Bitcoin jako platidlo v Mexiku? Konference v Miami nastínila rychlejší adopci kryptoměn

Bitcoinová konference v Miami je v kontextu kryptoměn tradičně nejdůležitější akcí roku. Předpokládalo se, že by mohl na akci nějaký stát oznámit, že přijme bitcoin jako oficiální platidlo. To se nestalo. Myšlenkou se ale chtějí zabývat v Mexiku. Co dalšího přinesl uplynulý týden – o tom v dalším dílu pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Bitcoinová konference v Miami skončila o víkendu a příznivci digitálních mincí se na ní dočkali hned několika pozitivních zpráv. Jedním z nejvýraznějších momentů se stal slib mexické senátorky Indiry Kempisové, která se zavázala, že chce v zemi předložit ke schválení legislativu, na základě které by se mohl stát bitcoin v Mexiku oficiálním platidlem.

S větší adopcí bitcoinu pak počítají některé menší územní celky. „Ekonomická zóna Próspera v Hondurasu chce přijmout bitcoin jako legální platidlo. Autonomní oblast v Portugalsku Madeira se pak zavázala ke zvyšování adopce bitcoinu,“ uvedl Cryfin.

Platby stablecoinem

Vedle klasických kryptoměn se rozvíjí svět stablecoinů – což jsou kryptoměny navázené na konkrétní artikl, nejčastěji na americký dolar. Mohou ale odrážet klidně i cenu pšenice. Společnost Lightning Labs teď řeší, jak stablecoiny podobně jako bitcoin dostat na takzvanou druhou vrstvu (Lightning network), která umožňuje snadnější platby.

Uplynulý týden přinesl pro kryptoměny také jednu kontroverzní zprávu. Němečtí kriminalisté totiž rozbili drogové tržiště Hydra na dark webu, zabavili veškeré servery a spolu s nimi i 543 bitcoinů. Což dělá v přepočtu zhruba půl miliardy korun.

NFT z Kyjeva

Trend NFT přetrvává a všimla si toho i Ukrajina, která fenoménu využila k vylepšení své válečné pozice. A připsala si při tom jedno prvenství. „Ukrajina vydala jako první stát v historii NFT kolekci. Ta se jmenuje Meta historie: Muzeum války. Obsahuje 2182 NFTs od různých ukrajinských umělců. Kolekce zobrazuje události dosavadního průběhu války,“ popsal Cryfin.

Zisk z prodeje NFT putuje na podporu ukrajinského válečného snažení. Prozatím už Kyjev prodejem digitálního umění získal přes 600 tisíc dolarů (13,5 milionu korun). Celkem chce Ukrajina tímto způsobem utržit až milion dolarů (22 milionů korun).

Tagy:
Mexiko Ukrajina Bitcoin Miami kryptoměny NFT platidlo Cryfin dark web