reklama

Belgie je silná, ale my se nevzdáváme. Chceme přímý postup, říká Chytrý k cestě na MS

Jen jednou jedinkrát se v samostatné historii České republiky podívala fotbalová reprezentace na největší akci – mistrovství světa. Skromnou bilanci se národní tým pokusí vylepšit v příštím roce, kdy se v březnu rozjede kvalifikace na šampionát v Kataru. „Ambice a priority jsou jasné. Budeme se snažit hrát o vítězství ve skupině,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Jiří Chytrý, dvorní asistent hlavního kouče národního týmu Jaroslava Šilhavého.

reklama

Zatímco na mistrovství Evropy se česká reprezentace vzorně kvalifikovala pokaždé, mundial si užila pouze v roce 2006 v Německu. „Nemyslím si, že by to bylo nějak zakleté. Zkrátka vstupní brána na mistrovství světa je užší – na šampionát se dostane pouze 13 evropských týmů. Určitou dobu jsme možná neměli potřebnou kvalitu, jestli to tak můžu říct. A asi chybělo i sportovní štěstí,“ řekl v Novém dni Jiří Chytrý, věrný kolega hlavního trenéra Jaroslava Šilhavého.

Věří, že pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa v Kataru bude mít český tým dostatek kvality i štěstí. Los pro boj o šampionát přisoudil Čechům do skupiny Belgii, Wales, Bělorusko a Estonsko. „Losování jsme sledovali společně s vedením svazu a realizačním týmem na pražském Strahově. V každé skupině je jednoznačný favorit, u nás je to Belgie. Každopádně si myslím, že to pro nás dopadlo celkem příznivě,“ uvedl dále Chytrý.

K tématu

Připomněl také, že tuzemské reprezentaci dost pomohla letošní soutěž Liga národů. Češi se díky vítězství ve své skupině zařadili mezi kandidáty na bonusové místo v baráži o MS. Extra vstupenku do baráže dostanou dva nejvýše postavení vítězové z Ligy národů, přičemž momentálně týmu trenéra Jaroslava Šilhavého patří sedmá pozice. Avšak mezi držiteli prvních míst je mnoho celků, u kterých lze čekat, že si postup na šampionát zajistí přímým postupem z kvalifikace, případně si baráž zařídí druhým místem ve skupině. I Wales je v žebříčku nad Českou republikou, takže kdyby skončil na druhé pozici, šance českého „nároďáku“ na baráž nehasnou, naopak.

Program kvalifikace je brutální

Reprezentace ale chce ukázat, že si šampionát zaslouží především v kvalifikační skupině – vytáhnout se třeba proti silné Belgii. „Ambice a priority jsou jasné. Budeme se snažit hrát o vítězství ve skupině. Je třeba ale vycházet z věcí, které jsou dané, tedy současného postavení Belgie ve světovém fotbale (Belgii v žebříčku FIFA patří 1. místo na světě, pozn. red.). Každopádně to neznamená, že bychom rezignovali. Naopak. Nejsnazší cestou na šampionát bude usilovat o přímý postup. Ale je dobré, že možností je tentokrát více,“ podotýká Chytrý.

Program kvalifikace na katarské mistrovství se vinou koronaviru odehraje v poměrně „krutém“ režimu. Od března do listopadu to dělá dohromady 10 zápasů. „Je to opravdu brutální, měli jsme možnost si to vyzkoušet v rámci Ligy národů. Je docela těžké odehrát v rychlém sledu tři zápasy, a to v nějaké ustálené sestavě. Není možné, aby všichni hráči ve všech třech utkáních odvedli stoprocentní výkon. Bude obtížné zaujmout nějaký postoj k rotaci kádru. A toto vidím jako rozhodující faktor – to, jak se nám podaří přistoupit ke sladění aktuální formy s vytížením fotbalistů, bude klíčové,“ konstatuje Chytrý.

K tématu

K tomu dodává, že během podzimního „testování“ bylo možné v přátelských utkáních vložených mezi duely Ligy národů sestavu libovolně protočit. „Ale teď budou všechny tři zápasy stejně důležité. V tom to bude složité.“

Chytrý se Šilhavým spolupracuje už od roku 2012, kdy se potkali v Liberci. V září 2018 se společně přemístili k reprezentaci. „Jarda má především vůdčí roli, jsou na něm klíčová rozhodnutí. Dost věcí děláme společně, ale jemu náleží finální verdikt. Na mně je výkonná složka, aby to nějak vypadalo,“ uvedl asistent Chytrý, který si lídrovskou pozici vyzkoušel v říjnu při zápase v Skotsku. V pozici provizorního hlavního trenéra se ocitl kvůli tomu, že Šilhavý měl pozitivní test na koronavirus.

Oba pak dříve – v září – chyběli při domácím duelu Ligy národů se Skoty, když musel do karantény celý tým a v Olomouci odehrál zápas rezervní celek, který vedl náhradní kouč David Holoubek. „Byla to specifická situace. V první fázi jsme se Davidovi snažili pomoct se složením týmu, dali jsme mu širší list hráčů, které sledujeme. Pak jsme také komunikovali s kluby, abychom zjistili, zda daní fotbalisté budou k dispozici. Samotná trenérská rutina už byla vyloženě na něm a jeho realizačním týmu,“ přiblížil Chytrý výjimečnou situaci.

K tématu

Tagy: Nový den Jaroslav Šilhavý fotbal sport Mistrovství světa v Kataru 2022 kvalifikační skupina Jiří Chytrý

Další hlavní zprávy

Politika

Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha

Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha

Obhajoba svobody a snaha vyvést národ z nesvobody byl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila bezprecedentní čin studenta Jana Palacha, který se před 52 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Počátkem roku 1969 tak učinil v pokusu o vyburcování lidí z letargie, do níž společnost upadala po srpnové okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V den 52. výročí jeho činu Vystrčil s dalšími třemi senátory položil květiny a svíčky v místě, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku pod Národním muzeem.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Německo

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

  • Aktualizováno

Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který ve druhém kole volby porazil bývalého šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze. Díky zvolení do čela strany se může před zářijovými parlamentními volbami ucházet o kancléřskou kandidaturu.

Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama