Los v Curychu hodil českou reprezentaci do kvalifikační skupiny E. O mistrovství světa v Kataru, které se koná za dva roky, se tým Jaroslava Šilhavého porve s Belgií, Walesem, Běloruskem a Estonskem. Ohledně šancí Čechů na úspěch – tedy aspoň postup do baráže o šampionát – hovořil pro CNN Prima NEWS Ivan Hašek, ikona pražské Sparty a bývalý předseda fotbalového svazu.
Sám v Perském zálivu často pobývá, ostatně i telefon Hašek zvedl zrovna ve Spojených arabských emirátech. I proto patří mezi zástupce menšiny, které přidělení pořadatelství světového šampionátu exotickému státu v poušti nijak zvlášť nevadí.
Do spekulací, zda byl los z českého pohledu příznivý, či ne, se v tuto chvíli Ivan Hašek ještě pouštět nechtěl. „To uvidíme podle toho, jak skupina dopadne,“ volil diplomatická slova někdejší šéf českého fotbalu, který dočasně zaskakoval i jako trenér reprezentačního „áčka“.
„Předčasně bych nejásal, na druhou stranu si myslím, že soupeři by mohli naší reprezentaci vyhovovat. Myslím si, že s Belgií to mohou být vyrovnaná utkání, Wales je na tom kvalitou podobně jako třeba Skotsko. S Běloruskem a Estonskem si zkrátka musíme poradit. Věřím tomu, že teď je šance postoupit, motivace je obrovská a tým by si úspěch zasloužil,“ podotkl Hašek.
V samostatné historii České republiky se národní celek kvalifikoval na největší akci pouze jednou, a to na šampionát v Německu v roce 2006, kdy reprezentaci táhli hráči jako Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický, Milan Baroš nebo Jan Koller.
Los evropské části kvalifikace MS 2022 v Kataru:
- Skupina A: Portugalsko, Srbsko, Irsko, Lucembursko, Ázerbájdžán.
- Skupina B: Španělsko, Švédsko, Řecko, Gruzie, Kosovo.
- Skupina C: Itálie, Švýcarsko, Severní Irsko, Bulharsko, Litva.
- Skupina D: Francie, Ukrajina, Finsko, Bosna a Hercegovina, Kazachstán.
- Skupina E: Belgie, Wales, Česko, Bělorusko, Estonsko.
- Skupina F: Dánsko, Rakousko, Skotsko, Izrael, Faerské ostrovy, Moldavsko.
- Skupina G: Nizozemsko, Turecko, Norsko, Černá Hora, Lotyšsko, Gibraltar.
- Skupina H: Chorvatsko, Slovensko, Rusko, Slovinsko, Kypr, Malta.
- Skupina I: Anglie, Polsko, Maďarsko, Albánie, Andorra, San Marino.
- Skupina J: Německo, Rumunsko, Island, Severní Makedonie, Arménie, Lichtenštejnsko.
Při posledních třech těžkých výšlapech k bráně mistrovství světa skončila česká reprezentace v kvalifikační skupině vždy na třetím místě, tím pádem se nepodívala ani do baráže. Za současné konstelace jsou zejména oproti předchozím dvěma pokusům šance teoreticky vyšší, ať už díky losu či složení českého kádru.
„Během dvou let budou hráči v současném týmu ještě zkušenější, někteří mladší fotbalisté, kteří se začínají v reprezentaci prosazovat, budou na vrcholu. Věřím tomu, že v této kvalifikaci – která je mnohem náročnější než ta na mistrovství Evropy – by se mohl český fotbal líbit,“ řekl Hašek.
Belgická reprezentace má už vrchol za sebou
V horizontu několika měsíců může ještě narůst počet českých fotbalistů v nejkvalitnějších evropských ligách. Velmi statečně se v anglické Premier League v dresu West Hamu rvou Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem, na „ostrovy“ by mohl zamířit i Alex Král, momentálně hráč Spartaku Moskva, nebo brankář Slavie Praha Ondřej Kolář. Patrik Schick se zabydluje v německé bundeslize, Vladimír Darida v ní působí už dlouhé roky. Vybírat může kouč Jaroslav Šilhavý také z několika krajánků působících v italské Serii A.
To vnímá Hašek jako výhodu, i když nikterak velkou. „I ostatní týmy mají v top ligách mnoho hráčů, zejména Belgičané hrají v těch nejšpičkovějších klubech. Ovšem program je ohromně náročný, takže největší hvězdy nemusí během kvalifikace tak zářit, protože budou vytížené v jejich kmenových týmech. Proto věřím, že naši kluci budou hladovější než soupeři. Disciplínu a kvalitu máme.“
Právě Belgie je momentálně papírově nejsilnější reprezentací světa – aspoň podle toho, že je na prvním místě v žebříčku FIFA. Jenže ten se sestavuje z výsledků za posledních pět let. A zlatá generace je už možná za zenitem. „Tak to vidím, podle mě je vrchol už za nimi. Ke všemu si myslím, že jejich herní systém by nám mohl sedět a vidím to s nimi tak 50 na 50. I když pořád mají opravdu vysoce kvalitní hráče,“ zdůrazňuje 57letý Hašek.
Na belgickou reprezentaci nemá český tým nejlepší vzpomínky. Poslední vzájemná soutěžní utkání proběhla roku 2001, kdy hráli svěřenci tehdejšího trenéra Jozefa Chovance s Belgičany baráž o mistrovství světa v Japonsku a Jižní Koreji a pohořeli po dvou porážkách 0:1. V obou zápasech neudrželi reprezentanti nervy na uzdě a červenou kartu viděl v Bruselu Tomáš Řepka a v Praze pak Pavel Nedvěd s Milanem Barošem.
„S Belgií to nedopadlo slavně ani o roky dříve. Měli jsme ji i v kvalifikaci na mistrovství světa v roce 1994 a nepostoupili jsme,“ připomenul Hašek období, kdy ještě sám reprezentoval.
Nastává pravý čas pro odvetu.
Některé stadiony možná budou šité horkou jehlou
První kvalifikační zápasy jsou na programu 24. a 25. března 2021 a do konce měsíce stihne každý tým odehrát ještě další dvě utkání. Těchto několik málo dní už značně napoví, jak velké šance má ta která reprezentace na zisk letenky do Kataru, kde se šampionát kvůli přijatelnějším klimatickým podmínkám koná v netradičním „zimním“ termínu od 21. listopadu do 18. prosince.
„Myslím si, že to bude fantastické mistrovství světa, co se týče stadionů a celkově organizace. Strašně bych si přál, aby byl český fotbal u toho,“ uvedl Hašek, jenž v roce 2014 krátce trénoval i katarský klub Katar SC.
Confirmed: 🇶🇦 Al Rayyan Stadium will see official inauguration on Dec 18 (Qatar's National Day & exactly 2 yrs before @FIFAWorldCup final)!
— StadiumDB.com (@StadiumDB) December 5, 2020
ℹ️ https://t.co/bfxUUyKQsl pic.twitter.com/CRi3QENQkp
Některé luxusní fotbalové chrámy jsou zatím pouze ve fázi výstavby, Hašek však nemá strach, že by měl být problém s „deadlinem“. „Sám jsem se přesvědčil o tom, že věci, které mají být běžně postavené za několik let, jsou tu hotové za několik týdnů,“ řekl bývalý hráč Sparty Praha nebo Štrasburku. „Do začátku mistrovství světa bude vše v topu. Možná to v některých případech bude šité trochu horkou jehlou na poslední chvíli, jak je tady zvykem, ale stihne se to. Pořadatelům věřím.“
Ostatně brzy, 18. prosince, bude slavnostně otevřen už čtvrtý stadion pro šampionát.
Na budování honosných arén se podílí povětšinou zahraniční dělníci. Na Katar se často valila kritika za to, jak se o ně stará. Organizace Amnesty International vydala zprávu, v níž se hovoří o „zvířecích“ podmínkách, v nichž pracovníci musí fungovat. „Ale oni částečně věděli, do čeho jdou. Určitě to pro ně nebylo a není jednoduché, na druhou stranu do toho šli dobrovolně,“ zakončil Hašek.