Česká armáda má zastaralou ruskou techniku. V případě války jsme ztraceni, říká Bartošek

360° (425)

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) vyzdvihuje české členství v Severoatlantické alianci (NATO). Pokud by v ní naše země nebyla, hrozil by nám podle něj stejný osud, jako nyní potkal Ukrajinu. Bartošek to řekl ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Společně se stínovým ministrem zahraničí za hnutí ANO Jaroslavem Bžochem také zhodnotili vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách.

Bartošek hájil cestu ministryně obrany Jany Černochové (ODS) do USA. Podle něj jde o „skvělou vizitku“ pro Českou republiku. V souvislosti s tím připomněl, že Česko je dnes jedním z nejštědřejších donátorů peněžních darů, humanitarního i vojenského materiálu na Ukrajinu. „Naši spojenci i USA to vidí, oceňují to, a proto ta návštěva měla takový úspěch,“ zmínil první místopředseda KDU-ČSL.

Ruská invaze na Ukrajinu podle jeho mínění navíc ukázala na problematiku, která se dotýká i české armádní výzbroje. Tu totiž z velké části tvoří technika původem z Ruska, některá vyrobená ještě v dobách Sovětského svazu. „Ukazuje se s tou zastaralou vojenskou ruskou technikou, v okamžiku, kdy Rusko vyvolá válku, že jsme vlastně ztraceni, protože dochází náhradní díly,“ pokračoval Bartošek.

Řešením by tak podle něj mohly být dodávky vojenské techniky od západních spojenců Česka. V tomto ohledu tak vyzdvihl české členství v Severoatlantické alianci. „NATO nám garantuje, že se na nás Rusko nevrhne tak, jako na Ukrajinu,“ dodal místopředseda dolní komory Parlamentu.

Černochová během své cesty do USA jednala se svým americkým protějškem Lloydem Austinem o obranné dohodě mezi oběma zeměmi. Tu by uvítal jak Bartošek, tak i jeden z opozičních poslanců Jaroslav Bžoch. „Je to dobré načasování a jsme jedna z mála zemí, která tuto smlouvu ještě nemá,“ zmínil stínový ministr zahraničí za hnutí ANO.

Bžoch: Le Penová by pro EU byla katastrofou

Oba zákonodárci okomentovali také právě skončené prezidentské volby ve Francii. „Ulevilo se mi, protože vyhrál kandidát Emmanuel Macron, který chce a prosazuje Evropskou unii. Je to proevropský kandidát,“ řekl na úvod Bartošek. Ten ale zároveň upozornil, že Macronova soupeřka, lídryně krajní pravice Marine Le Penová, získala velkou podporu (přes 42 procent hlasů), což ukazuje na růst extremismu ve Francii.

Podobně hovořil i Bžoch. „Marine Le Penová by byla pro chod Evropské unie spíše katastrofou,“ řekl ve vysílání 360° poslanec ANO. Le Penová by se sice musela opírat o francouzský parlament, kde má aktuálně převahu koalice vedená Macronovou stranou Republika v pohybu, ale mohla by zkomplikovat jednání například na Evropské radě.

Ve Francii však již v červnu proběhnou právě volby do Národního shromáždění, tedy francouzského parlamentu. A solidní zisk v prezidentských volbách může být pro Le Penovou odrazový můstek. „Extrémní strany, ať už zleva či zprava, bohužel díky své rétorice získávají hlasy. Možná je to kvůli covidu, možná kvůli dalším krizím,“ poznamenal Bžoch.

Tagy: