reklama

Bartoš: Za nominací Lipavského stojíme. Kompetence bude řešit Ústavní soud, uvedl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve svém prohlášení uvedl, že nejmenuje Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se však proti jeho postoji ohradil. „Za jeho nominací plně stojíme. Stejný postoj deklaroval i premiér Petr Fiala. Jde o kvalitního kandidáta a reprezentuje koaliční program vznikající vlády. Ta se opírá o hlasy lidí ve volbách,“ řekl Bartoš. Fiala uvedl, že otázku kompetencí musí vyřešit Ústavní soud.

reklama

„Beru na vědomí dnešní stanovisko prezidenta republiky. Je třeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády. V pondělí po schůzce v Lánech oznámím, jaké budou naše konkrétní kroky. Jsme připraveni,“ informoval Fiala.

Na sociálních sítích se proti vyjádření prezidenta ohradil šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Tento názor zastával v minulosti i sám Miloš Zeman, když říkal, že prezident nemá pravomoci kandidáty ‚kádrovat‘,“ podotkl.

Pokračoval s tím, že nominantem na post ministra zahraničí je Lipavský. „Za jeho nominací plně stojíme. Stejný postoj deklaroval i premiér Petr Fiala. Jde o kvalitního kandidáta a reprezentuje koaliční program vznikající vlády. Ta se opírá o hlasy lidí ve volbách,“ zdůraznil.

Dodal, že není možné z těchto principů ustupovat. „Občané se potřebují spolehnout na platnost zákonů v této zemi, na to, že žijeme v parlamentní demokracii a že má jejich hlas ve volbách smysl,“ uzavřel. Ve vysílání CNN Prima NEWS doplnil, že rozhodnutí Zemana pro něj bylo překvapením. „Žil jsem v domnění, že po kolečku schůzek bude následovat jednání Fialy a Zemana. Věc je jasná, Ústava říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra, což udělal a není v pravomoci prezidenta kandidáty vetovat,“ podotkl.

Odcházející premiér Andrej Babiš pro CNN Prima NEWS komentoval stanovisko prezidenta s vírou, že se podaří mezi Zemanem a Fialou najít kompromis. „Doufám, že se v pondělí 13. 12. pan prezident dohodne s panem premiérem a 17. 12. se uskuteční jmenování nové vlády,“ reagoval.

Koaliční partneři se ohrazují

Prezident ve svém prohlášení jako důvody pro nejmenování Lipavského uvedl například nízkou kvalifikaci, kdy je kandidát na ministra „pouze“ s titulem bakalář, distancovaný postoj k Visegrádské spolupráci či distancovaný postoj ke vztahu s Izraelem. S těmito důvody kromě Bartoše a Fialy nesouhlasí ani šéf Starostů Vít Rakušan. „Kandidáty měnit koalice nechce, nezbývá než podat kompetenční žalobu,“ napsal.

Stejného názoru je i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ústavní soud má podle ní vymezit díky kompetenční žalobě pravomoci prezidenta při jmenování ministrů. Obdobný názor vyjádřil šéf lidovců Marian Jurečka, který s rozhodnutím prezidenta nesouhlasí. Též považuje za nutné přistoupit ke kompetenční žalobě.

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že důvody k nejmenování Lipavského, zveřejněné Kanceláří prezidenta republiky, jsou zcela irelevantní. „Ústava říká jasně, že prezident jmenuje ministry na návrh premiéra. V této chvíli si bohužel pan prezident z Ústavy dělá, do jisté míry, trhací kalendář. Je to špatný signál směrem k veřejnosti, všichni bychom včetně hlavy státu měli nejvyšší zákon plně respektovat,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Aktuální situaci komentoval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Pokud někdo doufal v gentlemanskou dohodu s prezidentem, fatálně se mýlil. Gentlemanskou dohodu lze uzavřít jen s gentlemanem. Petr Fiala zmeškal vhodný okamžik a nechal se vlákat do defenzivy, ze které se bude těžko dostávat. Žádné další dobré řešení teď nemá,“ myslí si.

Zveřejněné důvody pro nejmenování Lipavského zkritizoval i bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. „To je tak strašně, strašně trapné, že tam chybí snad jen ‚sežral spolužákovi svačinu‘. Kdo to, proboha, psal?!“ ptal se.

Kritikou se nešetří

Kritikou na hlavu státu někteří politici nešetří. Senátor Pavel Fischer míní, že odpovědnost za prohlubující krizi nese výhradně Miloš Zeman. „Miloš Zeman odmítl jmenovat ministra zahraničí a pohybuje se za hranou ústavnosti. Lánští vykladači Ústavy by se měli raději živit něčím, čemu rozumějí. Na místě je urychleně podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Za prohlubování krize nese odpovědnost výhradně Miloš Zeman,“ napsal.

V podobném duchu vyjádření Zemana komentoval i bývalý poslanec Evropského parlamentu Petr Ježek. „Neústavním postupem a trapnými výhradami M. Zeman bohužel opět zesměšňuje a oslabuje ČR. Pokud do výroku ÚS bude J. Lipavský náměstkem, koaliční politici by měli partnerům ve vládách zemí EU a dalších vysvětlovat, jak se věci mají, a ti by ho měli akceptovat na ministerské úrovni,“ myslí si.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Odměny pro české medailisty v Pekingu odtajněny. Hokejisté mohou dostat až 16 milionů

Čeští sportovci získají v případě úspěchu na zimních olympijských hrách v Pekingu 2,4 milionu korun za zlato, 1,8 milionu za stříbro a 1,2 milionu za bronz. Navrhla to Národní sportovní agentura (NSA), která může částky definitivně potvrdit až po schválení letošního státního rozpočtu. Odměny by měly být stejné jako na letních olympijských hrách v Tokiu i poslední zimní olympiádě v Pchjončchangu. Hokejové týmy si mohou za případné senzační zlato přijít na 16,02 milionu korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

reklama