situace.

Karlovarsko je na tom lépe díky promoření

O poznání lepší je podle všeho situace v Karlovarském kraji. Omezení péče tak zatím není v plánu. „Doposud jsme k tomu nepřistoupili. Naše záchyty jsou zatím řádově nižší oproti jiným krajům,“ vysvětlil karlovarský hejtman Petr Kulhánek. Zároveň však varoval, že i do jeho kraje se epidemie ve větší míře časem vrátí.

Připomněl také, že to je vykoupeno nepříjemným faktem. „Zatím jsou u nás čísla nižší, protože v jarních a zimních měsících jsme na tom byli suverénně nejhůř,“ poznamenal Kulhánek s tím, že v kraji je tak velmi vysoká promořenost. „Co nás trápí, je velké zpomalení tempa očkování, protože to je ta věc, která nás ohrožuje,“ dodal hejtman ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kromě toho zmínil, že pomoci by mimo jiné mohla od pondělí stanovená vládní opatření, která značně ztíží život neočkovaným. Ti nově nebudou moci do restaurací a dalších provozoven. „Jak jsou teď nastavená opatření, která znepříjemní život neočkovaným, donutí je to nechat se očkovat,“ uzavřel Kulhánek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama