Psi a kočky mohou mít pozitivní vliv na kognitivní funkce svých majitelů a omezit nástup demence, odhalili vědci, které citoval web The Guardian. U rybiček či domestikovaných ptáků souvislost neodhalili.
Podle vědců lze s procesem ubývajících mozkových funkcí bojovat. Kognitivní úpadek prý zpomaluje život s kočkami či psy – tato zvířata v průběhu stárnutí pomáhají zachovat konkrétní funkce orgánu, citoval web The Guardian z výzkumu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vědci objevili nového dinosaura. „Tajemný běžec“ dokázal bleskurychle zmizet predátorům
U majitelů psů bylo zjištěno, že si zachovávají ostřejší paměť jak krátkodobou, tak dlouhodobou, zatímco u majitelů koček byl zaznamenán pomalejší úbytek verbální plynulosti.
„Vlastnictví domácího mazlíčka má pozitivní vliv na kognitivní funkce a kognitivní úpadek v pozdním dospělém věku,“ shrnula Adriana Rosteková, výzkumnice a hlavní autorka článku, který byl publikován v časopise Scientific Reports. „Nicméně existuje jen omezená teorie, jak různé druhy domácích mazlíčků souvisejí s těmito výsledky,“ dodala.
Rosteková, která pracuje ve výzkumné skupině pro vývojovou psychologii na Ženevské univerzitě, použila data z průzkumu zdraví a odchodu do důchodu v Evropě, aby prozkoumala vztah mezi vlastnictvím domácích mazlíčků a kognitivním úpadkem u dospělých ve věku 50 let a starších v období 18 let. Zaměřila se konkrétně na odlišné stavy vlastníků psů, koček, ptáků a rybiček. „Klíčovou novinkou naší studie bylo, že jsme zjistili významné rozdíly mezi jednotlivými druhy,“ uvedla.
Bohužel u ryb a ptáků se zásadní pozitivní vliv na mozek odhalit nepodařilo. „Krátká délka života ryb a ptáků může potenciálně omezit úroveň emocionálního pouta, které je člověk schopen k chovanému zvířeti vyvinout. Chov ptáků navíc mnohdy negativně ovlivňuje kvalitu spánku majitele kvůli zvýšené hladině hluku, která byla prokázána jako související s kognitivním úpadkem,“ vysvětlila.
Náhrada za sociální sítě
„Existuje však možnost zvýšené sociální stimulace podporované kočkami a psy, která může souviset s pomalejším kognitivním úpadkem jejich majitelů: zvýšená frekvence sociálních interakcí v doprovodu psa – nebo v případě koček nahrazení sociálních sítí,“ uvedla Rosteková.
Odborníci tvrdí, že tyto poznatky by mohly změnit pohled na zdravé stárnutí. „Jde o to, jak žijeme svůj život. Na této studii je hezké, že navrhuje zábavný a smysluplný způsob, jak zůstat zdraví a aktivní. Mnoho věcí, které pro naše zdraví doporučují odborníci, jsou nudné či nespolečenské. Mít domácího mazlíčka může být zábava a pokud vás to udrží zdravé, je to skvělý bonus,“ podotkl Andrew Scott, autor knihy The Longevity Imperative.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Blíží se ideální podmínky pro líhnutí komárů. Odborník poradil nejlepší ochranu