Skandál Bidenova nebinárního poradce v podpatcích. Na letišti ukradl kufr s ženskými šaty

Velkému průšvihu aktuálně čelí jedna z nejvýraznějších postav poradenského sboru amerického prezidenta Joea Bidena. Expert na energetiku Sam Brinton, který se označuje jako nebinární a veřejnost zaujal neobvyklou vizáží, totiž čelí hrozbě až pětiletého pobytu za mřížemi. Důvod možná leckoho překvapí. Brinton měl podle vyšetřovatelů ukrást na letišti zavazadlo.

Podle obžaloby měl Brinton v půlce září na letišti Minneapolis–St. Paul ve státě Minnesota sebrat z výdeje zavazadel velký kufr na kolečkách. Ten mu ovšem nepatřil.

Leckdo by mohl usuzovat, že si Bidenův poradce pro energetickou problematiku jednoduše spletl bagáž.

Americká média ovšem informují, že podle kamerových záznamů se Brinton na let z Washingtonu do Minnesoty vydal bez jakéhokoliv velkého zavazadla, které by bylo nutné odbavit. Kriminalisté navíc uvedli, že si Brinton všiml štítku u zavazadla se jménem jisté Very Bradleyové, ten odstranil a „ve spěchu opustil prostor“.

Z kufru, který údajně stál kolem 2 325 amerických dolarů (necelých 55 tisíc korun – pozn. red.), měl navíc Brinton údajně vyházet veškeré ženino oblečení a následně jej sám využíval po více než jeden měsíc.

Hrozba vězení a odchod z Bílého domu

Samotný poradce zprvu odmítal, že by zavazadlo odcizil a maximálně si jej spletl, avšak tvrdil, že uvnitř bylo jeho vlastní oblečení. „Pokud jsem si vzal špatné zavazadlo, tak jej rád vrátím, ale nemám pro tu osobu žádné její oblečení. Když jsem kufr otevřel, bylo tam mé,“ dušoval se Brinton.

Později však měl volat policistovi, kterému poskytl svoji první výpověď, a sdělil mu, že k němu „nebyl úplně upřímný“. Kufr prý vzal v okamžiku, kdy se údajně cítil „vyčerpaný“. Když pak na hotelovém pokoji zavazadlo otevřel a všiml si cizího oblečení, podle policejního spisu najednou znervózněl, že by si někdo mohl myslet, že zavazadlo zcizil. Oblečení měl vyházet a uložit jej do šuplíků ve zmiňovaném pokoji.

Brinton byl přesto obviněn z krádeže a čelí hrozbě až pětiletého pobytu za mřížemi, případně i pokutě ve výši 10 tisíc dolarů (téměř 235 tisíc korun – pozn. red). Administrativa amerického prezidenta jej minimálně prozatím uvolnila z jeho postu.

Tagy:
letiště energie kufr Bílý dům Joe Biden Minnesota energetika Washington, D.C. Sam Brinton zavazadlo