Bez kloubů neuděláme ani krok. Jak je podpořit, aby fungovaly bez bolesti?

Skočíte, zabolí to. Protáhnete se, křupne to. Ohnete se do nezvyklé polohy, horko těžko se z ní s hekáním narovnáváte zpátky. Všechny zmiňované problémy mohou mít společného jmenovatele — klouby. S postupem času a věku člověka přirozeně dochází k jejich opotřebení, které se při nedostatečné péči může rozvinout v bolest a především trvalou disfunkci. Jak se tomu vyhnout a čím funkci kloubů podpořit? Odborníci v Lékárně Dr. Max vědí.

Bolesti kloubů mohou mít různé příčiny, například nadváhu, přetěžování či jednostranné zatěžování, případně onemocnění, třeba revma. Pokud vás problémy s klouby začnou trápit, je třeba zjistit, co jim schází či vadí, a podle toho zvolit léčebný postup. „Základem léčby je při dlouhodobých potížích vhodná pravidelná tělesná aktivita a pravidelné kontroly u lékaře, při potížích kloubů (např. po nezvyklé zátěži) naopak klid a chlazení. Léky proti bolesti je vhodné bez dohody s lékařem užívat pouze krátkodobě. Namáhané klouby mohou potřebovat i jiný druh pomoci. Komplexní přípravky na klouby obsahují látky, které jsou tělu vlastní a tvoří hlavní složky chrupavky i mezibuněčné kloubní tekutiny,“ radí profesionálové z Lékárny Dr. Max.

Přijít bolesti na kloub

Plíživé opotřebení a úbytek kloubní chrupavky

Zpočátku se projevuje například citlivostí na chlad, bolestivost se objevuje ráno při rozpohybování, případně po intenzivní aktivitě. Nejčastěji takto trpí velké klouby — kolena, kyčle, ramena. Bolest se postupně stává trvalou, objevuje se i v noci a omezuje funkčnost kloubu a rozsah hybnosti. Dlouhotrvající bolest je stejně jako náhle vzniklá důvodem k návštěvě lékaře.

zdroj: Lékárna Dr. Max

Pojďme si části těla, které trápí miliony lidí po celém světě, představit blíže. Kloub je tvořen kloubní hlavicí jedné kosti a kloubní jamkou druhé, obě jsou uzavřeny do kloubního pouzdra. Kontaktní plochy pokrývá chrupavka, kloub pak vytváří také mezibuněčnou hmotu — synoviální tekutinu. Ta snižuje tření mezi chrupavkami, které vyživuje, a tak zajišťuje bezbolestný pohyb. Ten tělo vykonává s pomocí šlach a svalů upínajících se ke kostem.

Pokud se v popsaném systému začne dít něco jinak, může vzniknout artróza. Při ní v místech, kde se kloub zatěžuje nejvíce, dochází k postižení a následně i poškození chrupavky — zdrsňuje se, ztenčuje, postupně jí spolu s mezibuněčnou hmotou ubývá a tělo ji nestačí opravovat. Kloub s postupující degenerací ztrácí tvar, deformuje se a ztrácí svoji funkčnost. A my, ve chvíli, kdy dojde k rozvoji zánětu a k postižení okolních měkkých tkání, samotná chrupavka totiž nebolí, začínáme pociťovat bolest. Tu doprovázejí i další časté příznaky: otok, ztuhlost a omezení pohybu.

Jako dobře promazaný kloub

Základem zdravých a funkčních kloubů je tedy pestrá a vyvážená strava. Ať už své klouby chcete podpořit preventivně nebo jim hodláte dopřát to nejlepší, abyste jim vrátili původní schopnost fungovat, je třeba vědět, že kloubní výživa by měla obsahovat tři základní stavební složky kloubní chrupavky:

  • Glukosamin se v lidském těle vyskytuje přirozeně a slouží jako základní stavební složka chrupavky a dalších pojivových tkání — kostí, vazů a šlach.
  • Chondroitin je jednou z hlavních složek mezibuněčné hmoty kloubních chrupavek.
  • Kolagen je základní stavební hmotou vazivové tkáně kloubů a šlach.

Pokud se rozhodnete využít komplexních kloubních preparátů, měly by obsahovat i další důležité výživové složky. Třeba MSM — methylsulfonylmethan je zdrojem organicky vázané síry vytvářející můstky, které vážou potřebné složky do struktury chrupavky. Dále vitamín C, který přispívá k tvorbě kolagenu pro správnou funkci kostí a chrupavek. Hodí se také extrakt z Boswelie, ten podporuje normální stav kloubů. Mangan má nezanedbatelný podíl na roznášení kolagenu v organismu a nelze pominout hyaluronan sodný, který se opět v těle vyskytuje přirozeně. Vše zmíněné najdete třeba v DR. Max Complex 6 Active.

ČTĚTE TAKÉ: Diabetiků v ČR přibývá, nehrozí i vám? Díky DiaTour máte jasno za 5 minut

Pohyb, ano či ne?

Kromě pestré a vyvážené stravy je základem zdravého těla i pohyb. Je ovšem třeba vědět, jaký je pro nás ten pravý. Pokud patříte k těm, jejichž klouby vyžadují zvláštní péči, určitě se vyhněte jednostranně zatěžujícím sportům — tenis, squash, badminton či basketbal. Aktivity se ale rozhodně nevzdávejte, jen hledejte takovou, která klouby nezatíží příliš a podpoří tolik potřebné protažení — jógu, pilates, plavání, chůze, jízda na kole...