Bartošek: SPD je ruskou pátou kolonou. Chtít obchodovat s masovým vrahem je zločin

PARTIE Terezie Tománkové 18.9.2022

První místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek se v nedělní Partii Terezie Tománkové tvrdě pustil do poslankyně SPD Karly Maříkové, která navrhovala jednat s Ruskem o dodávkách plynu. Podle Bartoška se SPD chová jako ruská pátá kolona, která by chtěla obchodovat s masovým vrahem. Poslankyně však zkritizovala vládní politiku, kdy předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) radí lidem v zimě nosit svetr.

„V okamžiku, kdy vidíme, jak se ruská armáda chová v Buči, vidíme zabité děti, znásilněné ženy, hromadné hroby. To samé v Izjumu, kde jsou přiznané mučírny. Mě by hanba fackovala vůbec se s takovým gaunerem bavit. Mluvím k vám ne jako k političce, ale k ženě. Tohle nemůže být argument, kdy budeme ustupovat jako lokajové Rusku, chodit tam s čepicí, a je jedno, jestli přes Maďarsko nebo přes koho. Je nepochopitelné, že tímto způsobem přemýšlíte,“ vmetl Bartošek Maříkové do tváře.

SPD dokonce nazval pátou kolonou Ruska. „SPD se dlouhodobě prezentuje jako ruská pátá kolona. Je to vaše politika, která se mi nelíbí a ohrožuje bezpečnost republiky, je to vaše strategie. Ale chovat se jako týraná žena, která je opakovaně bita, a svému chlapovi říká, že mu zase uvaří, tak to já odmítám. Evropa je zodpovědná za to, aby našla jiné zdroje, jiný plyn, ropu a suroviny. Ruský režim a Putin, kterého považuji za zločince, by měl jít do Haagu před soud, včetně jeho generálů. Je to režim, který nebudu jakýmkoliv způsobem podporovat,“ řekl Bartošek.

Českou roli vidí v další podpoře Ukrajiny. „Naopak zodpovědnost ČR je podpora Ukrajiny, a zodpovědnost světa je porazit Putina. Tahle vláda zajistí plyn, pomůže českým rodinám, protože Rusko není budoucnost,“ doplnil první místopředseda lidovců.

Maříková se však proti slovům o páté koloně ostře ohradila. „Jednotliví představitelé této vlády tímto argumentují, když jsou v úzkých. My nejsme proruští, nechodíme leštit kliky na ruské velvyslanectví, nejsme ani proameričtí, ani nejezdíme do Kyjeva. Nevím, podle čeho nás soudíte, jestli máte své vlastní zkušenosti. Obchodní partner není náš kamarád, je to v případě státu partner, který pomáhá udržovat životní úroveň občanů,“ sdělila poslankyně SPD.

Bartošek zdůraznil, že obchodovat s masovým vrahem je zločin. Maříková reagovala, že vláda jiné řešení nemá. „Zatím nám Pekarová doporučuje dva svetry, pirátský poslanec zelené termoprádlo. Jestli si myslíte, že vás za tohle lidé pochválí, že nebudou na vánoce ani rozsvěcet stromeček, a budou doma mrznout, tak jste na velkém omylu,“ řekla poslankyně.

Tagy: