CNN Prima News biologie

biologie

Výpis příspěvků ke štítku „biologie“

Klíč k dlouhověkosti? Žraloci žijící stovky let by mohli prodloužit život i lidem, míní vědci

Velikáni studených vod Atlantiku by jednoho dne mohli pomoci lidem žít výrazně déle než doposud. Samotný žralok grónský se dožívá stovek let – někteří z nich brázdí oceánské proudy od dob, kdy Turci obléhali Vídeň nebo Britové v Severní Americe bojovali s osadníky usilujícími o nezávislost. Atributy nejdéle žijících obratlovců nyní zevrubně zkoumají vědci a doufají, že cestou odemknou i tajemství jejich dlouhověkosti, píše americká CNN.

„Šílené a divné rybičky“. Vědci zkoumají tajemné štítníky s nohama, které cítí chuť

Ryby z rodu štítníků mají modifikované ploutve podobající se nohám, které jim patrně pomáhají v pohybu po mořském dně. Některé z nich ale končetiny používají i k „ochutnávání“ svého okolí, aby si našly cestu ke kořisti. Vyplývá to z práce vědeckého týmu, o které napsala zahraniční média včetně CNN. Odborníci si od svého objevu slibují, že by jim mohl pomoci odkrýt tajemství evoluce.

Klára opustila starý život, aby studovala korálové útesy na Havaji. Nyní jí může pomoci každý

Dnes 36letá Klára z Opavy se rozhodla od základu změnit svůj dosavadní život. Dříve pracovnice na projektovém oddělení na plný úvazek se znovu stala studentkou a úspěšně dokončila dálkové studium biologie. Zde se však její kroky nezastavily. Klára byla přijata na magisterský obor mořské biologie na univerzitě na Havaji. Její píle a skvělý prospěch – včetně částečného stipendia – však nepokryjí všechny náklady. Její přátelé se proto obrací na veřejnost s žádostí o pomoc. Doufají, že si Klářin sen podílet se na obnově korálových útesů stane skutečností.

Probuď své lepší já. Biohacking nakopne produktivitu a zvýší životní spokojenost

Biohacking si můžete představit jako biologii založenou na fungování DIY, aneb „udělej si sám“. Síla spočívá v postupných změnách životního stylu a lepšímu porozumění našich fyziologických potřeb. Sladit každodenní povinnosti spojené se studiem, prací a koníčky je náročné, a proto se značka Snickers dala dohromady s průkopníkem biohackingu v Čechách, Janem Vojtěchovským, a společně namysleli science-based life hacky k nakopnutí efektivnějšího přístupu k sobě samým.

Když je pomoc druhým na prvním místě. Procestujte s Filipem svět a šiřte dobré skutky

Životní cíl Filipa Ourody by se dal shrnout do jednoduchého slovního spojení: pomáhat druhým. Už svou profesí učitele biologie a tělocviku předává znalosti tam, kde je to potřeba. Nyní se však rozhodl podat pomocnou ruku lidem napříč kontinenty. Během své cesty kolem světa má v plánu rozdávat radost a využívat svých schopností na maximum. A součástí jeho dobrosrdečné cesty můžete být i vy.

Konec iluzí, omikronem nic nekončí. Příkladem je i smrt zpěvačky Horké, varuje Mounajjed

Ve vztahu k omikronu se biochemik Zdeněk Hostomský a iniciátor akce Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed rozcházejí. „Omikron je z hlediska evoluční biologie příležitost, je to šance na konec epidemie,“ prohlásil Hostomský v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Mounajjed mu oponoval. „Dáváme lidem iluzi, že je konec,“ uvedl s odkazem na nedávné úmrtí zpěvačky Hany Horké.