Smutek v rodině hudebníka Pavla Zajíčka. Náhle zemřela jeho dcera, bylo jí pouhých 33 let
biologie
Výpis příspěvků ke štítku „biologie“
Unikátní objev na Sibiři: Tělo mláděte mamuta zůstalo dokonale zachovalé, pomohla bažina?
Obyvatelé Sibiře objevili nejlépe zachovalé pozůstatky mláděte mamuta na světě. Nalezený exemplář se v permafrostu nacházel více než 50 tisíc let, informovalo zpravodajství CNN. Na zachovalém stavu se mohla podílet i bažina, kde podle vědců pravděpodobně našel malý mamut smrt.
Objev bizarní ryby vyrazil vědcům dech. Vypadá jako oteklý nos, to jsme ještě neviděli, tvrdí
Vědecká expedice americké neziskové organizace Conservation International do Peru přinesla přelomové objevy v oblasti zoologie. Členové výpravy tam objevili 27 dosud neznámých živočišných druhů – mezi nimi mimo jiné obojživelnou myš nebo zvláštní „kapkovitou“ rybu. Informují o tom zahraniční média.
Nevšední objev: Muž našel na zahradě kosti pravěkého mastodonta, vědci jsou nadšení
Neobvyklý objev učinil muž z amerického státu New York. Při kopání na své zahradě narazil na kompletně zachovanou čelist mastodonta, dávného příbuzného dnešních slonů, který po miliony let obýval oblast severní Ameriky. Podle expertů z Newyorského státního muzea se jedná o první takto významný nález pozůstatků mastodonta za posledních 11 let, píše americká CNN.
Klíč k dlouhověkosti? Žraloci žijící stovky let by mohli prodloužit život i lidem, míní vědci
Velikáni studených vod Atlantiku by jednoho dne mohli pomoci lidem žít výrazně déle než doposud. Samotný žralok grónský se dožívá stovek let – někteří z nich brázdí oceánské proudy od dob, kdy Turci obléhali Vídeň nebo Britové v Severní Americe bojovali s osadníky usilujícími o nezávislost. Atributy nejdéle žijících obratlovců nyní zevrubně zkoumají vědci a doufají, že cestou odemknou i tajemství jejich dlouhověkosti, píše americká CNN.
Mytický pes, mořská panna nebo dinosaurus. Vyplavené bizarní stvoření vyvolalo diskuzi
Ve Velké Británii nyní řeší záhadu. Moře totiž vyplavilo u anglického Norfolku podivné stvoření. Zvíře velikosti jelena nebo menší krávy má psí hlavu, špičáky, ale i něco, co vypadá jako ploutve a srst. Nejen návštěvníky pláže zanechalo pořádně zmatené.
Zemřel největší krokodýl na světě žijící v zajetí. Obr přežil dvě světové války
V Austrálii uhynul 5,48 metru dlouhý krokodýl Cassius. Držel rekord jako největší krokodýl žijící v zajetí. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedla tamní organizace Marineland Melanesia Crocodile Habitat, která o krokodýla pečovala. Odhaduje se, že zvířeti mohlo být více než 110 let.
„Šílené a divné rybičky“. Vědci zkoumají tajemné štítníky s nohama, které cítí chuť
Ryby z rodu štítníků mají modifikované ploutve podobající se nohám, které jim patrně pomáhají v pohybu po mořském dně. Některé z nich ale končetiny používají i k „ochutnávání“ svého okolí, aby si našly cestu ke kořisti. Vyplývá to z práce vědeckého týmu, o které napsala zahraniční média včetně CNN. Odborníci si od svého objevu slibují, že by jim mohl pomoci odkrýt tajemství evoluce.
Lízání zmrzliny do školních osnov, navrhují vědci. Dětem podle nich chybí i hrabání se v zemi
Součástí výuky na základních školách by mělo být i lízání zmrzliny, doporučují britští vědci. Mezi další aktivity, které by na anglických školách rádi viděli, patří hnětení těsta, hrabání se v půdě či hraní si se stíny, napsal list The Guardian.
Klára opustila starý život, aby studovala korálové útesy na Havaji. Nyní jí může pomoci každý
Dnes 36letá Klára z Opavy se rozhodla od základu změnit svůj dosavadní život. Dříve pracovnice na projektovém oddělení na plný úvazek se znovu stala studentkou a úspěšně dokončila dálkové studium biologie. Zde se však její kroky nezastavily. Klára byla přijata na magisterský obor mořské biologie na univerzitě na Havaji. Její píle a skvělý prospěch – včetně částečného stipendia – však nepokryjí všechny náklady. Její přátelé se proto obrací na veřejnost s žádostí o pomoc. Doufají, že si Klářin sen podílet se na obnově korálových útesů stane skutečností.
Čtyři druhy jara a tři různá data. Jak se v ročním období vyznat a jaké svátky k němu patří?
Podle kalendáře začalo první roční období 1. března. Zapomínat by se však nemělo na další tři druhy jara: meteorologické, astronomické a biologické. To, kdy se oficiálně začíná země po zimě probouzet, je tak pro mnohé lidi velmi matoucí. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jednoduchý přehled s vysvětlením.
Probuď své lepší já. Biohacking nakopne produktivitu a zvýší životní spokojenost
Biohacking si můžete představit jako biologii založenou na fungování DIY, aneb „udělej si sám“. Síla spočívá v postupných změnách životního stylu a lepšímu porozumění našich fyziologických potřeb. Sladit každodenní povinnosti spojené se studiem, prací a koníčky je náročné, a proto se značka Snickers dala dohromady s průkopníkem biohackingu v Čechách, Janem Vojtěchovským, a společně namysleli science-based life hacky k nakopnutí efektivnějšího přístupu k sobě samým.
Slyšení o UFO: Máme nelidské biologické stopy, řekl exzpravodajec. Mluvil i o vraždách
Američané našli na místě havárie UFO „nelidské biologické stopy“. Ve středu to na půdě Kongresu pod přísahou vypověděl bývalý příslušník amerických tajných služeb David Grusch, upozornila stanice BBC. Podle deníku Daily Mail Grusch rovněž naznačil, že vláda USA vraždila, aby tajemství o UFO neuniklo na veřejnost.