Benda: Putin nás učil na levný plyn, udělal z nás závisláky. Nedělejme, že nejsme ve válce

Pojmou Češi blížící se komunální volby skutečně jako referendum o důvěře vládě? Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS neshodli místopředseda SPD Radim Fiala a šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Podle něj napjatou situaci před volbami vytváří opozice. Benda zároveň znovu zopakoval, že je Česko v energetické válce s Ruskem.

„Nemyslím si, že komunální volby budou referendem. Rozhoduje se v nich o tom, jakým způsobem je spravována konkrétní obec. Věřím, že lidé jsou dostatečně soudní a vědí to. I referendum o vládě bychom vyhráli. Komunální volby ale nejsou o vládě,“ řekl Marek Benda ve vysílání CNN Prima NEWS.

Radim Fiala byl však odlišného názoru: „Jsem přesvědčen, že to referendum o vládě bude. Vláda nezvládla zastropování cen a řešení energetické krize. Ukazuje to i vyvolání hlasování o nedůvěře nebo nedávná demonstrace na Václavském náměstí. To je pro vládu jasné vysvědčení. V SPD říkáme, aby to lidé ve volbách ukázali.“

Podle SPD kabinet není schopen řešit energetickou krizi. Zastropování cen energií pak opozice považuje za nedostatečné řešení, které prý navíc přišlo pozdě. To ale vládní pětikoalice odmítá.

„Vyšší ceny souvisí s tím, že Putin 20 let učil Evropu na levný plyn a udělal z ní závisláka. Pak najednou řekl, že žádný levný plyn nebude, a teď se divte. Jsme v reálné válce s Ruskem, která fyzicky probíhá na Ukrajině a virtuálně v Evropě. Ruský plyn sem neproudí. Netvařme se, že nejsme ve válce,“ prohlásil Benda.

Ani s tím však místopředseda SPD nesouhlasil. „Nejsme ve válce. Střední a východní Evropě ta válka škodí. Pro nás by bylo nejlepší, kdyby byl co nejdřív mír a ten konflikt se ukončil. Česká republika na válku není připravena vojensky, společensky ani politicky,“ uvedl Fiala. Právě přístup k Ruské federaci je výrazným rozdílem mezi uvažováním členů pětikoalice a SPD.

Někteří poslanci z SPD totiž navrhují jednat s Ruskem o dodávkách plynu, a to i přes zvěrstva, která ruská armáda páchá na Ukrajině. K ostré slovní výměně na toto téma došlo například v nedělní Partii.

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) se v této souvislosti tvrdě pustil do poslankyně SPD Karly Maříkové: „V okamžiku, kdy vidíme, jak se ruská armáda chová v Buči, vidíme zabité děti, znásilněné ženy, hromadné hroby. To samé v Izjumu, kde jsou přiznané mučírny. Mě by hanba fackovala vůbec se s takovým gaunerem bavit. Mluvím k vám ne jako k političce, ale k ženě. Tohle nemůže být argument, kdy budeme ustupovat jako lokajové Rusku, chodit tam s čepicí, a je jedno, jestli přes Maďarsko nebo přes koho. Je nepochopitelné, že tímto způsobem přemýšlíte.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.