Kupka: Během hrůz na Ukrajině s čepicí prosit u Kremlu? Problém je v EU, opáčil Fiala z SPD

Předvolební superdebata (918)

V době hrůz na Ukrajině chce někdo chodit prosit se sežmoulanou čepicí ke dveřím Kremlu? Těmito slovy se v nedělní předvolební superdebatě televize CNN Prima NEWS ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka podivoval radám, aby Česko ve velkém nakupovalo plyn z Ruska. Podle místopředsedy a šéfa poslaneckého klubu SPD Radima Fialy problém s vysokými cenami energií spočívá v Evropské unii.

„Volat teď, abychom se připoutali k Rusku, když vidíme, co se děje na Ukrajině, vidíme obrázky masových hrobů v Izjumu, tak by chtěl někdo přijít se sežmoulanou čepicí ke dveřím Kremlu? To bych rád viděl,“ kroutil hlavou v superdebatě ministr Kupka.

Podle něj česká vláda pomáhá lidem s energetickou krizí rozumně. „Zastropování cen energií dává lidem pro příští rok jasnou zprávu jistoty, že nebudou platit násobky toho, co v minulém roce. Rozebíhá se další informační kampaň. Je mnohem více potřeba informovat a rozlišovat,“ zdůraznil šéf resortu dopravy s tím, že návrhy opozičních hnutí ANO a SPD k řešení krize by vedly k bankrotu.

Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. Návrh zákona v pátek prošel Poslaneckou sněmovnou.

Fiala: Problém je v EU

Podle místopředsedy SPD Radima Fialy ale lidé mají i po zastropování cen energií obavy z toho, jak zaplatí složenky. „Pořád je ta cena příliš vysoká. V SPD jsme mluvili k lidem jasně, spoustu věcí bychom dělali jinak než vláda,“ upozornil.

Základ problému s energetickou krizí je podle něj v Evropské unii a Evropské komisi. „To je jednoznačné. Green Deal je ten důvod energetické krize, zavírají se elektrárny. Když je energie málo, tak cena jde nahoru,“ konstatoval. SPD se proti EU vyhrazuje opakovaně.

Fiala v debatě ale reagoval i na Kupkova slova o Kremlu. Členové vládní pětikoalice (ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti) totiž členům SPD často vyčítají náklonnost k Rusku. „My jsme v Kremlu nebyli, s Putinem si povídal německý i rakouský kancléř či zástupci Maďarska. My jsme tam nebyli a kliky na ruské ambasádě neleštíme,“ bránil se místopředseda hnutí.

Tagy: