reklama

Belmondovky byly pro totalitní Československo vůní tehdejšího Západu, míní historik Kovář

Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži francouzský herec Jean-Paul Belmondo. Jen málo národů na světě ho mělo raději než Češi, shodli se odborníci v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Na Belmonda zavzpomínal mimo jeho nejznámější kolegy český dabér Jiří Krampol. „Vzpomínám na to s láskou. Bylo to strašně hezké,“ řekl Krampol a dodal, že herce daboval skoro třicetkrát.

Nejraději má filmy Zvíře a Veselé Velikonoce. V současnosti lituje, že se s francouzským hercem nesetkal osobně. „Už to jednou bylo skoro hotové, ale Belmondo nakonec onemocněl,“ dodal Krampol.

Komedie Zvíře z roku 1977 je jednou z nejoblíbenějších belmondovek i pro historika Martina Kováře. „Málokomu prošlo, co Belmondovi. Zrovna na tomto filmu by si dnes někteří aktivisté mohli smlsnout a označit ho za nekorektní,“ řekl Kovář v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tvrďák, kaskadér i humorista

Podle filmového kritika Víta Schmarce měl Belmondo úchvatnou energii. „Spojení tvrdosti, kaskadérských kousků a humoru dělalo z Belmonda unikátního herce. V Česku tomu dost pomohl i výborný dabing v podání Jiřího Krampola,“ uvedl.

Kromě povedeného českého dabingu měli Čechoslováci k Belmondovi blíž paradoxně i kvůli totalitnímu režimu. „Francouzské filmy se sem za socialismu dostávaly častěji než americké. Belmondovky byly pro totalitní Československo vůní tehdejšího Západu, o to byly populárnější,“ vysvětlil Kovář.

Belmondo podle něj v 70. a 80. letech ztělesňoval nejen ikonu francouzské, ale i celé evropské kinematografie. Že byly tehdejší francouzské filmy v Československu populární, potvrdil i filmový kritik Schmarc.

Belmondo se narodil 9. dubna 1933 ve francouzském Neuilly-sur-Seine. „Nějaký čas už byl hrozně unavený. Odešel poklidně,“ uvedl jeho právník Michel Godest. Belmondův zdravotní stav nebyl ideální už od roku 2001, kdy utrpěl mozkovou mrtvici, po níž částečně ochrnul.

Filmy Muž z Acapulca, Zvíře, Profesionál, Bezva finta nebo Velký šéf, ve kterých Belmondo ztvárnil hlavní role, se nezapomenutelně zapsaly do dějin kinematografie.

Tagy:
Francie film kultura Západ herec totalita filmy smrt Jiří Krampol Martin Kovář 360° Jean-Paul Belmondo Vít Schmarc

Hlavní zprávy

Dálnice budujeme nejvíce v historii. Staví se úplně všude, dušuje se Havlíček

Přestože hnutí ANO nedokázalo splnit své velkolepé plány na výstavbu dálnic, věří, že nastavilo trend, kdy se dálnice konečně skutečně stávají prioritou. Pro CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Hnutí premiéra Andreje Babiše sice před volbami slibovalo 280 kilometrů nových dálnic, otevřelo jich ale pouhých 67. Podle Havlíčka je však potřeba připočíst 110 kilometrů opravené D1. Přesto čísla nesedí, a to ani v rámci programového prohlášení vlády, na které se ministr dopravy a zároveň obchodu odvolává.

VIDEO ničivého výbuchu v Koryčanech: Obří rána, pak hasiče pohltily plameny a dým

Redakce CNN Prima NEWS má k dispozici záběry středečního výbuchu rodinného domu v Koryčanech ve Zlínském kraji. Na videu je vidět, jak dům explodoval, začaly z něj šlehat plameny, vyvalil se hustý dým a létaly trosky. Při tragické události zemřeli dva dobrovolní hasiči, kteří na místo přijeli kvůli úniku plynu. Další čtyři lidé jsou podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zranění.

Lezli, kam neměli. Pojišťovna odmítá zaplatit záchranu českých horolezců v Pákistánu

Zdá se, že dvojice českých horolezců, kteří uvízli v pákistánských horách, jsou z nejhoršího venku. Komplikace ale zdaleka nekončí. Podle zjištění webu iDnes.cz jim pojišťovna UNIQA, u které se nechali pojistit, nechce záchranu proplatit, protože dvojice porušila podmínky smlouvy. Podle ministerstva zahraničí je totiž oblast nebezpečná, navíc podle pákistánských úřadů neměli horolezci k výstupu povolení.

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Zlámalová: Jediný Babiš se stará o voliče. Největším soupeřem mu nejsou koalice, ale covid

Andrej Babiš je jediný, kdo se skutečně stará o své voliče, řekla v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Proto ji nepřekvapují výsledky předvolebních průzkumů. Podle ní největším soupeřem předsedy vlády v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny není koalice Pirátů a STAN ani Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), ale covid.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Kdo půjde studovat? Šance dětí na univerzitní diplom roste se vzděláním jejich rodičů

Na stupeň dosaženého vzdělání českých dětí má výrazný vliv, zda i jejich rodiče vystudovali vysokou školu. Šance dětí vysokoškoláků na získání bakalářského či magisterského diplomu je v Česku 2,5krát vyšší než dětí rodičů, kteří mají jen maturitu. Vyplývá to z aktuální studie Institutu pro demokracii a ekonomiku, think-tanku Národohospodářského ústavu akademie věd ČR.

reklama