Biatlonistka Wiererová exkluzivně: Snad mi poslední olympiádu nezruší kvůli koronaviru

Dorothea Wiererová, trojnásobná mistryně světa a dvojnásobná vítězka celkového pořadí Světového poháru v biatlonu z let 2019 a 2020, si užívá posledních dnů volna před olympijskou sezonou. V ní má jediný cíl, získat medaili v individuálním závodě, jak uvedla v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Vlastní totiž dva bronzy ze smíšených štafet z let 2014 a 2018.

Nyní jedenatřicetiletá Wiererová pochází z Brunecku v Jižním Tyrolsku na úpatí Dolomit a se svými čtyřmi sourozenci vyrůstala nedaleko vyhlášeného biatlonového střediska v Antholzi, italsky Anterselvě. „Pro mě to byla jasná volba. Biatlon jsem zkusila jako malá a už jsem u něj zůstala,“ vypráví Wiererová v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Nechá při něm nahlédnout do svého soukromí, vzpomíná na bývalé české soupeřky Veroniku Vítkovou či Gabrielu Soukalovou, o nichž ví, že první už se maminkou stala a druhá se potomka dočká v létě. A tajemně dodává, že až po olympijské sezoně se uvidí, co bude dál. Jestli už také založí rodinu s manželem Stefanem Corradinim, koučem běžeckého lyžování, nebo bude pokračovat v kariéře.

Máte ráda a baví vás toto období bez biatlonových závodů?
Pro mě je to nutná „přestávka“ k dobití energie po nesčetných cestách během sezony.

Lenošíte ráda?
Vždy a ráda. I když je pro mě těžké při tom nemyslet na trénink. A také nejsem zvyklá jen tak nic nedělat.

Takže trénujete, nebo si jdete aspoň zaběhat i během oné přestávky?
Pokud mohu, každodenní trénink si odpustím, protože vím, že pak přijde období před závody, které bude jako vždy plné intenzivního tréninku. Proto teď musím takzvaně dobít baterky. Ale jinak dávám přednost jízdě na kole před běháním. Navíc tady u nás v Jižním Tyrolsku máme mnoho pěkných horských průsmyků.

Kdyby byla jiná doba, doba bez koronaviru, kam byste ráda jela na dovolenou?
Hned jak skončí sezona, ráda odjíždím do tepla, k moři nebo k jezerům, kde se mohu koupat a také se pořádně prohřát na slunci. Ale zase ne tak úplně daleko od domova, protože za celou sezonu se nacestuji dost a dost.

Dorothea Wiererová (31 let)

Italská biatlonistka a trojnásobná mistryně světa z individuálních soutěží. Má dvě bronzové olympijské medaile ze smíšených štafet v letech 2014 a 2018. Dvakrát také vyhrála celkové hodnocení Světového poháru (2019 a 2020).
Narodila se jako třetí z pěti dětí v jihotyrolském Brunecku uprostřed Dolomit, vyrůstala v Antholzkém údolí, kde je známé biatlonové středisko. Proto tomuto sportu dala přednost před sjezdovým lyžováním.
Je zaměstnaná u Guardia di Finanza, italské finanční policie pod ministerstvem hospodářství a financí. V roce 2015 se vdala za svého dlouhodobého partnera a trenéra běžeckého lyžování Stefana Corradiniho. Žijí spolu v Castello-Molina v údolí Val di Fiemme.

Takže ráda zůstanete i doma v Dolomitech?
Samozřejmě. Nemám problém zůstat ani uprostřed mých oblíbených hor s dechberoucí krajinou. Potřebuji správnou kombinaci a ráda střídám hory a moře.

Jaká je vaše nejoblíbenější činnost na dovolené?
Relax.

Vadí vám během odpočinkového období sponzorské a mediální aktivity? Nebo je berete tak, že prostě k vaší profesi patří?
Ne, ne, sponzoři ani média mě nestresují. Sice jsem někdy unavenější, ale vím, že k mému povolání patří. Navíc mám štěstí, že při mně stojí sponzoři, kteří mi věří. Jsem ráda, když mohu přispět k hodnotě značky.

Vyrůstala jste v Antholzském údolí se známým střediskem. Byl biatlon první volbou? Proč jste se nevrhla na sjezdové lyžování, když sjezdovky máte také na dosah?
Protože jsem vyrůstala v rodině a v prostředí, kde byl biatlon oblíbenějším sportem. Takže jsem ho také zkusila a už jsem u něj zůstala, protože mě velmi bavil.

Kdy pro vás začne skutečná tvrdá příprava na novou sezonu? A bude v něčem jiná, když má vrchol v podobě olympijských her?
Začneme již brzy, kolem poloviny května. Občas do přípravy vložíme i nějaké volné dny k odpočinku. Uvidíme, jaká bude příprava, ale vše bude směřovat právě k olympijským hrám. Ty jsou a budou hlavním cílem nové sezony a udělám vše pro to, abych měla nejlepší formu právě při olympiádě.

Prioritou jsou olympijské hry, protože mi z nich chybí medaile z individuálních soutěží. Mám jen dvě bronzové ze smíšených štafet.

Jsou olympijské hry tím cílem číslo jedna, nebo se soustředíte také na Světový pohár, abyste dosáhla třetího vítězství v celkovém hodnocení?
Prioritou jsou olympijské hry, protože mi z nich chybí medaile z individuálních soutěží. Mám jen dvě bronzové ze smíšených štafet. Ale chci být úspěšná i ve Světovém poháru.

Hokejisté tvrdí, že na začátku přípravy potřebují čas, aby se dostali do tempa a zvykli si na novou výstroj a výzbroj. Platí to i u vás?
Ano, ale myslím si, že je to podobné u většiny sportovních odvětví, které vyžadují koncentraci, ale přinášejí i únavu, jako je to u biatlonu.

Budete trénovat jen doma nebo v okolí? Kdy plánujete lyžování na prvním sněhu?
První měsíc se budeme připravovat v Martelském údolí v Jižním Tyrolsku kousek od Merana. No a pak bude záležet na trenérech a počasí, co nám dál nachystají. Kdy pojedeme na sníh, nyní ještě netuším, bude záležet na podmínkách.

Češi rádi trénují ve slovinské Pokljuce, nemají v oblibě podzimní přípravu ve Skandinávii kvůli brzké tmě. Jaké je vaše oblíbené místo?
Antholz. (smích) Jsem tu doma, mám to blízko. Ale jinak se dá zvyknout asi na všechno, pokud nejsou úplně špatné povětrnostní podmínky.

Rodina pro mě zůstává velmi konkrétním cílem, zvlášť protože roky rychle ubíhají. Co se týká nejbližší budoucnosti, těším se, až začne sezona, a věřím, že se mi bude dařit na olympijských hrách.

Trénujete raději sama? Nebo ve skupině, protože to přináší více zábavy a motivace?
Střídám to. A nevadí mi ani jedna z forem. Záleží také na typu a místě tréninku a též na ročním období.

Existuje v biatlonu něco jako špionáž ke zjištění novinek a systému přípravy u soupeřek?
Ne, nebo o tom nevím. Samozřejmě je to stejné jako každý rok, kdy se týmy snaží najít nové cesty a metody, jak zlepšit tréninky a materiál, aby byly ještě více konkurenceschopné. To samé platí i u mě. Musím minimálně zachovat, ale spíše zvýšit úroveň tréninku a udržet si motivaci, abych patřila k nejlepším.

Očekáváte nějakou revoluci před olympijskou sezonou? Nějaký objev v oblasti vybavení? Nebo metodu ve fyzické přípravě?
Nevěřím, že dojde k velkým změnám v tréninku nebo v materiálu. Ale jako každý rok se objeví nové, mladší a odvážnější biatlonistky, které se budou tlačit, nebo se minimálně budou chtít tlačit na nás starší. Takže opět očekávám obtížnější sezonu.

Co by vás v nadcházející sezoně překvapilo?
Kdyby zrušili olympijské hry kvůli pandemii koronaviru…

Nevěřím, že dojde k velkým změnám v tréninku nebo v materiálu. Ale jako každý rok se objeví nové, mladší a odvážnější biatlonistky, které se budou tlačit nebo se minimálně budou chtít tlačit na nás starší.

Zajímáte se o to, co dělají vaše bývalé soupeřky? Veronika Vítková už se stala maminkou, Gabriela Soukalová očekává narození dítěte v létě. K tomu je televizní moderátorkou…
Ale samozřejmě. Všechno sleduji a vím, co dělají moje bývalé kolegyně, se kterými jsem roky soutěžila.

Může být olympijská sezona vaše poslední? I třeba kvůli rodině?
(smích) Rodina pro mě zůstává velmi konkrétním cílem, zvlášť protože roky rychle ubíhají. Co se týká nejbližší budoucnosti, těším se, až začne sezona, a věřím, že se mi bude dařit na olympijských hrách. A co bude po nich? No to se uvidí…

Tagy: