CNN: Praha má druhou nejlepší hromadnou dopravu na světě. Průzkum ocenil i estetiku metra

Nejlepší systém městské hromadné dopravy na světě má Berlín, na druhém místě je Praha. Toto pořadí je výsledkem průzkumu, který provedl vydavatel turistických průvodců Time Out. Ten se ptal obyvatel vybraných měst, jak jsou s veřejnou dopravou spokojení – 96 procent Pražanů v něm odpovědělo pozitivně.

Do průzkumu se zapojilo 20 tisíc lidí v 50 městech. Z nich Time Out vybral 19 nejlepších. Do první desítky se dostali pouze zástupci Evropy a Asie, Evropu kromě Berlína a Prahy zastupuje ještě Kodaň na čtvrtém místě, Stockholm na pátém a Amsterodam na desátém.

„V našem průzkumu úctyhodných 96 procent obyvatel Prahy uvedlo, že v jejich městě se dá veřejnou dopravou snadno jezdit. A není to jen pohodlné, ale také velice působivé,“ napsal Time Out na svém webu. Upozornil na to, jak skvělý výhled na historické památky je z některých linek tramvaje a také na estetické kvality pražského metra.

ČTĚTE TAKÉ: Z Prahy do Brna za hodinu. Podívejte se, kde začnou vznikat první tratě pro rychlovlaky

Evropská města se mohou pyšnit několika skvělými systémy hromadné dopravy. Z 19 hlavních měst na světě se šest nachází v Evropě a další dvě jsou v Spojeném království. Některá z těchto metropolí si získala pozornost nejen díky svým inovativním a udržitelným způsobům transportu, ale také kvůli jednotnému platebnímu systému.

V Kodani, hlavním města Dánska, například místní systém hromadné dopravy zahrnuje nejen autobusy a vlaky, ale také pravidelné vodní taxi, které cestující převážejí přes přístav. Nizozemské metropole se pak může chlubit svým bezproblémovým přestupem mezi různými druhy přepravování. Obě tato města se také umístila v žebříčku CNN nejlepších světových měst pro cestování na kole.

Velkou chválu si vysloužila i asijská města – nejvýše na žebříčku skončilo Tokio na třetím místě. V první desítce je také Singapur, Hongkong, Tchaj-pej a Šanghaj. Na posledním místě se umístila indická Bombay. To však neznamená, že zcela zaostává. Nedávno napříkald město představilo Chalo Pay, novou aplikaci, která usnadňuje rezervaci a placení tranzitních jízdenek, aniž byste museli nosit s sebou hotovost, píše CNN.

Tagy: