reklama

Bernard: Byl jsem sociální demokrat, i když nemám 150 kilo a vytahanej oblek

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovoří o tom, proč se rozhodl odejít ze sociální demokracie. Odpovídá mimo jiné i na otázku, zda chystá přestup do jiné politické strany. „Jednal jsem před dvěma měsíci i s jinými politickými subjekty. Ale jak začala ta krize, tak jsme to neřešili. S nikým zatím definitivní dohodu nemám,“ říká.

reklama

Pane hejtmane, proč jste měl pocit, že už vás v ČSSD nechtějí?
Zrálo to ve mně asi rok. Byly to občasné výpady na sociálních sítích a v médiích. Situace kulminovala, když se pro ČSSD hledal lídr. Někteří lidé se vyjádřili tak, že se mnou vůbec nepočítají. Považuji čtyřleté vládnutí v Plzeňském kraji za velice úspěšné. Odehrála se tam řada událostí, které stály za zaznamenání. Jenom když vezmu spor s dopravci, kdy se do kapes daňových poplatníků vrátilo 270 milionů korun. Zkuste si projít webové stránky ČSSD Plzeňského kraje, jestli nějaká taková událost byla ze strany ČSSD zaznamenána a jestli říkala: „Ano, máme dobře řízený kraj, dobré hospodáře.“ To je zvláštní, ne?

K tématu

Byla to záležitost i celostátní ČSSD?
Pro celostátní jsme byli možná pod rozlišovací schopností, nechci nikomu křivdit. Možná mám nějaké vady, já sám se sebou bych také těžko žil. Možná jsem něčím vadil. Ale nechci nikoho kritizovat. Situace vygradovala ještě kolem toho koronaviru. Žil jsem ve velkém presu, nespal jsem. Pak ještě přišla podpásovka od vlastních členů. Místo toho, aby zavolali, a řekli: „Pepo, je ti dobře, nepotřebuješ pomoct?“ Tak namísto toho si zaplatí placený příspěvek na Facebooku proti mně. Vydržím hodně, ale dříví na mně nikdo štípat nebude. (Bernard měl pozitivní test na COVID-19. Někteří sociální demokraté na sociálních sítích uvedli, že nedodržel nařízení krajské hygienické stanice a mohl nakazit několik lidí, pozn. red.)

Šéf plzeňské ČSSD Michal Chalupný řekl, že jste vždy inklinoval k pravicovým stranám. Nemá pravdu?
Nevím, co má za sebou Michal Chalupný. Můj tatínek byl švec, maminka kuchařka. V 18 letech jsem šel na učení do Škodovky, vysokou školu jsem dělal dálkově. Ve Škodovce jsem končil jako generální ředitel. To úplně evokuje, že jsem se narodil se stříbrnou lžičkou v polívce. Tomu nálepkování a škatulkování nerozumím. Kdo je správný sociální demokrat? Jak se pozná? Má 150 kilo a vytahanej oblek? Já nevím, nikdo mi to nedefinoval.

Vy sám sebe považujete za sociálního demokrata?
Považoval jsem se za něj. Snažil jsem se pomoct straně, aby se stala stranou moderního evropského typu, která se bude zastávat malých a středních podnikatelů. Naopak podporujeme ty největší, kteří si státní podporu nezaslouží. Upozorňoval jsem na to tři roky, nikdo si toho nevšímal.

Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že ho mrzí, že jste svůj odchod neprobral s ním a s vedením. Z jakého důvodu jste o tom s nimi nemluvil?
Považoval jsem tu situaci za neměnnou, pokud někdo celý rok nepochopil, že se tady něco děje a že by možná stálo za to si o tom pohovořit. Byla to známá věc. Navíc jsem to probíral s předsedou krajské organizace.

Hamáček mi v té koronavirové krizi bral telefony v deset večer i o půlnoci.

Mělo se tedy o celou tu situaci vedení ČSSD víc zajímat?
Nikomu to nevyčítám. Jsem rád, že udělali v Číně nákup ochranných pomůcek. Čekal jsem na to jak na smilování boží. Hamáček mi v té koronavirové krizi bral telefony v deset večer i o půlnoci, zrovna tak ministr zahraničí Tomáš Petříček. Nechci se teď odvděčit tím, že řeknu něco takového. Prostě jsme si v té politické práci, v té ideologii a světonázoru nerozuměli. Jejich představy jsou jinde.

Byl jste hlavně proti tomu, aby šla ČSSD do vlády...
Ano, v té době nastalo asi největší rozhraní. Myslím, že vstup do vlády soc. dem. poškodil. Po volebním výprasku jsme se měli stáhnout do opozice, konsolidovat a říct si, jakým směrem chceme jít.

Vidíte i teď to vládní angažmá jako chybu?
Sociální demokracii to nepřinese další úspěch, je to vidět na preferencích. Občané to nijak neocenili.

Volebním manažerem ČSSD do krajských voleb má být bývalý hejtman Michal Hašek. Přispělo to nějak k vašemu rozhodování?
Panu Haškovi jsem se divil, že to přijal. Neznám ho, mám o něm vše zprostředkovaně z tisku. Ale víc než pan Hašek mi vadí problémy se zemědělstvím a sucho.

Kandidatura za STAN? Včera jsem se rozvedl. To je, jako kdybych šel druhý den s nějakou jinou.

Jaký máte vztah s bývalým plzeňským hejtmanem ze soc. dem. Milanem Chovancem? Jednou za čas si zavoláme, když něco potřebuje vědět on nebo já. Nijak intenzivně se nestýkáme. Nezlobíme se na sebe, máme normální běžný vztah.

Ke spolupráci vás láká hnutí STAN. Už jste se rozhodl, jestli za ně budete kandidovat v krajských volbách?
Včera jsem se rozvedl. To je, jako kdybych šel druhý den s nějakou jinou. Musím celou tu situaci nejdřív strávit. Jednal jsem před dvěma měsíci i s jinými politickými subjekty. Ale jak začala ta krize, tak jsme to neřešili. S nikým zatím definitivní dohodu nemám. Bez toho, abych ji měl, nebudu do médií nic říkat.

Kandidovat v krajských volbách chcete určitě?
Ještě mám variantu, že už se krajských voleb nezúčastním. Dostal jsem i nabídku mimo politiku do podnikatelského sektoru. Variant zvažuju víc. Důležité pro mě bude, jací tam budou lidé.

Uvažujete, že byste se v budoucnu zapojil do celostátní politiky a kandidoval do Sněmovny?
Velice mě to zajímá, baví mě hospodářská politika. Myslím, že bych některými recepty mohl přispět. Kdyby byl tým, který by chtěl tuto zemi změnit, byl bych rád součástí.

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama