Zákaz potratů v Česku? Šlo by o návrat do středověku, nedopustíme to, slibují poslanci

Návrat do středověku, temnoty a krok zpátky. Tak někteří čeští poslanci reagovali na rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který v pátek zrušil právo na interrupce. Každý stát USA nyní může v této otázce postupovat, jak chce. Dotázaní zákonodárci se v anketě CNN Prima NEWS shodli, že něco podobného v Česku nedopustí a legislativu se měnit nechystají. Někteří si ale uvědomují, že jde o nelehkou a etickou otázku.

V USA nově jednotlivé státy budou moci rozhodovat o tom, jak přistoupí k potratům. Podle webu NBC tak dojde k tomu, že v téměř polovině amerických států budou velmi přísně regulované, nebo rovnou ilegální.

Hrozí něco podobného i v Česku? „Naše legislativa je v tomto směru naprosto dostatečná a nebudu usilovat ani o zpřísnění, ani o liberalizaci. Naopak, současný stav jsem ochotna velmi tvrdě bránit,“ řekla CNN Prima NEWS například poslankyně STAN Barbora Urbanová s tím, že mezi politiky necítí tlak na změny ani jedním směrem.

V České republice je interrupce legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením do 24. týdne.

Podobně jako Urbanová se vyjádřila i místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). „Takový vývoj u nás nesmíme dopustit. Nebudeme se vracet do středověku. Jde o závažná osobní rozhodnutí, do kterých stát nemá vůbec co mluvit,“ uvedla. „Potrat je obtížné a často bolestivé rozhodnutí. Může ho udělat pouze sama žena či pár, a to podle toho, co jí říká vlastní svědomí. Ne co jí diktuje někdo jiný. České zákony chrání ženu a vyváženě s tím od vhodného času plod, když se stále více podobá člověku. A tak to má zůstat,“ podpořil ji na Twitteru i stranický kolega a šéf klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Legislativa v oblasti potratů se u nás měnit nemůže. Nedopustím to. Naše právní úprava je dobrá a není důvod ji měnit. Pro ženy je tragédií, když z různých důvodů na potrat musí, ale stejnou tragédií by bylo jim tuto možnost ztížit,“ přidala se k nim i šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Ukázka konce demokracie

Ostře se proti rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu ohradili i někteří zástupci opozice. „To, že se Nejvyšší soud, v němž nyní převažují konzervativní členové, rozhodl verdikt zrušit, se označuje za historický obrat. Já bych řekl, že to je návrat do temnoty. Neuvěřitelné, nepřijatelné,“ bědoval ve své pondělní relaci Čau lidi bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

Podle místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně Karly Maříkové (SPD) jsou Spojené státy „ukázkou konce demokracie“. „Zpřísnění nebo omezení by vedlo k tomu, že by tyto zákroky byly prováděny nelegálně, což by ohrožovalo zdraví a život žen. Dále by začala fungovat potratová turistika, kdy by ženy začaly cestovat za těmito výkony do zemí, kde by jim to bylo umožněno. Zákaz či zpřísnění by byl návrat v čase,“ varovala CNN Prima NEWS.

Každý lidský život je zázrak

Někteří poslanci už tak odhodlaně ale nemluvili, i když změnu legislativy potratů v Česku také odmítají. Například pro člena zdravotního výboru ve Sněmovně Josefa Fleka (STAN) je otázka zákazu potratů těžká. „Byl jsem vychováván v křesťanské rodině a také si uvědomuji, že v dnešní době je počít a přivést na svět zdravé dítě vlivem vnějších vlivů někdy dost obtížné,“ podotkl.

Zároveň ale uznal, že podstoupení interrupce je věcí těhotné ženy. „A pokud by šlo o její ohrožení na životě nebo poškození plodu, je interrupce pochopitelná. Ty povrchní důvody však s ohledem nejen na propracovaný sociální systém České republiky vnímám spíše odmítavě,“ zdůraznil pro CNN Prima NEWS.

Ve stejném duchu mluvil například i místopředseda dolní komory Jan Skopeček (ODS). „Jsem přesvědčen, že každý lidský život je jedinečným zázrakem, měli bychom ho chránit a přistupovat k němu s veškerou pokorou. Podivuji se nad pýchou některých, kteří o potratech hovoří jako o téměř běžném zdravotním zákroku, na který je automatické právo bez jakékoliv diskuze, aniž by se jen slůvkem zmínili o tom, že vedle osobní volby a osobních důsledků rozhodnutí zasahují i do života, do bytí a nebytí nenarozeného dítěte,“ řekl důrazně.

Uznal, že když žena potřebuje zachránit život, je potrat nevyhnutelný. „V jiných situacích je to ale velmi etická otázka, která podle mě nesnese lehkost, s jakou mají někteří v této věci jasno,“ podotkl.

I on varoval proti potratové turistice nebo riziku neodborně provedených potratů na černém trhu. „To jsou záležitosti, které si tu bezesporu nepřejeme. Zákazy potratů nejsou řešením a přinesly by řadu negativních doprovodných jevů. Budu rád za každý neuskutečněný potrat, a tedy zachráněný život, ale to se musí dít cestou edukace, podpory v rodině, pomoci ze strany státu těm, kteří pomoc potřebují a kteří se díky takové pomoci nakonec rozhodnou dítě donosit,“ popsal s tím, že cesta je „pozitivní motivace“.

Nemůžu zvednout ruku pro to, aby se zabíjely dětičky

Rozhodnutí USA ale podpořil šéf klubu ODS Marek Benda. „Je správné, že se státy mohou rozhodovat, jak k potratům přistupovat,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS. Ani on ale legislativu v Česku měnit nechce.

„Jsem věřící katolík a opakovaně říkám ministrům zdravotnictví a premiérům, že můžeme nechat stávající znění potratového zákona. Můžeme zákon tolerovat, společenský konsenzus na něm je. Ale nemůžu pro něj nikdy hlasovat. Nemůžu zvednout ruku pro to, aby se zabíjely dětičky. Ale toleruji, že je společnost takto nastavená, a myslím, že tomu tak bude i do budoucna,“ konstatoval Benda.

Podle něj se v Česku neobjevují žádné hlasy, které chtějí něco změnit. Na tom se shodli oslovení poslanci napříč politickým spektrem. „Pro zákaz potratů opravdu nejsem. I proto si myslím, že to vůbec není téma k diskuzi,“ uvedl například poslanec ODS Jiří Havránek. „Takovou změnu bych nepodpořil, domnívám se, že v tomto ohledu má zůstat status quo, tedy platný současný stav, který považuji za přiměřený,“ přidal se k němu lidovec Marek Výborný.

Podobně mluvil například i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob nebo poslankyně STAN Pavla Pivoňka Vaňková. Podle zákonodárců by se tedy nic takového na plénu Sněmovny v blízké době nemělo řešit.

Jurečka: Že jsou potraty v pořádku, ode mě neuslyšíte

Proti legálním potratům dlouhodobě vystupuje například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten měl dokonce i spolupracovat s konzervativní skupinou Hnutí Pro život, která je proti potratům. V dubnu ho několik organizací vyzvalo k ukončení spolupráce.

O potratech mluvil i v dubnovém rozhovoru pro CNN Prima NEWS. „Ode mě nikdy vyjádření typu, že potraty jsou v pořádku, neuslyšíte. Respektuji složitost toho rozhodnutí a zodpovědnost maminky. Ale bavíme se o tom, že je to člověk, který se usmrtí a nenarodí. Jako politik zodpovědný za legislativu říkám, že máme udělat maximum pro to, abychom takovému rozhodnutí předešli,“ prohlásil.

Alternativou k interrupci je podle něj například anonymní porod nebo babybox. Pomoct předejít potratům může podle ministra například i poradenství či zlepšování situace samoživitelek. „Každá žena by měla mít volbu. Je to její rozhodnutí, její zodpovědnost a její svědomí. A neměli bychom to stavět tak, že potrat je jediné řešení,“ zdůraznil.

Celostátní právo na potrat v USA dosud vycházelo z verdiktu v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973. Podle AP v pátek soud rozhodl v rozporu s vůlí většiny Američanů, kteří si podle průzkumů přejí, aby původní verdikt zůstal v platnosti.

Umělých přerušení těhotenství v Česku ubývá. V roce 2020, za který existují poslední dostupná data, podstoupily ženy v Česku 16 900 interrupcí, o deset let dříve jich bylo téměř 24 tisíc. Z evropských zemí platí absolutní zákaz potratů na Maltě či v Andoře.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik
360°

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel je na dýchacím přístroji, zřejmě přijde o oko
Kultura

Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel je na dýchacím přístroji, zřejmě přijde o oko

 • Aktualizováno
 • Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Na pódium vtrhnul muž, který na Rushdieho zaútočil a pobodal ho. Spisovatel utrpěl nejméně jednu bodnou ránu do krku a jednu do břicha, uvedla na tiskové konferenci policie, podle které byl kolem 17:00 místního času stále na operačním sále. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě. Motiv jeho činu zatím není známý. Autor se nachází na jednotce intenzivní péče, zřejmě přijde o oko, uvedl jeho agent Andrew Wylie v prohlášení tisku.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  01:09

  Zelenskyj ve večerním projevu poděkoval České republice

  00:52

  Dráha letecké základny Saki zůstává v provozu

  23:49

  Při útoku na ruské letiště byla zničena letadla v hodnotě 380 milionů dolarů

  22:58

  Další útok ukrajinského dronu

  Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

  Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

  Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

  Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

  Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

  Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

  Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

  Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Živě
  ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

  Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

  Domácí zpravodajství

  Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

  Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

  Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.